[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۸
  • دوره جدید

بازگشت تردیدبرانگیز سلامت در روزهای واکسیناسیون ، روزنامه شیراز نوین

  حسین فرزانه- گروه خبر
با پایان مراسم اربعین در کشور عراق، بازگشت زوار ایرانی نیز از روز ۶ مهرماه کلید خورد و تاکنون بیشتر زائران ایرانی از طریق زمینی و هوایی به کشور برگشته‌اند. موضوع مهم اما نحوه انجام تست کرونا برای سنجش سلامت آنهاست. رستم قاسمی، وزیر جدید راه و شهرسازی، هفته گذشته گفته بود از زائران اربعین فقط «تست چشمی» گرفته می‌‌شود؛ تستی که تاکنون برای تشخیص مبتلایان به ویروس کرونا وجود نداشته است. احمد وحیدی، وزیر کشور اما یک روز بعد اعلام کرد زائران ایرانی اربعین همگی باید «تست پی‌سی‌آر» بدهند. در این بین سردار جلالی رئیس پدافند غیرعامل کشور هم نسبت به ورود بدون تست پی سی آر زائران هشدار داد و خواستار دقت در پایش سلامت زائران شد.
نقطه اشتراک همه نگرانی‌ها یک چیز بیشتر نیست؛ شروع موج ششم کرونا. نگرانی بحقی که بعد از مدت‌ها گرفتاری و مواجهه با مرگ و میر بالا ناشی از موج پنجم کرونا با واردات سیل آسای واکسن در آستانه فروکش کردن است، مبادا با  بی مبالاتی و ساده انگاری بار دیگر کشور ناخواسته گرفتار موجی دیگر از ویروس مرگبار و بی‌رحم کرونا  شود. حالا آن طور که دکتر پیمان صابریان رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین می‌گوید: از کل ۷۴هزار و ۳۶۲ ترددی که از مرز‌های زمینی و هوایی کشور از ۲۸ شهریور تا دهم مهر صورت گرفته، ۱۲هزار و ۴۹۴ نفر این افراد آزمایش سریع کرونا انجام داده‌اند و نتیجه آزمایش ۱۱۶ نفر مثبت بوده است.
نکته جالب اما اینکه به گفته صابریان جمع ورودی و خروجی زائران از طریق فرودگاه شیراز  ۲۹۹۲ نفر بوده و از مجموع ۱۳۵۹ آزمایش پی‌سی‌آر نتیجه آزمایش همه این افراد منفی بوده است! این در حالی است که در دیگر فرودگاه‌های مهم از جمله مشهد، کرمان و تهران آزمایش پی سی آر عده ای هرچند محدود مثبت بوده است. تا امروز با استناد به اظهارات مسئولان، نگرانی جدی از ابتلای زائران اربعین به کرونا وجود ندارد. حداقل آمارها این را نشان می‌دهد. اربعین امسال گرچه به لحاظ تعداد زائران قابل مقایسه با سال‌های قبل نبود، اما حاشیه اربعین ۱۴۰۰ کم سابقه بود. در لاکچری‌ترین اربعین چند سال اخیر با اینکه کمی حاضر و جمعی غائب بودند، بی‌نظمی‌ها در مسافرت هوایی بیداد می‌کرد. سفر زمینی ممنوع بود، اما فشار جمعیت منتظر در روز صبح قبل اربعین باعث شد مرز زمینی خوزستان برای زمان کوتاهی هم که شده باز شود  و به گفته دکتر ابول‌نژادیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز، بیش از ۱۰هزار نفر بدون کارت ملی و کارت واکسن روانه کربلا شدند. به هر حال مسئولان حوزه سلامت  در کشور با حساسیت بالا و دقت زیاد با پیش‌بینی محیطی دقیق ضمن رصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و انجام گسترده واکسیناسیون، امیدوارند ترمز کرونا را در همین موج پنجم بکشند. ان‌شاء‌الله.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی