[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۳۸۹
  • دوره جدید

مدیرکل استاندارد فارس خبر داد: سلامت و ایمنی خط قرمز استاندارد است، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
مدیرکل استاندارد فارس گفت: بیش از 1500 واحد تولیدی و خدماتی تحت پوشش استاندارد قرار دارند که برای آنها 1622 مورد پروانه فعالیت صادر 
شده است. 
مرتضی رهنما صبح دیروز چهارشنبه 21 مهرماه در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت روز جهانی استاندارد برگزار شد، اظهار داشت: مسئولان کنترل کیفی در خط مقدم جبهه استاندارد مشغول فعالیت هستند و در سطح استان 1952 نفر با اخذ صلاحیت‌های لازم در این زمینه فعال هستند. وی با بیان اینکه اداره کل استاندارد استان فارس توجه زیادی به حجم و وزن کالاهای تولیدی به موازات کیفیت آنها دارد، اظهار داشت: در شش ماه گذشته در حوزه اقلام لبنی و سایر نیازهای اساسی سبد خانوار مغایرتی مشاهده نشده است. اما در گذشته تخلفاتی محرز شده بود که با تذکرات لازم روبه‌رو شدند. همچنین در زمینه نازل‌های سوخت با توجه به حساسیت‌هایی که وجود داشت، بیش از چهارهزار پایش میدانی طی شش‌ماهه اخیر در دستور کار قرار گرفت و تخلفی محرز نشد.این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش خبر از بازدیدهای سرزده و متداوم از قسمت‌های مختلف واحدهای تولیدی و زنجیره فروش داد و اظهار داشت: بیش از دوهزار بازرسی از واحدهای خدماتی و تولیدی طی ماه‌های اخیر صورت گرفته و 2017 نمونه از انواع محصولات به صورت اتفاقی به آزمایشگاه‌های تخصصی جهت بررسی ارسال شده است. مدیرکل استاندارد فارس افزود: واحد استاندارد در گمرک شهر شیراز نظارت فعالی بر کالاها دارد و 610 مجوز برای صادرات و واردات موردتأیید قرار گرفته که 250 مورد آن مربوط به صادرات کالاست. رهنما در ادامه به توجه ویژه اداره کل استاندارد فارس به مسائل ایمنی اشاره کرد و افزود: با توجه به شیوع کرونا شاهد تعطیلی شهربازی‌ها بودیم. اما بسیاری از مردم از فضای پارک‌ها استفاده می‌کنند و به همین دلیل با همکاری شیراز نظارت‌های دقیقی بر وسایل بازی صورت گرفته و بیش از 400 مورد بازرسی انجام شده است. البته اعتبار مجوز استانداردهای شهربازی‌ها یک‌ساله است و پس از آن نیازمند بررسی مجدد می‌باشد. این مقام مسئول در ادامه به فرایندهایی که برای دانش‌افزایی کارشناسان و فعالان این حوزه انجام می‌شود، اشاره کرد و افزود: در شش ماه اخیر بیش از یک‌هزار نفرساعت از مسئولان کنترل کیفی دوره‌های آموزش ضمن خدمت را پشت سرگذاشته اند.
مدیرکل استاندارد فارس در ادامه با ارائه آمار و ارقامی پیرامون فعالیت‌های صورت‌گرفته اظهار داشت: در شش‌ماهه گذشته بیش از یکصد پروانه استاندارد صادر شده که 32 فقره آن مربوط به کاربرد نشان حد مجاز آلایندگی در محصولات کشاورزی است. همچنین در همین مدت 1517 تأییدیه آسانسور صادر شده که اعتبار آنها یک‌ساله می‌باشد. شهروندان می‌توانند با ارسال کد ده رقمی به سامانه 10001517 از ایمنی آسانسور اطمینان حاصل کنند. رهنما در بخش دیگری از سخنانش به نسبت به کالاهای بی نام و غیرمجازی که از خارج از استان وارد می‌شوند، هشدار داد و افزود: در شش‌ماهه اخیر 90 مورد اعلام جرم از طریق اداره کل استاندارد در این زمینه ثبت شده که بیشترین آنها مربوط به مصالح ساختمانی شامل بتن آماده و تیرچه بلوک است. این مقام مسئول در ادامه افزود: فعالیت مراکز گاز LPG غیرقانونی و بدون اخذ استانداردهای لازم است. این نوع گاز خانگی بوده و در مناطقی که شبکه گازرسانی آنها هنوز احداث نشده، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به منظور جلوگیری از فعالیت‌های آنها، مکاتبات لازم با فرمانداری و سازمان صمت انجام شده است. اما از آن جایی که این گونه مراکز در حاشیه شهرها و کنار جاده‌ها فعالیت دارند، شناسایی و برخورد قانونی با آنها زمان بر و دشوار است.وی در پایان گفت: اداره کل استاندارد فارس در کنار تولیدکنندگان است و تلاش داریم تا در مراحل ابتدایی از وقوع تخلف پیشگیری کنیم تا ضرر و زیاد چندانی به تولیدکنندگان در این شرایط دشوار اقتصادی وارد نشود. بر اساس این گزارش، شایان ذکر است 2 نفر از مسئولان کیفی استان فارس توانسته اند در زمره 10 مقام برتر کشور در این رشته قرار گیرند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی