[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۸
  • دوره جدید

واکنش پکن به درخواست واشنگتن از چین برای کاهش واردات نفت از ایران، روزنامه شیراز نوین

وزارت امور خارجه چین در واکنش به برخی گزارش‌ها مبنی بر درخواست واشنگتن از پکن برای کاهش واردات نفت از ایران، تأکید کرد که آمریکا می‌بایست دست از مجازات‌های فرامرزی خود علیه اشخاص و کشورهای ثالث و اعمال قانون علیه آنها بردارد. به گزارش ایسنا به نوشته روزنامه گلوبال تایمز، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس خبری هفتگی خود به گزارش رسانه‌ها مبنی بر اینکه واشنگتن از پکن خواسته است تا واردات نفت خود از ایران را کاهش دهد، واکنش نشان داد.
هووآ چان یینگ سخنگوی وزارت امور خارجه چین، دیروز (چهارشنبه) در پاسخ به سؤالی درباره گزارش خبرگزاری رویترز در این باره تأکید کرد که همکاری‌های پکن با تهران در چهارچوب قوانین و حقوق بین الملل است و آمریکا باید دخالت در امور دیگران را متوقف کند. وی خاطرنشان کرد: موضع پکن در خصوص همکاری ایران و چین در زمینه‌های اقتصادی و تجاری، شفاف و اصولی بوده و این همکاری‌ها همواره بر مبنای قوانین و حقوق بین الملل انجام گرفته است.
هووآ افزود: ایران و چین همواره بر مبنای اصول برابری و منفعت متقابل، تعامل برد- برد و تجاری‌سازی با یکدیگر همکاری داشته اند. این دیپلمات چینی در ادامه تأکید کرد که پکن با هرگونه تحریم یک‌جانبه مخالف است و از ایالات متحده خواست تا دست از مجازات‌های فرامرزی خود علیه اشخاص و کشورهای ثالث بردارد. 
خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات اروپایی و آمریکایی گزارش داده است که آمریکا اخیراً وارد مذاکراتی دیپلماتیک با چین شده است تا خرید نفت خام از ایران را کاهش دهد. به گزارش رویترز، این باور وجود دارد که خرید نفت ایران توسط شرکت‌های چینی، با وجود تحریم‌های آمریکا به اقتصاد ایران کمک کرده است؛ در حالی که این تحریم‌ها طراحی شده اند تا جلوی فروش نفت ایران را بگیرند و بر این کشور اعمال فشار کنند تا برنامه هسته ای اش را متوقف کند.
یک مقام ارشد آمریکایی که خواست نامش فاش نشود، در این باره گفت: ما از خرید نفت ایران توسط شرکت‌های چینی باخبریم. ما از اختیارات تحریم‌هایمان استفاده کرده ایم تا به دور زدن تحریم‌ها توسط ایران پاسخ دهیم. این تحریم‌ها شامل کسانی می‌شود که با چین کار می‌کنند. اگر لازم باشد، این کار را دوباره انجام خواهیم داد. 
علاوه بر این، یک مقام اروپایی در این باره گفته است، این یکی از مسائلی بوده که از سوی وندی شرمن معاون وزیر امور خارجه آمریکا در سفری که اواخر ماه ژوئیه به چین داشت، مطرح شده بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی