[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

یادمان شهدا در غربت، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس از آثار تولیدی حوزه دفاع مقدس در فضای مجازی فارس شامل موشن‌گرافی و اینفوگرافی و سایت جامع اسناد دفاع مقدس (سجا) نیز رونمایی کرد. سردار پاسدار سعید کوشکی ‌جهرمی صبح دیروز یکشنبه 11 مهرماه در جمع خبرنگاران از رسانه‌ها به عنوان کانال ارتباطی مردم و مسئولان یاد کرد و افزود: استان فارس 270هزار رزمنده در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل داشته است و طی هشت سال دفاع مقدس بیش از 15هزار شهید، 42هزار جانباز، 2200 آزاده و سی شهید شاخص تقدیم انقلاب کرده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز گلایه نسبت به بی‌مهری‌هایی که نسبت به یادمان شهدا می‌شود، اظهار داشت: استان فارس به واسطه تأثیرگذاری ویژه ای که در دوران دفاع مقدس از خود بر جای گذاشته، شایسته نگاه ویژه ای برای تبیین حماسه‌های آن دوران است. اما متأسفانه در زمینه گسترش زیرساخت‌ها هنوز راه زیادی در پیش داریم. این یادگار هشت سال جنگ تحمیلی با تقدیر از تلاش‌هایی که در این حوزه صورت گرفته، اظهار داشت: یکی از مأموریت‌های این بنیاد احداث یادمان‌های شهدای گمنام است و استان پهناور فارس افتخار میزبانی از ۳۶۰ شهید گمنام را دارد که در ۱۳۵ نقطه مدفون هستند و متأسفانه برای 40 تن از پیکرهای مطهر آنان یادمانی آبرومند احداث شده است.
مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس با تقدیر از تلاش‌های استانداری و شهرداری طی سال‌های اخیر اظهار داشت: متأسفانه وضعیت یادمان شهدا در شهرستان‌های فیروزآباد، اقلید، داراب و زرین ‌دشت نامناسب است که باید در اسرع وقت سامان‌دهی شوند. کوشکی در ادامه از اصحاب رسانه درخواست کرد که ستون ویژه ای را به شهدای شاخص این دیار اختصاص دهند و اظهار داشت: نقش رسانه در تحولات جامعه بسیار تأثیرگذارتر است و باید از این ظرفیت تأثیرگذار برای یادآوری حماسه‌های رزمندگان به نحو بهینه ای استفاده کرد. جای تأسف دارد که در برخی نقاط استان فارس ۱۰ سال از تدفین شهدای گمنام زمان می‌گذرد اما هنوز یادمان مناسبی بر مزار آنها احداث نشده است.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به تاریخچه باغ موزه دفاع مقدس شیراز گفت: عملیات اجرایی باغ موزه دفاع مقدس در شیراز سال ٧٨ در دستور کار قرار گرفت اما علی‌رغم پیگیری‌ها هنوز تکمیل نشده و حداقل در بحث ساختمان گالری این باغ موزه، از هشت سال عقب ماندگی رنج می‌بریم. متأسفانه مسیر دسترسی به این باغ موزه و فضای اطراف آن هیچ تناسبی با این مکان و کارکردهای محلی، ملی و جهانی آن ندارد. وی با طرح این پرسش که اگر گردشگری چه داخلی و چه خارجی قصد بازدید از این مکان را داشته باشد، آیا با فضای مناسب بصری مواجه خواهد شد، اظهار داشت: در کنار همه کاستی‌هایی که در زمینه گسترش فرهنگ دفاع مقدس وجود دارد، باغ موزه خود نیاز به معرفی دارد و امید است که رسانه‌‌ها در این باره هم به یاری بنیاد حفظ آثار بیایند. 
در نظر داشته باشیم باغ موزه‌هایی که بعد از فارس کلنگ خورده، اکنون در بهترین شکل ممکن ایجاد شده است. مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان فارس در بخش دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: بر اساس تفاهم نامه‌های انجام شده با شهرداری در شیراز، این ارگان موظف به تأمین 40 درصد اعتبارات مورد نیاز احداث باغ موزه است که تاکنون این امر محقق نشده و امیدواریم در دوره جدید شهرداری و شورا، شاهد اجرایی شدن آن باشیم. سردار کوشکی در پایان با گلایه از اولویت بندی پروژه‌ها توسط شهرداری شیراز گفت: در حالی پروژه سنگ‌فرش ارم اجرا شد که هنوز یادمان شهدا در مکان‌هایی نظیر پارک شهروند و میانرود آن چنان که شایسته است، سامان‌دهی نشده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی