[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۴
  • دوره جدید

۶ قدم برای آماده‌سازی خودرو قبل از ورود به فصل سرما، روزنامه شیراز نوین

مهمترین قدم‌های اساسی برای آماده سازی خودرو برای ورود به فصل سرد زمستان را در این مطلب بخوانید تا به خوبی خودروی خود و سرنشینان آن را ایمن نگه دارید.
به گزارش نمناک، مهمترین قدم‌های اساسی برای آماده سازی خودرو برای ورود به فصل سرد زمستان را در این مطلب بخوانید تا به خوبی خودروی خود و سرنشینان آن را ایمن نگه دارید.
اگر این سؤال برای شما هم پیش آمده که چطور ماشین خود را به یک ماشین مخصوص فصل سرما تبدیل کنید، می‌توانید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا یکی از مهم‌ترین چک لیست‌های لازم برای آماده‌سازی خودرو قبل از ورود به فصل سرما را برای شما شرح دهیم. بدون توجه به این چک لیست و عدم رعایت آن‌ها، بدون شک خودروی شما دچار اختلال شده و برای شما بسیار زمان‌بر و هزینه‌بر خواهد شد.
اگر می‌خواهید خودروی شما در فصل سرما نیز به بهترین نحو کار کند نیاز است که پیش از آغاز زمستان چک لیست ارائه شده را به دقت بررسی کنید و از صحت و سلامت این جزییات مهم غفلت نکنید. به طور کلی اگر به صرفه‌جویی در وقت و هزینه اعتقاد دارید، انجام گام‌های معرفی شده در این مطلب می‌تواند برای خودروی شما نکات کلیدی محسوب شود.
1. بررسی سلامت باتری خودرو و تعویض آن
طبق نظر متخصصان در فصل زمستان به دلیل فشار زیاد ناشی از هوای سرد باتری خودروها صدمه می‌بینند.
یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، غلیظ شدن روغن موتور است که در اثر حرارت باعث کارکرد بیشتر باتری خودرو می‌شود.
توجه داشته باشید که یکی از گام‌های اساسی این است که پایانه‌های باتری را بررسی کنید تا از عدم وجود هرگونه خوردگی جلوگیری کنید. در صورتی که خودتان در این حوزه سر رشته‌ای ندارید، حتماً از یک متخصص کمک بگیرید تا به تشخیص تعمیرکار ماهر تعویض باتری ماشین خود را با اطمینان خاطر انجام دهید.
2. بررسی لاستیک و تایر خودرو
یکی از مهم‌ترین پارامترهای امنیت خودرو، لاستیک و تایر آن است. وجود لاستیک مناسب ایمنی رانندگی را چندین برابر می‌کند. بدون شک سرمایه‌گذاری روی وسیله‌ای که عامل استحکام خودروی شما روی زمین است و از سر خوردن و بروز تصادفات در فصل سرما جلوگیری کند، بسیار مهم است.
پس قبل از ورود به فصل سرما فشار لاستیک و عمق آج را بررسی کنید. لاستیک مناسب و سالم می‌تواند ایمنی شما و خانواده‌تان را در فصل سرما و در شرایط نامساعد آب و هوایی حفظ کند.
3. بررسی و تعویض روغن موتور
اغلب گفته می‌شود که موتور قلب خودرو است و روغن موتور مایه حیات آن محسوب می‌شود. بهترین داروی جلوگیری از هرگونه آسیب به موتور خودرو، تعویض روغن موتور برای ورود به فصل سرد سال است. دمای هوای سرد می‌تواند باعث شود تا روغن موتور به آرامی ‌و یا اصلاً حرکت نکند و در پی آن آسیب جدی به موتور خودرو وارد شود. انواع مختلفی از روغن موتور وجود دارد که کمک می‌کند تا خودروی شما بدون در نظر گرفتن درجه حرارت عملکرد خوبی را ارائه دهد.
توجه داشته باشید که نیاز است که به طور مداوم روغن موتور و فیلتر روغن را بررسی کنید و در صورت نیاز آن را سریع‌تر تعویض کنید. اگر اطلاعات کافی برای انجام این کار ندارید، بهتر است دست نگه دارید و از تعمیرکار جهت تعویض روغن موتور و فیلتر روغن کمک بگیرید. با این اقدام اساسی قلب خودروی خود را از هر آسیبی ایمن نگه دارید.
4. چک کردن ضد یخ
ضد یخ یکی از مهم‌ترین مایعاتی است که در خودرو استفاده می‌شود و نیاز است تا به موقع بررسی و تعویض شود. با بررسی مداوم ضد یخ می‌توانید زمان لازم برای تعویض و شارژ مجدد آن را متوجه شوید. این کار به شما کمک می‌کند تا زمان مناسب تعویض آن را در کنار سایر قطعات خودرو متوجه شوید.
به طور کلی نیاز است که به صورت نرمال هر دو سال حتماً یک بار ضد یخ خودرو را تعویض کنید و حتی ممکن است در برخی شرایط نامساعد آب و هوایی نیاز است که زودتر از زمان موعد آن را تعویض کنید.
پس با شروع فصل سرد از ضد یخ ترکیبی بر پایه مونو اتیلن گلایکول برای جلوگیری از یخ زدن آب رادیاتور استفاده کنید. علاوه بر این استفاده از ضد یخ به پیشگیری از بروز پوسیدگی موتور خودرو نیز بسیار کمک کننده است. 
5. عملکرد درست برف پاک کن‌ها
در باد و بوران‌های زمستانی دید خوب برای رانندگی ایمن بسیار ضروری و مهم است. برف پاک کن‌ها در طول سال و در طول تمام مسیرهای رانندگی شیشه جلو را از باران، ذرات گرد و غبار، گرد و خاک و دیگر مواد معلق در هوا پاک می‌کنند. با شروع فصل سرما وقتی درجه هوا به زیر صفر می‌رسد و با توجه به استفاده بیشتر از برف پاک کن در زمستان، باید حتماً از عملکرد درست آن اطمینان خاطر داشته باشید.
6. سلامت چراغ‌های مه شکن
همان‌طور که گفته شد، دید درست راننده یکی از مهم‌ترین عوامل ایمنی سرنشینان خودرو در طی مسیر در فصول سرد سال است. علاوه بر برف پاک کن‌ها که به دید راننده کمک می‌کنند، چراغ‌های مه شکن نیز در تشخیص مسیر و رانندگی در باران و برف و هوای مه آلود بسیار مؤثر است. 
استفاده از چراغ مه شکن برای روشنایی بیشتر جهت پیشگیری از هرگونه خطر احتمالی بسیار مهم است. پس با شروع فصل سرما چراغ‌های معیوب را با چراغ‌های سالم و تمیز تعویض کنید و از درست بودن تنظیمات آن مطمئن شوید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی