[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

معاون درمان دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز: قارچ سیاه واگیردار نیست، روزنامه شیراز نوین

هرچند شعله ابتلا به کرونا در شیراز و فارس قدری پایین کشیده شده، اما نگرانی دیگری در بین برخی شهروندان در ابتلا به قارچ سیاه شکل گرفته است. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز به برخی پرسش‌ها پیرامون قارچ سیاه پاسخ داد و شبهه ارتباط آن با کرونا و احتمال واگیر دار بودن آن را رد کرد. وی گفت: همه گیری کرونا در کنار پیامدهای تلخ و دشواری که برای همه ساکنان کره زمین به دنبال داشت، هراسی جدید به نام «قارچ سیاه» را نیز با خود به همراه آورد؛ اما اینکه این بیماری تا چه میزان به کرونا مرتبط است، پرسشی است که در گفت و گو با عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به آن پاسخ می‌گوییم. معاون درمان و عضو هیئت علمی دانشگاه با بیان اینکه «موکورمایکوزیس» یا قارچ سیاه یک عفونت قارچی است که در اثر گروهی از قارچ‌ها به نام «موکورمایست» ایجاد می‌شود، می‌گوید: این قارچ‌ها در سرتاسر محیط زندگی می‌کنند و اغلب پس از استنشاق این هاگ‌های قارچی از هوا، سینوس‌ها یا ریه‌ها تحت تأثیر قرار گرفته و این عفونت از طریق بینی، دهان و چشم وارد بدن می‌شود. در این صورت ممکن است پس از بریدگی، سوختگی یا سایر آسیب‌های پوستی، قارچ سیاه روی پوست ایجاد شود؛ همچنین خوردن غذای آلوده نیز در بروز قارچ سیاه نقش دارد. دکتر اورنگ ایلامی در ادامه با یادآوری این موضوع که بروز نشانه‌های قارچ سیاه به بخشی از بدن بستگی دارد که قارچ در آن رشد می‌کند، در مورد این علائم توضیح داده و می‌افزاید: درد در اطراف چشم‌ها و بینی یا قرمزی در این نواحی، تنگی نفس، خونریزی گوارشی، خون در مدفوع و اسهال، سردرد، تب، سرفه، درد قفسه سینه و تغییر در وضعیت روحی از علائم اولیه عفونت قارچ سیاه محسوب می‌شود؛ اما در صورت به وجود آمدن عفونت، بیمار ممکن است سیاه شدن پل بینی، تورم سر و پیشانی، تورم گونه، چشم‌ها یا سایر اعضای صورت، نابینایی و کم‌بینی و عفونت ریوی را تجربه کند.
فوق تخصص بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به نگرانی‌هایی که در حال حاضر راجع به این بیماری ایجاد شده، معتقد است: قارچ سیاه اغلب افرادی را تحت تأثیر قرار می‌دهد که دارای مشکلات ضعف سیستم ایمنی بدن هستند یا از داروهایی استفاده می‌کنند که توانایی بدن را در مبارزه با میکروب‌ها و بیماری‌ها کاهش می‌دهد؛ همچنین افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی به‌صورت مادرزادی هستند یا بر اثر مصرف داروهای سرکوبگر سیستم ایمنی و آنتی‌بیوتیک بدنشان دچار نقص ایمنی شده است، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. افراد مبتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت، سرطان، پیوند عضو، پیوند سلول‌های بنیادی و نوتروپنی (کاهش تعداد گلبول‌های سفید خون)، دیگر مواردی بود که این عضو هیئت علمی دانشگاه به عنوان گروه‌های در معرض خطر ابتلا به قارچ سیاه معرفی کرده و می‌افزاید: مواردی مانند استفاده طولانی مدت از کورتیکواستروئیدها و داروهای تزریقی، تجمع آهن زیاد در بدن، آسیب پوستی در اثر جراحی، سوختگی یا زخم، نارس بودن و وزن کم هنگام تولد نیز افراد را بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار می‌دهد. دکتر ایلامی با اشاره به راهکارهایی که ما را در برابر این بیماری مصون می‌دارد، توصیه می‌کند: بهتر است سعی کنیم از مناطقی با گرد و غبار زیاد مانند محل ساخت و ساز و حفاری پرهیز کرده و اگر چنین امکانی وجود ندارد، توصیه می‌شود هنگام حضور در چنین مکان‌هایی، از دستکش و ماسک تنفسی استفاده کنیم؛ پس از طوفان و بلایای طبیعی از تماس مستقیم با ساختمان‌های آسیب دیده در اثر آب و سیل خودداری کنیم؛ همچنین برای کاهش احتمال ایجاد عفونت پوستی، صدمات پوستی را به خوبی با آب و صابون تمیز کنیم؛‌ به ویژه اگر در معرض خاک یا گرد و غبار قرار گرفته باشد. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز می‌افزاید: با توجه به اینکه پیشگیری از این بیماری اهمیت بسزایی دارد، مواردی نظیر رعایت بهداشت فردی و محیطی، به ویژه شست و شو و ضدعفونی دست‌ها و پاها که بیشتر با خاک در ارتباط هستند؛ رعایت بهداشت دهان، کنترل مناسب قند خون به ویژه در افراد مبتلا به دیابت، پرهیز از مصرف خودسرانه دارو به ویژه کورتون خوراکی، پرهیز از مصرف غذاهای مانده، تمیز نگه داشتن محیط از گرد و غبار و خاک، ماندن در منزل، دوری از رفتن به نواحی جنگلی، باغ، مزارع، باغ گل و پرهیز از انجام کارهای باغبانی و باغداری و کشاورزی می‌تواند به پیشگیری از این بیماری کمک کند.
دکتر ایلامی در ادامه ضمن توصیه به استفاده صحیح از ویتامین‌ها، استراحت کافی، دوری از هر نوع مواد مخدر و انجام فعالیت‌های ورزشی، به عنوان دیگر راهکارهای پیشگیرانه در برابر قارچ سیاه، به مبتلایان به دیابت توصیه جدی تری در این زمینه دارد. او معتقد است: مهم‌ترین نکته‌ای که وجود دارد این است که افراد مبتلا به دیابت، قند خون خود را به صورت منظم کنترل و رژیم غذایی را رعایت کنند. همچنین با توجه به نقش داروهای مصرفی در این بیماری، پزشکان نیز لازم است به ویژه در بیماران مبتلا به دیابت و یا افراد دارای نقص ایمنی، داروهای ضدالتهاب استروئیدی را با دقت بیشتری تجویز کنند. این عضو هیئت علمی دانشگاه در ادامه به یکی دیگر از نگرانی‌های موجود در خصوص این بیماری پاسخ داده و می‌گوید: قارچ سیاه از فردی به فرد دیگر منتقل نمی‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی