[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۷
  • دوره جدید

هزینه کوچ سنگین است ، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیرکل امور عشایر استان فارس گفت: هسته‌های روستایی و عشایری در زمره مراکز اصلی تولید و اقتصاد کشور قرار می‌گیرند.
روح الله بهرامی ظهر یکشنبه 18 مهرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت روز ملی عشایر برگزار شد، اظهار داشت: روز ملی عشایر فرصت مغتنمی برای مرور مشکلات و چالش‌های پیش روی عشایر است تا در جهت حمایت از آنها و برطرف سازی موانع تولید گام برداشته و ظرفیت‌های عشایری را بارور سازیم. وی به تداوم بحران خشک‌سالی و اثرات مخرب آن بر جامعه عشایری اشاره کرد و افزود: کاهش شدید و بی سابقه بارندگی منجر به کمبود علوفه شده و هزینه‌های تولید را افزایش داده است. 
به همین دلیل در راستای حمایت از عشایر غیور استان فارس بیش از 45هزار تن انواع علوفه شامل جو و کنستانتره با قیمت دولتی برای عشایر استان تأمین شده است. همچنین 21میلیارد و هشتصدمیلیون تومان تسهیلات نقدینگی برای خریداری علوفه در اختیار عشایر فارس قرار می‌گیرد که از این مقدار 14میلیارد آن جذب شده است. این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش گفت: همزمان با روز ملی روستا و عشایر یک پروژه بزرگ آب‌رسانی در شهرستان خنج با اعتبار 2میلیارد تومان مورد بهره برداری قرار گرفت که شامل حفر چاه، خط انتقال آب و مخزن ذخیره است. 
همچنین تقدیر از خانواده‌های معزز شهدا در عشایر فارس و بررسی مشکلات آنها از دیگر اقداماتی بود که در این روز انجام شد. مدیرکل امور عشایر استان فارس در بخش دیگری از سخنانش به تربیت بهداشت یار دام عشایر اشاره کرد و افزود: از پتانسیل جوانان عشایر برای ارتقای بهداشت دام بهره برداری می‌شود.بهرامی خاطرنشان کرد: برای حمایت از عشایر در شرایط خشک‌سالی خرید دام به ازای هر کیلو 31هزار تومان در دستور کار قرار گرفته است. همچنین یکصدوپنج‌هزار نفر از سرپرستان خانواده‌های عشایری با حفظ کرامت انسانی بیمه شده و مورد حمایت قرار گرفته و از مزایای بازنشستگی و درمان بهره‌مند می‌شوند.
این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه 35 درصد از جامعه عشایری به منابع آب پایدار دسترسی ندارند و از آب‌رسانی سیار استفاده می‌کنند، گفت: کوچ پاییزه عشایر از 15 مهرماه آغاز شده و به مدت یک ماه ادامه دارد. در این زمینه مجموعه پلیس راهور و راهداری فارس کمک‌های زیادی داشتند و مکاتباتی با اداره راهداری برای رسیدگی به کرایه‌های خارج از عرف برخی از شرکت‌های حمل و نقل انجام شده است.
بهرامی در بخش دیگری از سخنانش به پلاک کوبی 80 درصد از عشایر فارس اشاره کرد و افزود: اختصاص علوفه به عشایر بر مبنای دام‌های ثبتی و پلاک کوبی شده است. مدیرکل امور عشایر استان فارس در پایان افزود: بیش از 80 درصد از جمعیت عشایری از نعمت سواد برخوردار هستند و تفاهم‌نامه مشترکی میان سازمان امور عشایر ایران و نوسازی مدارس به ارزش پانصدمیلیارد تومان برای تجهیز و احداث مدارس عشایری منعقد شده است.
در ادامه این نشست خبری معاون توسعه و امور زیربنایی امور عشایر فارس گفت: در سال 1400 بیش از 54میلیارد تومان برای تأمین آب عشایر اختصاص یافته است. حیاتی با بیان اینکه عشایر با تولید 20هزار تن گوشت، 30 درصد از نیازهای استان را فراهم می‌کنند، اظهار داشت: 260هزار تن انواع محصولات کشاورزی و 57هزار مترمربع انواع صنایع دستی به همت عشایر فارس تولید شده است. این مقام مسئول با بیان اینکه ارزش کل تولیدات عشایری به بیش از سه‌هزارمیلیارد تومان می‌رسد، اظهار داشت: 80 پروژه عمرانی در مناطق عشایری در دست احداث و بهره برداری قرار دارد. در ادامه این مراسم رئیس اداره مطالعات عشایری فارس گفت: حرکت جوهره عشایر است و باید طرح‌های متناسب ‌سازی خدمات دستگاه‌های اجرایی مثل آموزش و پرورش سیار عشایری، آب‌رسانی سیار، خانه‌های بهداشت عشایری اجرا شود. سعید صالحی افزود: عشایر نماد اقتصاد مقاومتی و تولید کالای ایرانی هستند و برای اولین بار سرشماری ثبتی مبنا در جامعه عشایر اجرا شده است. جامعه عشایر نیز از تغییرات بیرونی جامعه و کشور، جدا نیست. دیدگاه‌ها در پشتیبانی از اقتصاد جامعه عشایر نیز می‌بایست متناسب با تغییرات تکنولوژیک و دنیای دیجیتال باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی