[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۳۰
  • دوره جدید

خودکفایی گندم برای فارس معامله‌ای بردبرد بود؟، روزنامه شیراز نوین

گروه خبر- امین افشار: نماینده دانشجویان در نشست پرسش و پاسخ با حضور رئیس جهاد کشاورزی فارس مطرح شد: آیا افزایش تولید گندم برای خودکفایی در این حوزه برای استان معامله ای برد برد بود؟ به گزارش خبرنگار شیراز نوین، صبح دیروز نشست پرسش و پاسخ دانشجویی به نام پرسمان پیشرفت با موضوع چالش‌های کشاورزی فارس در اقتصاد استان با حضور جمعی از اعضاء بسیج دانشجویی و رئیس سازمان جهاد کشاورزی فارس برگزار شد و دانشجویان جواب سؤالات خود را در زمینه‌های مختلف کشاورزی از رئیس این سازمان در استان طلب کردند.
محمد مهدی قاسمی، در ادامه این جلسه با تأکید بر نقش استراتژیک گندم و نقش آن در امنیت غذایی کشور و جامعه گفت: یکی از منطبق‌ترین محصولات با شرایط اقلیمی استان گندم است و به همین دلیل در الگو کشت ما قرار گرفته است. رئیس جهاد کشاورزی فارس با اشاره به لزوم افزایش بهره وری در کشت گندم افزود: در آرمان ترسیم شده برای کشت این محصول با اهمیت دو برابر کردن تولید گندم بدون افزایش سطح زیر کشت و با همین میزان آب مصرفی در دستور کار است. 
وی در جواب سؤال یکی از دانشجویان مبنی بر عدم پرداخت حق بیمه سال قبل کشاورزان و کمبود دستگاه کمباین برای کشت کلزا در شهرستان داراب گفت: حق بیمه تمام کشاورزان در سال قبل پرداخت شده و اگر مورد خاصی وجود دارد معرفی شود که بررسی و اقدام شود. قاسمی ادامه داد: علیرغم ارتباطاتی که تاکنون بین دانشگاه و جهاد کشاورزی بوده هنوز شکل واقعی و مداومی پیدا نکرده است. 
وی با توجه به مطالبات جامعه در حوزه سلامت گفت: کلان استفاده از سموم و کود در کشور از متوسط دنیا پایین‌تر است و لازم است با کمک بخش خصوصی اداره استاندارد، علوم پزشکی و میادین میوه برای رفع دغدغه مردم از میزان بقایای سموم و کودها تلاشی شود که خوشبختانه در حال تصمیم گیری نهایی در این رابطه هستیم. 
رئیس جهاد کشاورزی فارس با تأکید در تنظیم بازار میوه و کوتاه کردن دست دلالان و عدم سازماندهی بازار محصولات کشاورزی گفت: تلاش ویژه ای در این جهت صورت گرفته تا تعاونی‌ها دراین حوزه توانمند شوند که با این توانمندسازی مشکل این بخش حل خواهد شد. 
وی برگزاری این گونه جلسات را در جهت شفاف سازی مفید دانست و افزود: در این دولت توجه ویژه ای به عرصه محیط زیست و آب شده و با توجه به میزان وسیع هدر‌رفت آب در بخش کشاورزی توان خود را در جهت بهره وری هر‌چه بیشتر در این زمینه هدایت کرده است.  وی ادامه داد: اعتبارات امسال در زمینه بهره وری از آب و اجرای سیستم‌های نوین 10 برابر نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است. 
وی اضافه کرد: در سه سال و نیم گذشته 34 هزار هکتاری آبیاری تحت فشار در استان انجام شده و بیش از 80 درصد مزارع به تیم‌های نوین مجهز شده‌اند و فارس در این زمینه رتبه اول را به دست آورده است. 
رئیس سازمان جهادکشاورزی فارس ضمن اعلام این خبر که هیچ کمبودی در بحث اعتبار برای اجرای تیم آبیاری نوین نداریم افزود: در حال حاضر نیز حدود 20 هزار هکتار اراضی مطالعه‌شده آماده اجرا در این زمینه داریم. 
قاسمی با اشاره به این نکته که در بحث پوشش کانال‌ها اعتبار قابل توجهی جذب نشده ادامه داد: تا ابتدای سال 94 حدود 136 هکتار کل سطوح گلخانه‌ای استان بوده که این آمار اکنون به 240هکتار افزایش پیدا کرده است. 
وی با تأکید بر مؤثر بودن روش گلخانه در بهره وری از منابع آبی بیان کرد: حدود هفت هزار هکتار کشت سبزی و سیفی در مدت زمان 10 سال هدف گذاری شده که به سیستم گلخانه‌ای تبدیل شود. 
وی با مهم دانستن فرهنگسازی، آموزش و ترویج تصریح کرد: خوشبختانه سرانه آموزش بهره برداران و آموزش کارکنان فارس در کشور بالاترین است که طی سه سال حدود 900 نفر را در مراکز ترویج ساماندهی و استقرار دادیم. وی پیرامون اشکالات تیم آموزش عالی بیان کرد: نظام آموزش و دانشگاهی ما باید تغییر پیدا کند و به سمت نو شدن عملیاتی حرکت کند که فارغ التحصیلان در کنار آموزش تجربه و فن، کار را نیز فرا گیرند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی