[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۴
  • دوره جدید

وزیر امور خارجه فرانسه: ضرورت دارد مذاکرات وین در آینده نزدیک از سر گرفته شود، روزنامه شیراز نوین

وزیر امور خارجه فرانسه در سخنرانی اش در سازمان ملل بر ضرورت ازسرگیری هرچه سریع تر مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین تأکید کرد و گفت که کشورش ابتکارات لازم را در این زمینه انجام خواهد داد.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در سخنرانی خود در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل، خواستار ازسرگیری زودهنگام مذاکرات در مورد احیای توافق هسته ای (برجام) شد. لو دریان گفت: درمورد تداوم برنامه هسته ای ایران، ما باید بسیار محکم باشیم. ایران نمی‌تواند باور کند که زمان به نفع اوست؛ چراکه خطر یک بحران بزرگ با خطرناک تر شدن برنامه هسته ای آن افزایش می‌یابد. 
او افزود: فرانسه تمام ابتکارات لازم برای گفت‌وگو را انجام خواهد داد؛ اما تنها راه ممکن توافقی است که اجازه می‌دهد تا مشخص شود ایران بار دیگر به تعهدات خود عمل می‌کند. بنابراین، ضرورت دارد که مذاکرات در آینده نزدیک از سر گرفته شود. 
بر اساس این گزارش، اظهارات لودریان در پی این مطرح می‌شود که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در کارزارهای انتخاباتی‌اش وعده بازگشت به توافق هسته‌ای را داده بود.
پس از پیروزی بایدن در انتخابات و تشکیل دولت جدید آمریکا، قدرت‌های جهانی از جمله آمریکا شش دور مذاکرات پیرامون احیای توافق هسته ای در وین را برگزار کردند. این مذاکرات میان ایران و دیگر اعضای کمیسیون مشترک برجام و با حضور آمریکا درمحل مذاکرات برگزار شدند. البته ایران و آمریکا و ایران مذاکرات مستقیمی نداشتند و تنها از طریق نمایندگان دیگر کشورهای حاضر در مذاکرات در جریان مواضع یکدیگر قرار می‌گرفتند.
برگزاری دور هفتم این مذاکرات تا پس از تشکیل دولت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان به تأخیر افتاد. زمان دقیق ازسرگیری مذاکرات مشخص نیست، اما ایران اخیراً گفته است که این مذاکرات می‌تواند ظرف چند هفته آتی از سر گرفته شود.
این مذاکرات در راستای بازگشت دوجانبه ایران و آمریکا به پایبندی کامل به توافق هسته ای برگزار شده است که دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ از آن خارج شد و ضمن بازگردانی تحریم‌های قبلی علیه ایران، تحریم‌های متعدد جدیدی را نیز بر آن اعمال کرد. ایران با گذشت یک سال و نیم پس از متحمل شدن این تحریم‌ها و تعلل کشورهای اروپایی در عمل به تعهداتشان در راستای پیداکردن راهکارهای عملی برای کاهش تأثیر تحریم‌ها و عادی‌سازی روابط اقتصادی با ایران، در چند گام تعیین شده از تعهدات داوطلبانه اش در توافق هسته ای فاصله گرفت.
مذاکرات وین در این راستا پیش می‌رود که بتواند از طریق اقداماتی هماهنگ شده، موجب بازگشت دوجانبه آمریکا و ایران به پایبندی کامل به توافق هسته ای شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی