[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۸۰۰
  • دوره جدید

فرهنگ پارس و زوایای کمتر شناخته‌شده‌ آن- شهرستان كازرون، روزنامه شیراز نوین

شهرستان كازرون
شهرستان کازرون از شهرستان‌های غربی استان فارس است که از جنوب به شهرستان فراشبند، از غرب به استان بوشهر، از شمال به شهرستان ممسنی و از شرق به شهرستان شیراز محدود است.
این شهرستان با مرکزیت شهر کازرون، دارای 4060کیلومتر مربع وسعت و فاصله آن تا شیراز 154کیلومتر است. این شهرستان منطقه‌ای است کوهستانی که دشت کازرون و دریاچه پریشان حد فاصل دو رشته کوه آن واقع شده و میانگین ارتفاع آن از سطح دریا 732متر است.
شهرستان کازرون علاوه بر آثار تاریخی و مذهبی دارای یک جلوه طبیعی خاص است. دریاچه پریشان آن که مأمن انواع آبزیان و پرندگان مهاجر است. طبیعت اطراف رودخانه شاپور و نرگس‌زارهای بی‌نظیر فامور وجره، باغ‌های فراوان انواع مرکبات، پرتغال، نارنگی، لیموترش، لیموشیرین آن در کنار خرما و رطب، این شهرستان را به منطقه‌ای زیبا جهت گردشگری تبدیل نموده است.
این شهرستان با 3واحد اقامتی پذیرای میهمانان و گردشگران است. جاذبه‌های گردشگری شهرستان كازرون 
شهر بیشاپور
در فاصله 25کیلومتری غرب کازرون و در حاشیه رودخانه شاپور، شهر باستانی بیشابور مربوط به دوره ساسانی قرار دارد.
این شهر به دستور شاپور اول ساخته شده و تاریخ ساخت آن براساس کتیبه پهلوی ستون‌های نیایشگاه مربوط به سال 266 میلادی است. شهر بیشاپور شامل سه بخش است. بخش نخست یا اصلی که توسط یک حصار و دیوار سنگ‌چین محصور بوده و بناهای حکومتی و مذهبی همچون تالار تشریفات، کاخ والرین، ایوان و حیاط موزاییک و معبد آناهیتا را شامل می‌شود. بخش دوم که قسمت حفاظتی و نگهبانی شهر بوده، شامل قلعه‌ای به نام قلعه دختر است که در طرف شمال بر سینه کوه تنگ چوگان قرار گرفته است. علاوه بر آن، بر بلندای کوهستان غار شاپور وجود دارد که مجسمه 9متری شاپور اول ساسانی در آنجا دیده می‌شود. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی