[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۵
  • دوره جدید

مالکان در سامانه املاک و اسکان ثبت اطلاعات کنند ، روزنامه شیراز نوین

مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس تأکید کرد: مالکان و مستأجران تا پایان مهرماه سال جاری مهلت ثبت نام و خوداظهاری در سامانه ملی املاک و اسکان کشور دارند.
به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی فارس، جعفر زاهدی مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس به پیامدهای مثبت ثبت اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان اشاره کرد و گفت: ثبت اطلاعات در سامانه مذکور منجر به ایجاد شفافیت اطلاعاتی در حوزه مسکن، اخذ تصمیمات سیاستی صحیح و نهایتاً تسهیل فرایند خانه‌دار شدن تمامی اقشار جامعه خواهد شد.
وی ادامه داد: همچنین از مزایای دیگر ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان زمینه ایجاد سرشماری برخط نفوس و مسکن، تنظیم گری در بازار مسکن و امکان اجرای سیاست‌های مطلوب دولت از جمله اعمال مالیات یا پرداخت یارانه‌های هدفمند فراهم می‌شود. زاهدی افزایش دقت برنامه ریزی اقتصادی در بخش مسکن را از دیگر مزایای ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان عنوان کرد و افزود: با ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان فروش یا اجاره یک واحد مسکونی به چند فرد به میزان قابل‌توجهی کاهش می‌یابد. مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس در بخش دیگری از صحبت‌های خود به آثار و تبعات ناشی از ثبت اطلاعات ملک اشاره کرد و گفت: در صورت عدم ثبت اطلاعات ملک و برابر الزامات قانونی، آن واحد مسکونی خالی تلقی می‌شود و برای آن ملک برگه مالیاتی صادر و در صورت عدم پرداخت، مشمول جرائم مالیاتی می‌شود. همچنین هر زمان که نیاز به اخذ مفاصاحساب مالیاتی برای ملک مورد نظر باشد، مالک آن واحد مسکونی مکلف به پرداخت جرائم مالیاتی در خصوص ملک خواهد بود. همچنین از آنجا که میزان مالیات مربوطه از شش تا هجده برابر مالیات بر اجاره تعیین شده است، رقم مالیات متعلقه بسیار قابل توجه بوده و مالک متضرر می‌گردد.
زاهدی تصریح کرد: به موجب قانون ارائه بسیاری از خدمات از جمله افتتاح حساب، صدور چک، خرید انشعابات برق، آب، فاضلاب و... منوط به ثبت اطلاعات در سامانه بوده و بسیاری از خدمات براساس آدرس مندرج در سامانه به ساکنان ارائه خواهد شد. لذا عدم ثبت اطلاعات و خوداظهاری در سامانه ممکن است مشکلات عدیده ای برای خانوارها (چه ساکن و چه مالکی که خوداظهاری نکرده باشد) در استفاده از خدمات ایجاد نماید.
مدیرکل راه و شهرسازی استان فارس در پایان خاطرنشان کرد: از دیگر تبعات ناشی از عدم ثبت اطلاعات ملک، این است که وزارت نیرو مکلف است تعرفه برق کنتور این املاک را در بالاترین پلکان قیمتی 
محاسبه نماید.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی