[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

قهرمان شیرازی المپیک: ‌اهتزاز پرچم ایران برایم شیرین بود، روزنامه شیراز نوین

محمدرضا گرایی، دارنده مدال طلای المپیک به بیان سختی‌های کسب این مدال و لزوم حمایت بیشتر از کشتی پرداخت.
به گزارش خبرگزاری تسنیم از  شیراز ، محمدرضا گرایی متولد 75 و از 10 سالگی وارد عرصه کشتی شده است. وقتی به همراه برادرش محمدعلی در ترکیب تیم ملی قرار گرفت، بسیاری از علاقه‌مندان و کارشناسان کشتی گمانه‌زنی می‌کردند که برادران گرایی می‌توانند خاطره برادران خادم در دهه 90 در کشتی آزاد را این بار در کشتی فرنگی زنده کنند.
مدال طلای محمدرضا در المپیک در کنار دیگر مدال‌های این دو برادر در مسابقات مختلف نشان داد که این گمانه‌زنی چندان هم بیراه نبوده و این دو برادر آینده‌ای درخشان در کشتی فرنگی دارند.
وی با حضور در دفتر خبرگزاری تسنیم به توضیحات بیشتر راجع به مسابقات المپیک و سختی‌های آن پرداخت و اظهار داشت: قبل از المپیک 15 مرحله اردو داشتیم، 10 مرحله مربوط به گزینشی المپیک بود.
گرایی گفت: با توجه به اینکه در مسابقات جهانی نورسلطان هیچ سهمیه‌ای نگرفته بودیم و من هم در وزن 72کیلو کشتی می‌گرفتم، با تصمیم کادر فنی در این مراحل گزینشی 2 کیلو کاهش وزن داشتم تا اینکه سهمیه المپیک در وزن 67 کیلوگرم را گرفتم.
این دارنده مدال طلای المپیک توکیو با بیان اینکه در مسابقات نورسلطان هیچ کشور آسیایی موفق به کسب سهمیه نشده بود، افزود: این موضوع سبب شده بود که کار برای کسب سهمیه المپیک سخت‌تر شود چون سبک وزن هم در آسیا نسبت به مسابقات جهانی سخت‌تر است.
وی با اشاره به رقبای خود در این مرحله بیان کرد: در مسابقات کسب سهمیه المپیک حریفان من همه مدال‌آور و عنوان‌دار جهانی بودند اما در آنجا توانستم اول شوم و سهمیه المپیک را کسب کنم.
گرایی با بیان اینکه پس از کسب سهمیه هم 5 مرحله اردو برگزار شد تا به مسابقات المپیک برسیم، عنوان کرد: یک هفته باقی مانده بود تا مسابقات، عازم توکیو شدیم. من روز سوم یعنی آخرین روز کشتی فرنگی بودم که خودم تنها بودم چون 87کیلوگرم با 67کیلوگرم در یک روز بود و ایران در 87کیلوگرم سهمیه‌ای نگرفته بود.
کشتی‌گیر تیم ملی کشورمان با اشاره به کاهش وزن برای المپیک تصریح کرد: در این یک هفته به خوبی وزنم را کم کردم و بعد قرعه‌ها مشخص شد که با چه کشتی‌گیرهایی باید کشتی بگیرم. یک گروه خیلی سخت به من خورد، چون همه قهرمان جهان و المپیک بودند.
وی با بیان اینکه المپیک شرایط سخت است اما اینکه همه در یک گروه بیفتند کار را سخت‌تر می‌کند، عنوان کرد: باید دور اول با حریف کلمبیایی کشتی می‌گرفتم که در قاره آمریکا توانسته بود اول شود و سهمیه المپیک را کسب کند. دور بعد هم با دو تن از قهرمانان جهان و المپیک مسابقه دادم اما با همه این‌ها می‌دانستم که می‌توانم آن‌ها را شکست دهم.
 گرایی که این روزها خود را برای مسابقات جهانی نروژ آماده می‌کند، خاطرنشان کرد: مسابقات جهانی نروژ از اول مهرماه شروع می‌شود و تا 10 مهرماه ادامه دارد که کشتی فرنگی آخرین مسابقات یعنی ششم تا ده مهرماه است.
وی که بعد از 9 سال ایران را در کشتی فرنگی صاحب مدال کرده است، عنوان کرد: آخرین مدال طلایی که در کشتی فرنگی گرفتیم طلای حمید سوریان در 2014 بود که بعد از سال 2014 ایران هیچ فینالیستی در  مسابقات المپیک نداشت ولی در این مسابقات من صددرصد به خودم اطمینان کامل داشتم.
این کشتی‌گیر خوش آتیه جوان در ادامه گفت: سال 2019 عازم مسابقات جهانی نور سلطان بودم که از ناحیه کشاله پا، ربات پایم پاره شد و نتوانستم به آن مسابقات بروم که اگر می‌رفتم طبیعتاً آنجا می‌توانستم کسب مدال کنم و متأسفانه سال 2019 نتوانستم به مسابقات جهانی بروم.
گرایی افزود: بلافاصله بعد از آن به مسابقات جهانی امیدها رفتم که آنجا توانستم اول شوم و در نهایت در مسابقات المپیک بعد از 9 سال توانستیم کشتی فرنگی  را دوباره به نمایش بگذاریم چراکه کشتی فرنگی قابلیت‌های زیادی دارد و در المپیک 2024پاریس هم تعداد داوطلبان کشتی فرنگی صددرصد زیاد خواهد بود.
وی درباره شروع به کار کشتی بیان کرد: از 10سالگی به صورت تخصصی ورزش کشتی را شروع کردم.کشتی یکی از سخت‌ترین ورزش‌های دنیا است، هم آسیب‌های متعددی دارد هم وزن کم کردن‌های متعددی، علاوه بر آن شکست‌های خیلی زیادی هم دارد و من هم از این قاعده مستثنی نبوده‌ام.
این دارنده مدال طلای المپیک با بیان اینکه در این راه آسیب‌ها و شکست‌های زیادی متحمل شده‌ام، از اولین‌های خودش در کشتی گفت: اولین مسابقه‌ای که شرکت کردم آسیایی جوانان بود که در فینال از کشتی‌گیر قزاقستان شکست خوردم، دو ماه بعد از آن در مسابقات جوانان جهان بود که همان کشتی اول باختم.
سال اول بزرگ‌سالان هم نتوانستم دو بنده تیم ملی را کسب کنم اما سال دوم هم مقتدرانه در مسابقات انتخاب تیم ملی شرکت کردم و در وزن 67کیلوگرم تنها نماینده استان فارس من بودم و 8نماینده استان خوزستان داشت. رئیس هیئت کشتی خوزستان می‌گفت صددرصد 67 کیلوگرم برای ما است اما با هفت کشتی‌گیر خوزستانی کشتی گرفتم و توانستم هفت کشتی‌گیر را شکست دهم و اول شوم و به مسابقات بازی‌های آسیایی 2018جاکارتا اعزام شدم.
این کشتی‌گیر جوان در ادامه شرایط رسیدن به طلای المپیک را چنین شرح می‌دهد: در مسابقات جاکارتا نسبت به کشتی‌گیرهای بزرگ‌سال کم تجربه بودم و توانستم مدال برنز بگیرم اما کشتی‌های نسبتاً خوبی گرفتم و حدود سه ماه بعد هم به مسابقات جهانی 2018اعزام شدیم که آنجا هفتم شدم.
گرایی در ادامه به پیروزی‌ها و شیرینی‌های کشتی اشاره کرد و گفت: نخستین پیروزی را در 10 سالگی در مسابقات استانی نونهالان در وزن 32کیلوگرم کسب کردم و نخستین تجربه  شکستم هم این بود که پس از مسابقات استانی که اول شدم یک جشنواره در شوش خوزستان برای نونهالان بود که یک تیم برای مسابقات شوش رفتیم، آنجا دو کشتی را بردم و از کشتی‌گیر خوزستان شکست خوردم. اولین خاطره شکستم با گریه همراه بود، اولین مدالم با خوشحالی بود.
وی درباره تعداد کشتی‌هایی که تاکنون گرفته است، افزود: از سال اول تاکنون زیاد کشتی گرفته‌ام و عددش دستم نیست، شاید هزار مسابقه رسمی  دادم تا توانستم المپیک را فتح کنم. در سن بیست و پنج سالگی لوح زیاد دارم، یک طلای جهان، یک برنز جهانی دانشجویان، یک نقره جوانان آسیا، یک نقره امیدهای آسیا، طلای بزرگ‌سالان آسیا، برنز بازی‌های آسیایی، دو طلای جام تختی، طلای المپیک، طلای امیدهای جهان و چندتا مسابقات بین‌المللی هم طلا، نقره و برنز  دارم.
گرایی درباره الگوهایش در ورزش کشتی نیز چنین گفت: الگوی من از نونهالی حمید سوریان بود اما هرچه پیش می‌رفتم الگوی فنی من به برادرم نزدیک‌تر شد که واقعاً در این چندسال نکته‌های خیلی خوبی هم در مسابقات و تمرین به من گفته است. الگوی اخلاقی همه کشتی‌گیرها هم جهان پهلوان تختی است.
این کشتی‌گیر جوان افزود: جهان پهلوان تختی نه تنها در کشتی بلکه برای همه ورزشکاران از لحاظ اخلاقی الگو هستند. من هم سعی کردم از همان دوران نوجوانی آقای تختی را الگوی اخلاقی خود قرار دهم. نمی‌شود گفت مثل آقای تختی هستیم ولی سعی کردیم راه و روش آقای تختی را پیش بگیریم. منش پهلوانی آقای تختی خیلی برای من حائز اهمیت است.
وی درباره واکنش مردم به کشتی‌گیران و مدال‌آوری خودش در المپیک گفت: مردم همیشه نسبت به ورزشکاران و کشتی‌گیران لطف داشتند و ما هم همیشه سعی کردیم در مسابقات بین‌المللی این لطف‌شان را جبران کنیم. مردم وقتی ما را می‌بینند از اینکه پرچم کشورمان ایران را به اهتزاز در آورده‌ایم تشکر می‌کنند و طبیعتاً اگر دعای مردم بدرقه راه ما نبود این دستاوردها و پیروزی‌ها کسب نمی‌شد. در این مسابقات توانستیم با کسب مدال خنده بر لب مردم بیاوریم و امیدواریم در این شرایط بد اقتصادی و بحران بیماری کرونا کمی آن‌ها خوشحال شده باشند.
گرایی در توصیف شیرین‌ترین لحظه مسابقات برای خود افزود: همان لحظه‌ای که از روی تشک آمدم پایین و تماس تصویری با منزل گرفته بودند، آن لحظه بسیار لحظه خوبی برای من بود. قهرمان بودن یک حس خوب دارد که مردم تو را به عنوان یک قهرمان پذیرفتند و البته سختی خاص خود را هم دارد.
وی عنوان کرد: من و برادرم محمدعلی هرچیزی داریم، از خانواده داریم، چون اگر حمایت آن‌ها نبود قطعاً ما به این جایی که در آن ایستاده‌ایم  نمی‌رسیدیم چون بعد از یک شکست قطعاً ما دلسرد می‌شدیم ولی دلگرمی پدر و مادرمان بود که باز ما را به ورزش سوق داد و ما دوباره کشتی را شروع می‌کردیم. بعضی از شکست‌ها بود که ما را خیلی دلسرد می‌کرد، شده بود که حتی به ادامه دادن کشتی گاهی فکر نمی‌کردیم، اما با حمایت خانواده و مربی خوبمان آقای گیوی دوباره دلگرم می‌شدیم.
گرایی درباره کاری که مسئولان باید برای ورزش کشتی کنند نیز افزود: باری که بر روی دوش ورزش کشتی است خیلی زیاد است و ما قبل از اعزام به المپیک آن را حس می‌کردیم که همه انتظار مدال از ورزش کشتی داشتند، بنابراین باید از این ورزش بیشتر از گذشته حمایت شود.
هفت مدال در ورزش ایران به دست آمد که چهار تا سهم کشتی بود، خب قطعاً می‌توانست از چهارتا بیشتر باشد اگر فدراسیون کشتی در اتحاد جهانی جایگاهی داشت، به طور مثال در کشتی برادرم محمد علی ناداوری پیش نمی‌آمد و در این صورت قطعاً محمدعلی هم در فینال حاضر می‌شد.
وی بیان کرد: حمایت مسئولین باید خیلی بیشتر از این باشد چون که واقعاً ورزش کشتی ورزش پر مدال و مدال‌آوری است. امید داریم که حمایت‌هایشان دو چندان شود و ما هم بتوانیم بدون دغدغه به کشتی گرفتنمان ادامه دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی