[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۲
  • دوره جدید

تداوم امید و سازندگی در شهرراز، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین تکریم و معارفه شهرداران قدیم و جدید شیراز برگزار شد. این مراسم شامگاه سه‌شنبه 6 مهرماه با حضور نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز، رئیس مجمع و نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای اسلامی شهر در دوره‌های پنجم و ششم، شهرداران قدیم و جدید شیراز، رئیس کل دادگستری استان فارس، مقامات ارشد لشکری، فرماندار شهرستان شیراز، معاون استاندار فارس و جمعی دیگر از مقامات مسئول با همراهی اصحاب رسانه در باغ عفیف آباد شیراز برگزار شد.
 تلاش حداکثری برای تعالی شیراز
نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه شیراز در مراسم تودیع و معارفه شهرداران قدیم و جدید شیراز در این مراسم با اشاره به خطبه ای به نقل از امام حسین(ع) و پدر بزرگوار ایشان مولای متقیان امام علی(ع) گفت: امام حسین(ع) می‌فرمایند آنچه ما کار سیاسی کردیم، برای دوست داشتن ریاست نبود و اگر صف اربعین راه می‌اندازیم، بدون این تفکر نمی‌شود. باید این فکر حاکم‌ باشد که اگر کار سیاسی و میدان‌داری مسائل اجتماعی دارم، اما به‌دنبال مقام و اسم و نام نیستم. آیت‌الله لطف‌الله دژکام با اشاره به عدالت حضرت علی(ع) و الگوبرداری از آن ادامه داد: امام حسین(ع) سه هدف را اعلام کردند که اگر ما این سه هدف را دنبال کنیم،‌ می‌توانیم این کلان‌شهر را به خوبی اداره کنیم و تلاشمان این است که نشانه‌ها و آموزه‌های دین علنی شود. این شهر سومین حرم اهل بیت(ع) است و شما باید نشانه‌ها و آموزه‌های دین را بشناسید. وی با اشاره به اولویت فهم دینی گفت: به نام دین خیلی می‌شود کار کرد، اما فهم دین به شعار نیست؛ به شعور است؛ آن هم ما که در شهری زندگی می‌کنیم که دو میرزای شیرازی داریم. امام جمعه شیراز گفت: میرزای شیرازی دین شناسی عقلانیت را به ما عرضه کرده و اگر ما شهر جهانی و ایران اسلامی هستیم، زیر دوربین جهان هستیم. باید دید چه دینی را می‌خواهیم معرفی کنیم. ما دین شناسان عاقل می‌خواهیم، نه اصطلاح دان؛ میرزای شیرازی با عقلش مرجع شد و ما نیز باید عقلانیت را با توجه به الگوی بزرگی مثل میرزای شیرازی به میدان بیاوریم. وی ادامه داد: شورا و شهرداری نیز باید از این حمایت کنند و جهت‌دهی در مسائل دینی برای عرضه دین عقلانی مدنظر شهردار باشد. آیت‌الله دژکام‌ گفت: من نگاه سیاسی را می‌شناسم؛ باید انصاف داشته باشیم که نگاه اسکندرپور عقلانی بود و بی انصافی است که نگوییم. امید که همه جریانات سیاسی در شهر عقلانیت را میدان بدهند و باید از این حد همه جریانات بالا بیاید.
وی تصریح کرد: امام حسین(ع) در هدف دوم خود گفتند ما می‌خواهیم در شهرهای خدا اصلاح کنیم و شهرهای خدا را سروسامان بدهیم و این شهر ظرفیت شهر خدا شدن را دارد و باید فضایی برای نظریه پردازی در این زمینه به وجود آید.
امام جمعه شیراز گفت: سومین هدفی که امام حسین(ع) فرمود، این بود که شهر باید ایمن باشد. باید در شهر روی امنیت و ایمنی کار شود و البته این امنیت برای توانمندان نیست؛ بلکه برای ضعیفان است. وی خواستار استفاده مدیران و مسئولان از تجربیات مسئولان قبلی در جهت ارتقای خدمات دهی به شهروندان شد. 
 شوراها مظهر مردم‌سالاری
در ادامه این مراسم نماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه شوراها مظهر مردم سالاری هستند و با توجه به شرایط سخت دولت، نیاز به شوراهای شهرها و روستاها بیشتر از گذشته احساس می‌شود، اظهار کرد: به همین جهت قانون اصلاحات شوراها در حال بررسی است که اگر به تصویب برسد، تعداد اعضای کلان‌شهری مانند شیراز باید به چندین برابر افزایش پیدا کند؛ زیرا شورای شهر به معنای واقعی شورای شهر خواهد بود و دیگر تنها ناظر بر شورا نخواهد بود؛ بلکه به کل شهر ناظر است.
علیرضا پاک فطرت با بیان اینکه وضعیت فعلی شهرداری‌ها نسبت به دولت بهتر است، گفت: ۶هزار میلیارد تومان بودجه شهرداری شیراز است که ۴هزار میلیارد تومان آن عمرانی است و شهردار شیراز باید این پول را مدیریت کند تا پروژه‌های بزرگ و درخور شأن شیراز اجرا شود. وی افزود‌: تکمیل خطوط ریلی قطار شهری، تکمیل رینگ‌های ترافیکی، سامان‌دهی خطوط اتوبوسرانی و نوسازی این ناوگان و بهسازی بافت تاریخی به‌ویژه در اطراف حرم حضرت شاهچراغ(ع)، از جمله مواردی است که باید به آن توجه ویژه داشت.
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی خطاب به شهردار فعلی شیراز اظهار کرد: تلاش کنید تا خودتان شهردار باشید و مدیران را خودتان انتخاب کنید و در این راستا از بزرگان شهرداری کمک بگیرید تا دچار مشکل نشوید.
پاک فطرت با بیان اینکه اگر شهردار مهره‌ها را درست بچیند کار به راحتی پیش می‌رود، گفت: به حاشیه‌ها توجه نکنید؛ عده ای علاقه مند هستند تا شما را با حاشیه‌ها درگیر کنند که اگر جای شما باشم به فضای مجازی توجه نمی‌کنم.
وی با بیان اینکه شورای ششم وحدت خود را حفظ کند، افزود: اگر به تفرقه دچار شوید، پول مردم را به هدر خواهید داد. شما نماینده نیروهای انقلابی هستید؛ بنابراین بعد از چهار سال خدمت باید حرفی برای گفتن داشته باشید تا خدای نکرده شرمنده شهدا نشویم.
شیراز سومین حرم اهل بیت(ع)
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این مراسم گفت: شعار اصلی خدمتگزاران مردم در شورای ششم این است که شهر شیراز طبق فرمایشات مقام معظم رهبری به تراز سومین حرم اهل بیت(ع) برسد.
مهدی طاهری با تأکید بر اینکه گیر و دار معادلات دنیوی سبب نشود معنویت‌ها را به فراموشی بسپاریم، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در دیدار با دولت آیت‌الله رئیسی بر احیای اعتماد و امیدافزایی، عدالت‌ورزی و فسادستیزی و موارد کلانی از این دست تأکید داشتند و این موارد باید سرلوحه عملکرد شورای ششم و شهردار جدید شیراز باشد. وی در ادامه با تشکر از تلاش‌های اعضای شورای پنجم اظهار داشت: شاید بهتر بود این مراسم در محفل بزرگ‌تری و در روزهای پیش‌تر برگزار شود و دلیل این تأخیر به محدودیت‌های ناشی از شیوع بیماری کرونا بازمی‌گردد.
 شیراز و تداوم قصه سازندگی
سید احسان اصنافی شهردار کلان‌شهر شیراز، ضمن تقدیر از اعضای شورای ادوار مختلف و شهردارانی که مدیریت کلان‌شهر شیراز را بر عهده داشتند و باقیات‌الصالحاتی باقی گذاشتند، گفت: رویکرد شهرداری در دوره جدید ادامه حرکت سازندگی شیراز با سرعت و کیفیت بهتر است.  او با اشاره به شعار این دوره مدیریت شهری مبنی بر رساندن شیراز به تراز سومین حرم اهل بیت(ع) افزود: مقام معظم رهبری در ۱۳ سال قبل فرمودند شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) است و محور این حرم شاهچراغ(ع) به عنوان هویت‌بخش شهر شیراز است و ‌اکنون زمان تحقق این شعار است.  اصنافی عمر مدیریت‌ها را کوتاه دانست و خاطرنشان کرد: در پایان مدیریت‌ها عملکردها باقی می‌ماند.  تلاش جهادی در جهت رفع مهجوریت‌های پیرامون بافت‌ اطراف سومین حرم اهل بیت(ع)، جاری و ساری ساختن زندگی در اطراف بافت‌های تاریخی و مذهبی اطراف حرم شاهچراغ(ع) و پیش بینی راه‌های دسترسی، از جمله موضوعاتی بود که اصنافی به عنوان رویکرد مدیریت شهری در تحقق شعار این دوره به آن پرداخت. او ادامه داد: بازسازی، نوسازی و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی و ریلی، به بهره برداری رساندن خط ۲ مترو و تلاش برای پیشرفت خط ۳ مترو به عنوان ادامه دهنده خط یک مترو، از جمله رویکردها در حوزه حمل و نقل عمومی در کلان‌شهر شیراز است. اصنافی با اشاره به طرح احیای بافت‌های فرسوده در مقوله شهرسازی تصریح کرد: طرح احیای بافت فرسوده شهر با همکاری میراث فرهنگی، طرح توسعه ۱۰هکتاری حرم مطهر، تصویب طرح حریم شهر شیراز و حاشیه نشینی از جمله اقدامات مدیریت شهری در دوره جدید خواهد بود. شهردار کلان شهر شیراز همکاری دستگاه‌های فرهنگی و اجتماعی در ارتقای حوزه فرهنگی و اجتماعی، ارتقای حوزه خدمات شهری و رسیدن شیراز به شهر هوشمند در راستای رضایتمندی و کیفیت‌بخشی و سرعت ارائه خدمات به مردم مدنظر است.
 دستاوردهای کلان سهم شیراز شد
محمود رضایی شامگاه سه شنبه ٦ مهرماه در آیین معارفه و تکریم شهرداری شیراز، ضمن تبریک به شوراییان دوره ششم کلان‌شهر شیراز و تقدیر از زحمات اعضای دوره پنجم، بیان کرد: حقیقتاً با شرایط و امکانات و اقتضائاتی که در نظام بودجه‌ریزی وجود داشت، اما شورای پنجم شیراز با برنامه‌ریزی مناسب، اهداف خوبی پایه‌ریزی شد که بخشی از آنها هم محقق شد. او خواستار تهیه و تدوین برنامه مدون از سوی شورای ششم برای دوره چهارساله فعالیت شد و گفت: شیراز از ویژگی‌های خاصی بین کلان‌شهرهای کشور برخوردار است و شهرت ملی و جهانی دارد. معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس با بیان اینکه بسیاری از فرهنگ‌ها از این کلان‌شهر قرض مطلب می‌کنند تا به غنای گفته‌های خود بیفزایند، تأکید کرد: برای کسب جایگاه واقعی شیراز باید ظرفیت‌های شهر را شناسایی و متناسب با آنها برنامه‌ریزی و حرکت کرد. رضایی با تصریح اینکه با هم‌گرایی فکری در شورای ششم انتظار است که تصمیمات انقلابی گرفته شود، گفت: مردم انتظار دارند که با پرهیز از اتلاف انرژی، از هدررفت سرمایه‌های اجتماعی جلوگیری کرد. او ادامه داد: شهرداری از نیروهای سازمانی قوی برخودار است که در کنار این مهم باید از ظرفیت نخبگان دانشگاهی در تصمیم سازی‌ها هم استفاده کرد.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری فارس همچنین آمادگی همکاری مجموعه استانداری با شورای ششم را اعلام کرد و با حائز اهمیت دانستن حوزه حمل و نقل عمومی در توسعه شهری، خواستار تکمیل مدهای حمل و نقلی و تقویت و توسعه خطوط ریلی شد.
رضایی با تأکید بر اینکه شورای ششم باید عدالت در توزیع خدمات و شفافیت بیشتر در عملکردها را در دستور کار خود قرار دهد، گفت: شرط پیروزی این دوره شورا و شهرداری تعامل همه ارکان‌های حاکمیتی و دستگاه‌های خدمات‌رسان است.
 دفاع مقدس ماندگار است
حیدر اسکندرپور، شهردار سابق شیراز در این مراسم با اشاره به هفته دفاع مقدس ضمن گرامیداشت یاد و خاطره جنگ هشت‌ساله و ازخودگذشتگی‌های رزمندگان در آن دوران، عنوان کرد: جنگ ایران و عراق در شهریورماه آغاز شد و در شهریورماه نیز پایان یافت و در ماه پایانی هم همچون روزهای ابتدایی جنگ تشویش و نگرانی حاکم بود.  وی با اشاره به تحرکات ارتش عراق در روزهای پایانی جنگ و پیش از اعلام آتش‌بس، از حضور لشکر پرافتخار ۱۹ فجر برای مقابله با بدعهدی احتمالی عراق در آبادان یاد کرد.
شهردار سابق شیراز اظهار کرد: به همه کسانی که در این راه مقدس جانشان را فدا کردند و به ایثارگران درود می‌فرستم. آرزو می‌کنم کشور و نظاممان همیشه سربلند باشد؛ چراکه سربلندی این نظام نتیجه ازخودگذشتگی‌های این عزیزان است.
وی بیان کرد: لازم می‌دانم از تک‌تک همکارانم در شهرداری شیراز از جمله مدیران، کارشناسان، کارکنان، کارگران و... تشکر کنم.
اسکندرپور به تجربه بیش از ۲۰ سال حضور خود دستگاه‌های مختلف اجرایی اشاره کرد و افزود: مجموعه شهرداری از توانمندترین مدیران برخوردار است. مدیرانی سالم با انگیزه سالم که سهم اصلی موفقیت‌های مدیران ارشد شهری به آنها تعلق دارد.
وی به تفاوت شهرداری با سایر دستگاه‌های اجرایی اشاره کرد و افزود: در شهرداری مدیران ارشد باید بخش عمده ای از انرژی را صرف تأمین هزینه‌ها کنند؛ چراکه از دهه هفتاد تاکنون تأمین هزینه‌های شهرداری‌ها به خود آنها واگذار شده است.
به اعتقاد شهردار سابق شیراز این قانون سبب ایجاد دو ضعف بزرگ شده است. وی صرف توان مدیریت ارشد در راه تأمین هزینه‌ها و همچنین شهرفروشی و تغییر کاربری‌ها را از جمله این ضعف‌ها برشمرد. شهردار شیراز ضمن تبریک به اعضای شورای شهر شیراز و شهردار منتخب این شورا، اظهار کرد: آرزو می‌کنم دوره جدید مدیریت شهری بهتر از دوران گذشته کار کنند و موفق تر باشند.
وی همچنین از همراهی‌ها و تلاش‌های شورای پنجم شهر شیراز برای پیشبرد امور در مدیریت شهری تقدیر کرد.
اسکندرپور با بیان اینکه شیراز شهری با داشته‌های فرهنگی و مذهبی و دارای ترازی ملی و بین المللی است، خاطرنشان کرد: آنچه در مدیریت شهری اولویت دارد، ایجاد شهری آرام برای شهروندان است. شهردار سابق شیراز با عنوان کردن این سؤال که چرا به رغم اقدامات مختلف زیربنایی و زیرساختی در کشور همچنان شاهد نارضایتی مردم هستیم، افزود: این نارضایتی نشان می‌دهد آنچه انجام شده ارتقای کیفیت زندگی مردم را به دنبال نداشته است.
وی ارائه خدمات سهل و آسان و توأم با احترام به شهروندان را یکی از راه‌های ایجاد رضایت در شهروندان دانست و افزود: ما باید به سمت کیفیت‌بخشی به خدماتی که ارائه می‌دهیم، برویم. در کنار توسعه به سمت تعالی‌بخشی برویم. شیراز نیازمند تعالی‌بخشی است. وی در پایان عنوان کرد: شیراز شهری دارای پشتوانه غنی تمدنی و فرهنگی است و حضور سومین حرم اهل بیت(ع) باعث شده تجمیعی از داشته‌های فرهنگی و مذهبی برای این شهر فراهم شود. اسکندرپور یادآور شد: شیراز امروز عضو هیئت‌مدیره کلان‌شهر‌های جهان، عضو هیئت‌مدیره شهرهای تاریخی و شهرهای هوشمند است. وی ابراز امیدواری کرد: آرزو می‌کنم شورای شهر و شهردار جدید گام‌های بلندتری برای شیراز بردارند.
 راه دل در کانون توجه مسئولان 
شایان ذکر است در پایان این مراسم جمعی از مسئولان از نمایشگاه آثار منتخب سوگواره ملی عکس عاشورایی و اربعین حسینی با عنوان «راه دل» بازدید کردند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی