[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۴
  • دوره جدید

اضافه وزن و چاقی با چه عواملی در ارتباط است؟، روزنامه شیراز نوین

در سال‌های اخیر چاقی و اضافه وزن به یکی از چالش‌های سلامت تبدیل شده است؛ مشکلی که تبعات بعدی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و فشارخون بالا را به همراه می‌آورد.
به گزارش بهداشت نیوز، در سال‌های اخیر چاقی و اضافه وزن به یکی از چالش‌های سلامت تبدیل شده است؛ مشکلی که تبعات بعدی مانند بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت و فشارخون بالا را به همراه می‌آورد. 
در اینجا با مهم‌ترین علت‌هایی که موجب بروز چاقی در افراد می‌شود، آشنا می‌شویم:
عادات غذا خوردن
از جمله تغییرات زندگی بشر در طی سال‌های اخیر و به ویژه در جوامع شهری، افزایش اندازه و حجم مواد غذایی موجود در پرس‌های غذایی رستوران‌ها، سوپرمارکت‌ها و حتی در خانه‌ها است، به نحوی که انتظار افراد در هنگام خرید، وجود پرس‌های غذایی بزرگ بوده و در بسیاری از آن‌ها به جای آنکه احساس گرسنگی یا سیری مقدار دریافت غذایی را تعیین کند، اندازه پرس غذایی تعیین کننده مقدار دریافت غذا است.
این در حالیست که مقدار غذا باید به میزانی باشد که فرد احساس رضایت نماید، اما نه بدین منظور که پرخوری کند. امروزه با افزایش تنوع غذایی نیز میزان دریافت غذایی روند صعودی داشته که موجب افزایش موارد اضافه وزن شده است. مصرف غذاهای پرچرب هم با بالا رفتن خطر چاقی در ارتباط است.
البته باید توجه داشت که حتی غذاهای عاری از چربی یا کم چربی، در صورتی که به مقدار زیادی خورده شود، می‌تواند حاوی انرژی بسیار زیادی باشد. به علاوه افزایش شیوع چاقی در دهه‌های گذشته همزمان با افزایش مصرف نوشیدنی‌های شیرین بوده است. از آنجایی که انرژی دریافت شده از نوشیدنی‌های شیرین در وعده‌های بعدی تعدیل نمی‌شود، ممکن است سبب تسریع در اضافه وزن شود.
نتایج حاصل از یک مطالعه جامع نشان داده است که نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر عامل مهمی ‌برای افزایش وزن بوده و خطری برای ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری‌های قلبی عروقی به حساب می‌آید.
زندگی بی‌تحرک
داشتن یک شیوه زندگی بدون تحرک و نبود فعالیت‌های ورزشی، از علت‌های افزایش وزن است. امروزه افراد کمتری ورزش می‌کنند و مدت زمان بیشتری از طول روز صرف فعالیت‌هایی مانند مشاهده تلویزیون، استفاده از کامپیوتر، بازی‌های کامپیوتری و رانندگی می‌شود که نیازمند انرژی کمتری هستند.
ژنتیک
مطالعات انجام شده در خانواده‌ها نشان داده است که شاخص توده بدنی فرد با اعضای درجه یک خانواده همبستگی دارد. در صورتی که یکی از والدین دچار اضافه وزن باشد، خطر اضافه وزن در فرزندانش افزایش می‌یابد. برای مثال جهش یا کمبود ژن‌های مرتبط با تنظیم چربی بدن، وزن بدن و احساس سیری با چاقی‌های شدید و زود هنگام ارتباط داده می‌شود.
بیماری‌ها و داروهای خاص
بیماری‌های متعددی با چاقی همراه هستند. اختلالات هورمونی که منجر به افزایش وزن می‌شود شامل کم کاری تیروئید، کمبود هورمون رشد در بزرگ‌سالی، سندروم تخمدان پلی کیستیک و سندروم کوشینگ است. همچنین اختلالات روانی همچون افسردگی و سندروم خوردن شبانه با چاقی مرتبط هستند. برخی از علت‌های افزایش وزن نیز به دلیل مصرف برخی از ترکیبات دارویی همانند هورمون‌های استروئیدی و برخی از داروهای ضد دیابت است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی