[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

مدیر بحران نداریم ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
آیین بزرگداشت روز آتش نشان در شهر شیراز برگزار شد. این مراسم صبح چهارشنبه 7 مهرماه با حضور رئیس و جمعی از اعضای شورای اسلامی شهر شیراز، شهردار کلان‌شهر شیراز و جمعی از معاونان و مدیران شهری، شماری از مقامات لشکری و انتظامی با همراهی اصحاب رسانه در مرکز آماد و پشتیبانی آتش‌نشانی شیراز برگزار شد.
 اهمیت فرماندهی واحد در کشاکش بحران
رئیس شورای اسلامی شهر شیراز در این مراسم گفت: برای مقابله با بحران به فرماندهی واحد نیاز داریم. مهدی طاهری از روز آتش‌نشان به عنوان فرصتی برای پاسداشت فداکاری‌ها و تلاش‌های مردان و زنانی یاد کرد که با ایثارگری برای حفط جان و مال مردم به میدان‌های پرخطر می‌آیند. وی با بیان اینکه هر روز متعلق به آتش‌نشانان است، اظهار داشت: مقام معظم رهبری در حادثه پلاسکو آتش‌نشانان را مفتخر به 4 مدال شجاعت، کم ادعایی، اخلاص و مؤمن کردند. این عضو شورای اسلامی شهر شیراز در بخش دیگری از سخنانش گفت: هدف اصلی آتش‌نشانان آرامش و امنیت مردم است که تحت هر شرایطی باید حفظ شود. طاهری با بیان اینکه رعایت 5 اصل سازمان، فرماندهی، نیروی انسانی، آموزش و تجهیزات برای مدیریت بحران الزامی است، افزود: متأسفانه سازمان و فرماندهی واحدی برای مقابله با بحران در احتیار نداریم. اگر سانحه غیرمترقبه ای روی دهد، آیا قرارگاه فرماندهی واحدی برای مدیریت بحران وجود دارد؟ آیا پیمانکاران بزرگ در سازمان مدیریت بحران نقش آفرینی می‌کنند؟ آیا شهر برای مقابله با بحران قسمت بندی شده است؟ این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش به حماسه نوجوانی که فداکارانه به شهادت رسید، اشاره کرد و گفت: عملکرد شهید علی لندی تلنگری به همه ماست و این امر نشانه ای از توسعه فرهنگ بزرگ آتش‌نشانان است. او در پایان گفت: شورای اسلامی شهر شیراز آماده همکاری همه جانبه با آتش نشانان است.
 آتش‌نشانی طلایه‌دار موفقیت در شهرداری شیراز
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری شیراز در آیین بزرگداشت روز آتش نشان گفت: این سازمان با ایثارگری ۷۰۰ نفر از نیروهای آتش نشان در طول ۱۹ ماه شیوع کرونا، شرایط سختی را پشت سر گذاشتند؛ به طوری که بیش از نیمی نیروها به کرونا مبتلا شدند. محمدهادی قانع با اشاره به موفقیت‌های این سازمان در سال گذشته و ‌جاری افزود: کسب رتبه اول در میان تمام سازمان‌های شهرداری، تحقق کامل بودجه عمرانی، افتتاح دومین سایت آتش نشان کشور و تأسیس مدرسه غواصی است و افزایش ۳۰۰ درصدی تجهیزات ورزشی آتش نشانان از جمله عملکردهای این سازمان طی سال گذشته و جاری است. به گفته قانع، آموزش در بخش علمی و تأمین زیرساخت‌های آموزشی برای افزایش نیروی جسمانی و علمی آتش‌نشانان و به‌روزرسانی تجهیزات، دو‌ مقوله مهم در مسیر ارائه خدمات باکیفیت‌تر آتش‌نشان‌هاست. موفقیت در بیش از ۱۴هزار عملیات در سال گذشته با مساحت بیش از ۱۹هزار مترمربع از دیگر اقدامات انجام شده توسط نیروهای آتش نشان است که رئیس این سازمان به آن پرداخت. قانع با اشاره به این مطلب که بیش از ۹۰ درصد حوادث به دلیل ناآگاهی رخ می‌دهد، از تداوم برگزاری جشنواره شهر ایمن در قالب سومین جشنواره پرداخت و گفت: طرح سومین شهر ایمن به صورت رسمی در ۶ محور رسماً کار خود را آغاز کرده و اختتامیه آن در اسفندماه برگزار می‌شود. بهره برداری از سه ایستگاه آتش نشانی و کلنگ زنی ۲ ایستگاه آتش نشانی جدید در کلان شهر شیراز از جمله اقدامات عمرانی این سازمان است که رئیس سازمان آتش نشانی به آن اشاره کرد و از شهردار جدید شهر شیراز و مسئولان استانی حاضر در جلسه درخواست کرد با توجه به حجم بالای عملیات و نیازمندی کلان شهر شیراز به تجهیزات در بودجه ۱۴۰۱،‌ اعتبار مناسبی برای این منظور در نظر گرفته شود و شاهد اصلاح مسیر شغلی با حکم کارمندی و‌ کارگری نیروهای آتش نشان باشیم.
 تبیین نقشه راه برای ارتقای آتش‌نشانی
در ادامه این مراسم رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز هم در این جلسه با مثبت ارزیابی کردن تلاش چند سال گذشته شهرداری شیراز در حوزه آتش نشانی گفت: تنها یک روز به نام آتش‌نشان نیست؛ بلکه لحظه لحظه‌ها به نام‌ آتش‌نشانی است؛ چراکه حادثه خبر نمی‌کند و زمان خاصی ندارد و در آن لحظه است که آتش نشانان باید ایثار کنند. زارعی افزود: یکی از مهم‌ترین وظایف ما توجه به ایمنی مردم است و باید به وظایف خود در این حوزه عمل کنیم و به همین دلیل یک بار مهم‌ترین محورهایی که در کمیسیون مدنظر ماست، ایمنی و آتش نشانی است. وی ادامه داد: در این راستا یکی از نکاتی که باید به صورت جدی به آن توجه شود، تعیین راهکارها و مسیر مشخص در این حوزه توسط شوراست که شهرداری باید آن را در قالب لایحه به شورا ارائه دهد. زارعی با اشاره به تحقق حق و حقوق کارکنان آتش‌نشانی به عنوان یکی دیگر از رویکردهای شورا گفت: یکی دیگر از مواردی که در دستور کار این دوره قرار دارد، خرید نردبان ۵۵متری برای آتش‌نشانی است که یکی از نیازهای اساسی این حوزه است و به رغم وجود تجهیزات پیشرفته در حوزه آتش‌نشانی شیراز، نبود این نردبان یک نقیصه است که نمی‌توان آن را کتمان کرد. عضو شورای شهر شیراز گفت: گرچه تجهیزات همیشه نیاز به بازسازی و به‌روزکردن دارد، اما در کنار آن یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه شود، آموزش منابع انسانی است و در این راستا استفاده از دریای نیروهای مردمی باید در دستور کار حوزه آتش نشانی باشد.
 محدودیت برای تجهیز آتش‌نشانان نداریم
معاون حوزه خدمات شهری شهرداری شیراز هم در این مراسم با تقدیر از آتش‌نشانان گفت: آتش‌نشانی شیراز و کارکنان آن در کشور می‌درخشند و از نظر تجهیزات هم هیچ نگرانی نداریم، اما جا دارد در بودجه سال بعد در بحث خرید تجهیزات سال بودجه ای مناسب دیده شود که بتوانیم تجهیزات مورد نیاز را تهیه کنیم. محمدرضا محمدحسن‌پور افزود: در وصف ایثارگری این حوزه همین یک نکته کافی است که کار آتش‌نشان‌ها آن است که از جان خود می‌گذرند تا مال مردم آسیب نبیند و ایثارگری از این بیشتر نیست.
 قانون فصل‌الخطاب قانون است
مدیر امور شهری و شوراهای استانداری فارس نیز در این آیین با اشاره به تعدادی شهدای دفاع مقدس استان فارس گفت: به ازای هر پست مدیریتی ۷۲ نفر شهید شدند. پرویز کهندل افزود: قانون فصل الخطاب قانون است و فلسفه وجودی قانون برقراری عدالت و امنیت و رفاه اجتماعی است. وی با تأکید بر توجه به خانواده آتش نشان‌ها تصریح کرد: پست آتش نشانی یک پست عملیاتی است و برای جذب نیرو و آتش نشانی باید ۹ فاکتور در نظر گرفته شود. پس استفاده از نیروهای آتش نشان در پست‌های اداری جفاست؛ چراکه این نیروهای ورزیده و شایسته باید در حوزه‌های مرتبط با خود استخدام و به کار گرفته شوند. مدیرکل امور شهری و شوراهای استان فارس عنوان کرد: در استان ۱۱۴ شهرداری داریم که ۵ شهرداری جدید در شرف تأسیس است. باید به فکر تأمین نیروی آتش نشان آن باشیم. 
کهندل تأکید کرد: استفاده از نیروی آتش‌نشانی در محدوده قانونی است. او همچنین با اشاره به شهید علی لندی که به دلیل ایثار و نجات دو شهروند ایذه ای در شعله‌های آتش به شهادت رسید، درخواست کرد شورای شهر در کمیسیون نام‌گذاری نام یکی از معابر را به نام این نوجوان بگذارد تا این سرمایه‌های اجتماعی 
حفظ شوند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی