[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

کمبود این ویتامین شما را به بیماری قلبی مبتلا می‌کند، روزنامه شیراز نوین

تحقیقات نشان می‌دهد کمبود آهن شما را به بیماری قلبی مبتلا می‌کند.
به گزارش بهداشت نیوز، نتایج یک مطالعه نشان داد: حدود ۱۰ درصد از موارد جدید ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را که در طول یک دهه از میان‌سالی رخ می‌دهد، می‌توان با رفع عارضه کمبود آهن پیشگیری کرد.
محققان آلمانی اظهار داشتند: بررسی انجام شده یک مطالعه مشاهده‌ای بوده و نمی‌توان این طور نتیجه گرفت که کمبود آهن موجب ابتلا به بیماری قلبی می‌شود. هرچند، شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد این ارتباط وجود دارد و یافته‌های به‌دست آمده می‌تواند پایه‌ای برای انجام تحقیقات بیشتر و تأیید این نتایج باشد.
در مطالعاتی که پیش از این انجام شده، نشان داده شد که در مبتلایان به بیماری‌های قلبی- عروقی مانند نارسایی قلبی،کمبود آهن با پیامدهای بدتری از جمله بستری شدن در بیمارستان و مرگ مرتبط است که درمان این مشکل با تزریق آهن داخل وریدی باعث بهبود علائم و کیفیت زندگی در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و فقر آهن می‌شود.
در این بررسی جدید هدف آن بوده که این موضوع مورد ارزیابی قرار گیرد آیا رابطه‌ای بین کمبود آهن و پیامدها در عموم مردم مشاهده می‌شود؟
در این بررسی ۱۲ هزار و ۱۶۴ نفر حضور داشتند که میانگین سنی آنان ۵۹ سال بوده و ۵۵ درصد از آنان زن بودند. در مدت انجام این بررسی فاکتورهای خطرزای بیماری قلبی از قبیل استعمال سیگار، چاقی، دیابت و سطح کلسترول مورد ارزیابی قرار گرفت. همچنین این افراد در دو گروه تقسیم بندی شدند.
محققان آلمانی اظهار داشتند:۶۰ درصد شرکت‌کنندگان دچار فقر آهن مطلق و ۶۴ درصد دچار فقر آهن عملکردی بودند. در مدت زمان ۱۳.۳ سال ۲۲۱۲ مورد فوت گزارش شد. از این میان مجموعاً ۵۷۳ نفر به دلیل بیماری قلبی عروقی جان خود را از دست دادند. همچنین بیماری عروق کرونر قلب و سکته مغزی به ترتیب در ۱۰۳۳ و ۷۶۶ نفر از شرکت‌کنندگان تشخیص داده شد.
به گزارش ایسنا به نقل از هندوستان تایمز، به گفته محققان، فقر آهن عملکردی با افزایش ۲۴ درصدی خطر بیماری عروق کرونر قلب، افزایش ۲۶ درصدی خطر مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی عروقی و افزایش ۱۲ درصدی فوت ناشی از تمامی عوامل مرگ و میر همراه بوده است. فقر آهن مطلق نیز با ۲۰ درصد افزایش خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب همراه بود اما با افزایش خطر مرگ و میر ارتباطی نداشته است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی