[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۹۱
  • دوره جدید

ارتباط مصرف نمک با چاقی و اضافه وزن، روزنامه شیراز نوین

استفاده از نمک در رژیم غذایی روزانه دارای مزایا و مضراتی است، برای همین باید بدانید که نمک را چگونه در رژیم غذایی خود قرار دهید.
به گزارش نمناک، مقدار کمی ‌نمک برای سلامتی مهم است و نقش کلیدی در تعادل الکترولیت، بهبود وضعیت عضلانی، فشار خون و انتقال دهنده‌های عصبی دارد. نمک از سدیم کلرید ساخته شده است.
سدیم یک ماده معدنی ضروری است که ما آن را از غذا دریافت می‌کنیم، به دلیل این که ما در طول روز نمک از دست می‌دهیم، باید روزانه نمک مصرف کنیم تا عملکرد بدنمان مناسب و متعادل باشد اما آیا این طعم دهنده، باعث افزایش وزن و چاقی می‌شود؟ با ما در بخش بهداشت و سلامت نمناک همراه باشید تا به پاسخ این سؤال برسید.
نمک باعث اضافه وزن می‌شود؟
نمک باعث اضافه وزن می‌شود اما نه به خودی خود بلکه به روش غیر مستقیم، به این روش که اشتها را تحریک کرده و تمایل به غذا را افزایش می‌دهد. در نتیجه عاملی برای پرخوری است و باعث می‌شود که ما غذاهایی با چربی و کالری بالا را بیشتر مصرف کنیم.
اکثر افرادی که نمک بیشتری نسبت به آنچه که باید، استفاده می‌کنند، میزان غذای مصرفی نیز در آن‌ها بیشتر است و در نتیجه نمک کاهش وزن را برای شما سخت می‌کند.
مصرف روزانه نمک باید چقدر باشد؟
معمولاً متخصصان پیشنهاد می‌کنند که بیشتر از 2300 میلی‌گرم سدیم در روز مصرف نکنید. اگر بتوانید از این مقدار کمتر نمک مصرف کنید، وضعیت بهتری خواهید داشت. افرادی که فشار خون بالا دارند، نباید بیش از 1500 میلی‌گرم سدیم در طول روز مصرف کنند اما مصرف کمتر از 1000 میلی‌گرم در روز برای جوانان می‌تواند باعث بهبود وضعیت فشار خون و سلامت قلب باشد، به شرطی که زیاده‌روی نکنند زیرا مصرف بالای سدیم قطعاً خطر مرگ و میر را افزایش می‌دهد.
آیا نمک کالری دارد؟
نمک کالری ندارد اما مقدار زیاد مصرف آن موجب اضافه وزن می‌شود، زیرا باعث می‌شود که ما کالری بیشتری مصرف کنیم و در نتیجه هنگامی‌که کالری بیشتری مصرف کنیم و بیشتر غذا بخوریم، چاق می‌شویم، پس چنانچه در ابتدا هم گفتیم، خود نمک چاق کننده نیست بلکه مصرف آن موجب افزایش اشتها و اضافه وزن از راه غیرمستقیم می‌شود.
نمک اعتیادآور است
ما به سدیم نیاز داریم تا بتوانیم زنده بمانیم. بدن ما به نمک نیاز دارد؛ مخصوصاً بعد از اینکه سدیم زیادی را از دست می‌دهد. هنگامی‌که سدیم پایین باشد، مغز سیگنال‌هایی را ارسال می‌کند که تمایل به خوردن غذای نمکی را در ما به وجود می‌آورد. از آنجایی که خوردن نمک اعتیادآور است، هر چقدر که این اعتیاد بیشتر شود، اشتهای ما نیز افزایش پیدا می‌کند.
نمک زیاد در غذا باعث افزایش درصد چربی می‌شود
نمک برای کاهش وزن مناسب نیست. سدیم روی سلول‌های بافت چربی اثرگذار است. مصرف بالای سدیم باعث بزرگ‌تر شدن سلول‌ها و افزایش درصد چربی بدن می‌شود اما به هر حال ما به کمی ‌نمک نیاز داریم.
محدود کردن سدیم هم برای کاهش وزن مضر است
محدود کردن سدیم با افزایش بافت چربی ارتباط مستقیم دارد. پس باید حد تعادل بین 1000 تا 1500 میلی‌گرم مصرف سدیم را در طول روز رعایت کنید.
نمک باعث نفخ می‌شود
نمک باعث می‌شود که ما چاق به نظر برسیم، زیرا آب زیادی را در بدن نگه می‌دارد. هنگامی‌که نمک زیاد مصرف کنیم، آب زیاد در بدن تجمع می‌کند و شاید حتی وزنمان هم افزایش پیدا کند.
در نتیجه باعث نفخ و ورم می‌شود که می‌توانید اثر آن را با غذاهای حاوی پتاسیم بکاهید، زیرا پتاسیم وزن اضافی که به دلیل تجمع آب است را کاهش می‌دهد که در موز، پسته، دانه آفتاب‌گردان، دانه چیا، عدس و اسفناج وجود دارد.
نمک برای کاهش وزن مناسب است
نمک یک مواد عالی برای کاهش وزن است، البته اگر در حد تعادل مصرف شود و طعم خنثی در مواد غذایی را بهبود می‌بخشد و باعث بهبود طعم طبیعی آن می‌شود، بنابراین می‌توانید آن را با ادویه و مواد گیاهی دیگر هم ترکیب کنید، موادی که کالری کمتری دارند و می‌توانند به کاهش وزن شما کمک کنند.
نمک حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد
نمک برای کاهش وزن هم گاهی اوقات مؤثر است و حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد. محدود کردن زیاد نمک هم باعث مقاومت انسولین می‌شود که باعث دیابت نوع دو یا چاقی است. مقاومت به انسولین می‌تواند باعث اضافه وزن باشد و فشار اکسیداتیو، التهاب و حتی تداخل عملکرد میتوکندری را موجب می‌شود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی