[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

کلانتری: در شیراز مطالبه گری وجود ندارد، روزنامه شیراز نوین

 شیراز نوین:  کلانتری برای دومین بار توانسته فجرشهیدسپاسی را به لیگ برتر ببرد. بار نخست، تجربه موفقی در لیگ برتر را تجربه نکرد اما ‌این بار با امید زیادی درباره آینده صحبت کرده و از منفی بافی‌ها گله دارد. 
فکر می‌کنید استان فارس ظرفیت حضور در لیگ برتر را دارد؟
 همین الآن که خدمت شما هستیم، فکر می‌کنم هنوز خیلی‌ها فکر نمی‌کنند تیم به لیگ برتر آمده است. برخی از ذهن‌ها آن قدر کوچک است که هنوز در لیگ یک سیر می‌کنند. یعنی هنوز زندگی لیگ یکی و آماتور دارند. واقعیت ‌این است که 97-98 درصد مربیان، پیشکسوتان، هواداران و مسئولان در ‌این فضای آماتور هستند که یک تیم بستیم و حالا در مسابقات برویم و ببینیم چه می‌شود. اگر داشتیم صعود می‌کردیم که خدا را شکر و اگر داشتیم اوت می‌شدیم، بجنگیم و بگوییم اوت نمی‌شویم. واقعاً ‌این اتفاق بین همه مربیان از جمله خودم شکل گرفته و هنوز ظرفیتش وجود ندارد که تیم صعود کرده و می‌خواهد در لیگ برتر شرکت کند و باید چه شکلی برویم. مثالی برایشان زدم. تراکتور 10 سال از لیگ برتر عقب افتاد و وقتی صعود کرد، اجازه ندادند دیگر تکان بخورد. یعنی اهداف‌شان ‌این بود که تیم چند سال آسیا بود و بهترین شرایط را برایش فراهم کردند. به من هم گفتند بعد از صعود، آن آینده‌ای که می‌خواهی برای فجر متصور شوی چیست؟ من هم گفتم باید در 5 سال آینده آسیایی شویم. الآن هم که خدمتتان هستم هنوز در ورزشگاه و چمن شیراز مانده‌ایم و هنوز معلوم نیست قرار است در شیراز بازی کنیم یا خیر.
فکر می‌کنید حافظیه آماده می‌شود؟
 اگر آماده‌سازی از نظر مسئولین استان ما باشد که آماده است! اما اگر از نظر ‌اینکه فریبرز محمودزاده و سهیل مهدی آن را تأیید کنند، خدا کند تأیید کنند ولی من ‌این را بعید می‌دانم.
شما سال‌ها در شیراز و فجرشهیدسپاسی مربیگری کرده‌اید؛ صادقانه بگویید بزرگ‌ترین مشکل فوتبال شیراز چیست؟
 ذهن‌های کوچک. الآن دارند می‌گویند ما در استان فارس صنایع نداریم و کسی کمک نمی‌کند و پول نیست. ‌این حرف‌ها از ذهن‌های کوچک بیرون می‌آید. در صورتی که ما یک معدن در 50 کیلومتری شیراز داریم که می‌تواند تمام شهر شیراز را ساپورت کند. اصلاً کارخانه و ‌این‌ها را نمی‌خواهیم.‌ این قدر برای اسپانسر و کمک به ورزش ظرفیت هست که نگفتنی است ولی خب چه کسی فکر آینده است؟ ما متأسفانه روزمرگی را طی می‌کنیم که امروزمان بگذرد ولی به فکر جلوتر نیستیم. مسئولین ما جلوتر را نگاه کنند. هیچ برنامه‌ای در استان فارس برای فوتبال نداریم. الآن اگر می‌بینید فجرشهیدسپاسی صعود کرده، دو سه تا نکته داشته که ‌این اتفاق افتاده. در غیرممکنی که ممکن شد، یکی لطف خداوند بود، دوم سردار بوعلی به عنوان کسی که ورزشی بود و فوتبال را دوست داشت و پس از یک سری فعل و انفعالات فرمانده شد و از امکانات سپاه و استان استفاده کرد و ما را حمایت کرد. امکانات آنچنانی در حد مس کرمان و بادران نبود ولی مثلاً من مربی بودم و پول توجیبی به بازیکن می‌دادم ولی امسال ‌این اتفاقات نیفتاد. مشکلات رفت و آمد و حتی پول تاکسی. حقوق‌ها و پاداش‌ها به موقع داده شد. ‌این‌ها به دلیل ورود یک ذهن بزرگ به نام سردار بوعلی بود. حالا اگر مسئولین ما، استاندار، شهردار، اداره کل، هیئت فوتبال و ... بزرگ‌تر فکر کنند، من صد در صد به شما قول می‌دهم، آسیایی شویم. الآن همه نگران ‌این هستند که نکند سقوط کنید در حالی که من در گوش بچه‌هایم خوانده‌ام که امسال باید پدیده لیگ شوید. مسئول می‌آید، می‌گوید اوت نشوید و مربی و بازیکن جا می‌خورند که مگر قرار است اوت شویم. من در نقل و انتقالات نتوانستم شرکت کنم. مثلاً گفتم فلان پست را می‌خواهم. سرباز آورده‌ام که سربازی کند. سرباز می‌گوید من 2-3 میلیارد می‌خواهم. می‌گویم بابا تو سرباز هستی. حتی آزاد هم نمی‌توانیم‌ این مقدار را به تو بدهیم. مبالغ بازیکنان آزاد ما هم کم بوده. خاطرات آقا غلام پیروانی هم همیشه هست که در موردش مثال می‌زند زیرا فجرشهیدسپاسی همیشه همین‌طور بوده است. در همین شرایط هم کار سخت است. مثلاً می‌دانی فلان بازیکن به کارت می‌آید و می‌توانی شکل بازی تیمت را عوض کنی. بازیکن را می‌دانی کجاست و آدرسش را می‌دانی ولی نمی‌توانی از او استفاده کنی زیرا یک مبالغی گفته می‌شود که در سطح ما نیست. ما با ‌این مشکلات می‌سازیم و تیم را شکل می‌دهیم. حالا تیم جوان باشد. همیشه فجرشهیدسپاسی در کشور بازیکنان تراز اول معرفی کرده. ما ‌این کار را می‌کنیم ولی باز هم توقع کمک داریم. مثلاً دوتا کارخانه بگوید آقای کلانتری پول ‌این دو بازیکن تو را ما می‌دهیم. دو تا کارخانه دیگر و شهردار می‌گویند دو بازیکن دیگر. اما نه، می‌گویند استعدادیابی کن. استعدادیابی کنم؟ شما نمی‌خواهید پول بدهید ‌این را به من می‌گویید که در لیگ برتر استعدادیابی کنم؟ بوده که من 10 بازیکن امید را وارد تیم لیگ یکی کنم و بازی هم کردند. تیم هم چهارم کشور شد. با همین جوانان امید. اما آنجا لیگ یک بود. الآن لیگ برتر است. فقط 4 بازیکن ‌این‌طوری باید داشته باشی. تیم باید طوری باشد که شکل بگیرد. من تیمم الآن لیگ یکی است. باید بازیکن لیگ برتری هم داشته باشم که ترکیب ‌این‌ها بالانس شود و دیگر از سقوط و ‌این مسائل نترسیم. ذهن‌ها خیلی جالب نبود. شش ماه پیش مصاحبه کردم. من یک خرده زبانم تند است و خیلی مسئولان ناراحت می‌شوند. شش ماه پیش گفتم که تیم اگر لیگ برتر رفت، 90 درصد نمی‌توانید در شیراز بازی کنید. الآن هم همان روز رسید و نشد.
از همین الآن هم مشخص است شرایط سخت است. اما اگر به قبل تر برگردیم، خوب سال‌ها فجر و برق در لیگ برتر بودند اما به یکباره افت کردند، دلیل‌این افت چه بود؟
 برق شیراز همیشه در لیگ برتر آقایی می‌کرد. فجر هم از سال 67-68 یواش یواش بالا آمد. ما یک حمایت کننده به نام برق منطقه‌ای استان فارس داشتیم. بودجه‌ای می‌آمد و از ‌این بودجه به ما کمک می‌شد. باز هم بودجه با مبالغ کم بود. آقای خلیل صالحی که هرکجا هستند سلامت باشند، با همان بودجه کم تیم را می‌گرداند. همیشه هم سرآمد بودیم و بهترین امکانات را داشتیم. یک اتفاق در کشور افتاد و اصل 44 برای خصوصی سازی وارد کشور شد. اولین جایی که اصل را در فوتبال پیاده کردند، برق شیراز بود. الآن هنوز ذوب آهن، سپاهان و تیم‌های صنعتی دارند از دولت استفاده می‌کنند ولی کمک به ما را همان جا قطع کردند. در صورتی بودجه را قطع می‌کنید که آن تیم به یک مرکز اقتصادی وصل شده باشد. بدون ‌اینکه چیزی را برای برق در نظر بگیرند، بودجه قطع کردند و چه می‌شود؟ تیم نابود می‌شود. خدا خیرشان ندهد که ‌این استارت را برای برق زدند. سپس دیدند وضع خراب است و بدون مطالعه آن را به بخش خصوصی دادند. اصلاً نگفتند بخش خصوصی کجا بوده، کدام تیم را داشته و چه فعالیتی کرده. برق شیراز 70 ساله را می‌خواهید بگیرید چه ضمانتی دارید؟ با ارتباطات استاندار و رئیس اداره کل که درحال حاضر در زندان است، آمدند تیم را بستند و دیدند که الآن نمی‌تواند حتی در دسته سه و چهار نیز تیم‌داری کند. برق به خاطر قرض و بدهکاری‌هایش نمی‌تواند تیم‌داری کند. ما در شیراز مطالبه‌گر نیستیم. وقتی ‌این‌طور نباشی، به هیچ چیز نمی‌رسید. اگر در کاری نیستیم، بگذاریم هر چه می‌خواهد رخ دهد. همین چند روز پیش یک اتفاقی می‌خواست در فوتبال شیراز بیفتد و یک تیم می‌خواست بیاید و در بخش خصوصی فعالیت کند. من حس می‌کردم اتفاق بدی می‌خواهد رخ دهد. با مالکش تماس گرفتم  و گفتم به همه بگو که کلانتری گفته ‌این راهی که تو داری می‌روی، راه درستی نیست و باید راهت را عوض کنی و اگر می‌خواهی به فوتبال شیراز کمک کنی و پولی که آورده‌ای را هدر ندهی. آن مالک هم قوی بود و فکرش را کرد و ان شاءالله راهی که می‌رود به فوتبال شیراز کمک کند. خلاصه مطالبه گر نیستیم و‌این اتفاقات برایمان می‌افتد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی