[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

فرش قرمز شیراز برای گردشگران، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نشست خبری مشترک مدیران شهرداری شیراز و اداره کل میراث فرهنگی به مناسبت اعلام برنامه‌های هفته گردشگری برگزار شد. این مراسم ظهر دیروز سه شنبه 6 شهریورماه با حضور مدیر گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی شهرداری شیراز، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی فارس و همراهی اصحاب رسانه در آرامگاه سعدی برگزار شد.
 تلاش برای احیای صنعت گردشگری
مدیر گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در این مراسم گفت: در سال‌های گذشته به توسعه صنعت قدرتمند گردشگری می‌اندیشیدیم اما امروز با شرایطی روبه‌رو هستیم که باید به بقای آن فکر کنیم. امیرحسین حکمت نیا با بیان اینکه شیوع بیماری کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، آسیب‌های زیادی را بر پیکره صنعت گردشگری وارد کرده، اظهار داشت: اکنون بیش از 50 درصد کسب و کارهای گردشگری تعطیل هستند و مابقی هم توان چندانی برای بقا و ادامه فعالیت ندارند. وی با اعلام این خبر که هنرمندان بقاع متبرکه در مسیرهای شیراز تا کربلا در شب «صنایع دستی» مورد تجلیل قرار می‌گیرند، اظهار داشت: کلان‌شهر شیراز بیش از 50 محور گردشگری دارد که عدالت پیرامون این موضوع رعایت نشده است. با وجود این پتانسیل ارزنده باید زیرساخت‌های گردشگری به ویژه در حوزه نقل و نقل تقویت شوند و اختصاص اتوبوس‌های گردشگری که توانایی حمل و نقل معملولان را داشته باشند، در این زمینه نقش مؤثری ایفا می‌کنند. این کارشناس حوزه فرهنگ و گردشگری در بخش دیگری از سخنان خود از برپایی شب «صنایع دستی» خبر داد و افزود: در این مدت از هنرمندان بقاع متبرکه از شیراز تا کربلا تجلیل می‌شود. همچنین نشست تخصصی «میراث ایرانی معماری ایرانی میراث جهانی» در روز دوازدهم مهرماه برگزار خواهد شد.
 واکسیناسیون برای رونق گردشگری
مدیر گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در ادامه با اشاره به اینکه استان فارس در زمینه واکسیناسیون اهالی گردشگری رتبه اول را در کشور دارد، اظهار داشت: برای رونق گردشگری برنامه‌های هم افزایی و تعاملات بین دستگاهی در دستور کار است. در همین زمینه با همکاری میراث فرهنگی، شب شعر «چله» را برگزار خواهیم کرد و رونمایی از کتاب «نظم در بزم عشق» و بررسی اشعار شاعران شیرازی پیرامون ماه محرم و عزای حضرت سیدالشهدا(ع) از دیگر برنامه‌های هفته گردشگری در شیراز است؛ چرا که به حوزه گردشگری دینی و ادبی اهتمام ویژه ای داریم، ولی هیچ نسخه ای پیرامون این گردشگری دینی و ادبی وجود ندارد و گردآوری این کتاب بیشتر برای راهنمایان گردشگری است تا در روایت ادبیات عاشورا و محرم محصولی برای ارائه به راهنمایان گردشگری وجود داشته باشد.
حکمت نیا با تأکید بر لزوم ایجاد تقویم فرهنگی و گردشگری فارس که موجب جذب گردشگر و انضباط در حوزه گردشگری می‌شود، خاطرنشان کرد: مدیریت گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز طرح‌هایی در هفته گردشگری به اجرا می‌رساند که از ششم تا دوازدهم مهرماه تورهای شهروندی شیرازگردی را به اجرا خواهیم رساند که در این زمینه می‌توان به برپایی سلسله تورهای «کوچه‌گردی» در این هفته اشاره کرد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه 6 تور ویژه کارکنان سازمان‌های فرهنگی، هنری و گردشگری در نظر گرفته شده است و محورهای «سنگ سیاه»، «تخت ابونصر»، «خاندان قوام» و... مورد بررسی و بازدید قرار می‌گیرد، اظهار کرد: کلان‌شهر شیراز سرشار از استعدادهای گردشگری ناشناخته است و ما هنوز در زمینه گردشگری خاص کاری نکردیم و باید واژه عدالت محوری در گردشگری در دستور کار قرار دهیم.
وی با اشاره به اینکه کار معرفی نقاط مختلف شهر شیراز به اندازه یک‌هزار و 200 نفرساعت با راهنمایان گردشگری در دستور کار قرار گرفت و کوچه‌های «هفت پیچ»، «قشو رشو»، «سید ذوالفقار» و محورهایی از این دست مورد بررسی قرار می‌گیرند، بیان داشت: با هماهنگی و برنامه ریزی‌های انجام‌شده، نشست قصه پردازی از هنرها و مشاغل از یاد رفته را آغاز کرده ایم. طاق «اسکرو»، کوچه «هفت پیچ» و کوچه «قشو رشو» از برندهای نشست قصه پردازی است و این نشست روز دهم مهرماه در هتل «اسکرو» برگزار می‌شود. مدیر گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز در پایان با اشاره به اینکه امسال از کسانی تجلیل شود که در بقای گردشگری توجه کردند و با تغییر استراتژی چراغ گردشگری را روشن نگه داشتند، افزود: صنعت بزرگ گردشگری در مهلکه کرونا بیشترین آسیب‌ها را متحمل شد و بسیاری از مراکز این حوزه چاره ای جز تعطیلی نداشتند. به همین دلیل برنامه ویژه ای برای افرادی که موفق شدند کسب و کار خود را در این شرایط ادامه دهند، خواهیم داشت.
 درخشش شیراز در مثلث طلایی گردشگری
در ادامه این مراسم معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس گفت: استان فارس کارنامه پرباری در زمینه واکسیناسیون دارد و تاکنون ۶هزار دوز واکسن به کارکنان بخش گردشگری فارس تزریق شده است.
سید مؤید محسن نژاد افزود: با توجه به تعدد فعالیت‌های گردشگری در استان فارس و به منظور نظم‌ بخشی و سامان‌دهی فعالیت دستگاه‌هایی که قصد فعالیت در این حوزه را دارند، دبیرخانه دائمی رویدادهای گردشگری فارس همزمان با هفته گردشگری در محل مرکز پژوهش‌های سعدی واقع در آرامگاه سعدی راه اندازی می‌شود. با راه اندازی این دبیرخانه تمامی بخش‌هایی که قصد دارند در حوزه گردشگری فعالیت داشته باشند، نماینده ای در این دبیرخانه خواهند داشت تا با این کار شاهد سامان‌دهی فعالیت‌های گردشگری در 
استان باشیم. 
وی با اشاره به برخی مصائب حوزه گردشگری در دوران کرونا افزود: با توجه به اینکه یکی از دلایل انتقال کرونا سفر اعلام شده بود، شاهد رکود در این حوزه بودیم؛ اما حال با توجه به واکسینه شدن فعالان این حوزه و تزریق بیش از ۶هزار دوز واکسن دیگر کمتر مشکلی در این زمینه داریم و فارس می‌تواند با توجه به قرار گرفتن در مثلث طلایی گردشگری، نقش بسزایی در حوزه گردشگری داشته باشد. وی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که ما در گذشته داشتیم، تجمع رویدادها در شیراز در ماه اردیبهشت بود که همه تورهای خارجی تخت‌‌های هتل‌ها و اقامتگاه‌ها را رزرو می‌کردند و دیگر جایی برای گردشگران داخلی نبود. اما یکی دیگر از مزیت‌های افتتاح دبیرخانه رویدادها این است که با آغاز فعالیت این دبیرخانه رویدادها سامان‌دهی شده تا در همه فصل‌ها شاهد حضور 
گردشگران باشیم.
کارنامه بانک‌ها پربار نیست
معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس، با اشاره به برخی برنامه‌های هفته گردشگری از جمله مراسم چک چکو و سینه زنی، چاووش‌ خوانی در باغ دلگشا و برخی نقاط دیگر و مباحث آموزشی اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این هفته برنامه روز جهانی گردشگری است که یکی از بخش‌های این برنامه تجلیل از بخش‌هایی است که بیشترین آسیب را در دوران کرونا دیدند اما چراغ واحد گردشگری خود را روشن نگاه داشتند؛ امسال از کسانی تقدیر می‌کنیم که توانستند سرپا بایستند.
محسن نژاد با گلایه از بانک‌ها در کمک به حوزه گردشگری گفت: قرار بود بانک‌ها برای واحدهایی که نمی‌توانند وام خود را پرداخت کنند، وام را امهال کنند، اما بانک‌ها در این رابطه بد عمل کردند و وام‌ها را امهال کردند اما سودشان را از ۱۲ درصد به ۱۸ درصد افزایش دادند. در بخش‌های مالیاتی هم امهال بوده نه بخشش و هیچ بخششی در کار نبود. در واقع تسهیلات و قوانین دولت برای حوزه گردشگری خوب بود اما بد اجرا شد. معاون میراث فرهنگی و گردشگری فارس در خصوص گلایه راهنمایان تور در خصوص پرداخت هزینه خروج از کشور توسط آنها گفت: بر طبق قانون این مبلغ باید توسط آژانس‌ها پرداخت شود و اگر تخلفی در این زمینه به ما گزارش شود، برخورد خواهیم کرد. در خصوص بیمه راهنمایان هم دوهزار نفر در کشور بیمه شدند که ده درصد آن تنها مربوط به فارس است.
محسن نژاد گفت: بیش از ۶هزار دوز واکسن به کارکنان بخش گردشگری فارس تزریق شده است و با اجرای واکسیناسیون گردشگری فعال می‌شود و امیدوارم بتوانیم میزبان گردشگران مختلف داخلی و خارجی باشیم. معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی فارس با یادآوری این مطلب که دبیرخانه رویدادهای گردشگری برای سامان‌دهی تاریخ برگزاری رویدادها برپا شده است، افزود: تخفیف‌های 20 تا 50 درصد برای هتل‌ها اعمال می‌شود. وی در پایان افزود: ویژه برنامه ای در باغ «دلگشا» با حضور مسئولان ارشد وزارت میراث فرهنگی برگزار خواهد شد و امسال از بخش‌های گردشگری که چراغ کار خود را در دوران کرونا روشن نگه داشتند، 
تجلیل می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی