[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۲
  • دوره جدید

اقتصاد سیاسی ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

برای ارزیابی سفرهای دولت هنوز زود است. باید دید این سفرها از دوره آغاز تاکنون در اقتصاد استان‌ها چه تأثیراتی داشته است. اقتصاد ایران در بدترین شرایط سیاسی خود قرار دارد. جای بسی تأسف است که رزق ملت با سیاست پیوند خورده و سیاسیون باعث شده‌اند کنترل شریان‌های اقتصادی به دست واسطه‌گران بیفتد. با شرایط موجود ما بحران اقتصادی نداریم؛ بلکه بحران اقتصاد سیاسی داریم. در روزهای گذشته ورود عباس عراقچی به تیم مذاکره‌کننده برجامی در دولت سیزدهم ترمز افزایش قیمت دلار و طلا را کشیده است...

آنطور که کارشناسان حوزه طلا و ارز می‌گویند، ورود عباس عراقچی به تیم مذاکره کننده برجامی باعث شد قیمت طلا و ارز هم کاهش داشته باشد و هم روند انتظاری را دنبال کند. 
باعث تأسف است که اقتصاد کشور اینگونه به سیاست‌بازی گره خورده است. در هفته گذشته تنش بین ایران و آذربایجان هم با سیاست‌های تنش زدایی دولت سیزدهم با همسایگان و اجرای دیپلماسی اقتصادی در تضاد بود. هرچند این تنش دلایل خاص خود را در نوار مرزی دنبال می‌کرد، اما باید سیاست‌های تنش زدایی با جدیت دنبال شود؛ چراکه اقتصاد ایران در شرایط مناسبی قرار ندارد و تنش با همسایگان به سود و صرفه ملت ایران نیست. افزایش بنیه دفاعی و معرفی این بنیه یک طرف معادله قرار دارد و پرهیز از تنش‌های سیاسی منجر به ناآرامی در نوار مرزی یک طرف دیگر معادله است. اینکه کشورهای منطقه سعی در سرکوب روند اقتصادی ایران در معادلات تجاری را دارند، به طور قطع باید به دنبال دلایل تحریمی گشت. کشور‌های منطقه در تعامل با اقتصاد بین الملل و عضویت در اتحادیه اروپا و وابستگی به اقتصاد صهیونیسم، سعی در راضی نگداشتن طرفین مورد معامله خود دارند و از این رو فشار بر اقتصاد ایران را تشدید می‌کنند. با روی کارآمدن دولت سیزدهم و بررسی سخنان رئیس دولت در نظر موافق وی با تنش زدایی و افزایش دیپلماسی اقتصادی و تعامل با همسایگان این انتظار در کوتاه مدت می‌رفت که رئیس دولت برای بهبود معیشت مردم آستین بالا بزند. موج گرانی همچنان بر کرانه بی‌اعتمادی مردم به سیاست دولت‌ها برخورد می‌کند و دلال‌بازی در صدر مصائب اقتصادی قرار دارد. شمار مدیران دولتی دستگیر شده در حال افزایش است و این بدان معناست که ما از داخل دچار مشکلات و بحران‌های اقتصادی بسیاری هستیم؛ چراکه وضعیت نظارت بر مدیران و نمایندگان مجلس دچار بلبشوی عجیبی است. 
این بلبشوی مدیریتی و نظارتی را گاه می‌توان در طعنه‌های نمایندگان مجلس به هم یا ادوار گذشته به وضوح احساس کرد و باور نمود. شمار ردصلاحیت‌شدگان نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم از صف مجلس دهم گواه این مطلب است که برخی نمایندگان در پی کسب مال برای جیب خود هستند و از طرفی مطالبات انباشته‌شده ملت که باید توسط مجلس پیگیری می‌شده و نشده، گواهی دیگر بر این داستان غم انگیز است. 
فساد از جمله اصلی ترین عوامل برای عقب ماندگی عمدی اقتصاد کشور است. اینکه هر تخلفی ریشه در رانت دارد، باید دید این رانت از کجا سرچشمه گرفته است. به طور قطع انعقاد رانت در رحم سه قوه ایجاد می‌شود؛ چراکه قدرت در بین سه قوه تقسیم شده است. در ماه‌های گذشته در قوه قضائیه شاهد پاک‌سازی گسترده توسط رئیس قوه و دستورات صریح ایشان بودیم که بدون اغماض با تخلفات برخورد نمودند. در مجلس نیز این قبیل اتفاقات و در خاتمه دوره چهارساله برای نمایندگان می‌افتد. در قوه مجریه که در تیررس دو قوه دیگر است، به وفور تخلفات شناسایی و برخورد می‌شود. اما شمار تخلفات در قوه مجریه بسیار است که این خود حکایت از رانت در دو قوه دیگر دارد؛ چراکه با ضعف نظارت‌ها بر مجریان امر فساد در حال گسترش است. مشارکتی از سوی سرمایه گذاران برای بهبود اقتصاد کشور انجام نمی‌شود. دلیل اصلی این عدم مشارکت فساد حاکم در درون دستگاه‌های اجرایی است. دریافت مجوز‌ها و برخورد رودرروی سرمایه گذاران با عوامل صادرکننده مجوزها باعث ایجاد موانع بسیاری گردیده است. گره‌های سرمایه گذاری معمولاً با رشوه باز می‌شود و این عمل قبیح با شدت خاصی در ادارات زیرمجموعه قوه مجریه در حال اتفاق است. برای کوتاهی روند صدور مجوزها وحذف امضاهای طلایی سخنان بسیاری ارائه شده و باید دید در عمل چه اتفاقی خواهد افتاد. فارس استانی است که در درون خود پنج‌هزار پروژه نیمه‌تمام جای داده است. مدیران علت این نابسامانی چهار دهه گذشته را نبود اعتبارات اعلام کرده اند و از طرفی باید از گروه‌های پیگیر در مجلس شورای اسلامی سؤال کرد که شما در مجلس چه می‌کنید و چرا مطالبات ملت تا این حد و اندازه روی زمین مانده است و آیا کش‌دارشدن پروژهای عمرانی فارس منافعی برای عده ای خاص دارد؟ اگر فارس به صورت بخش‌نامه ای و نه اراده ای اداره می‌شود، چرا در اجرای همین بخش‌نامه‌ها هم کوتاهی کرده‌اید و در حد و اندازه بخش‌نامه‌ها اقدامی در عمل نکرده‌اید؟ باید دید در آینده استان فارس چه سرنوشتی خواهد داشت؛ استانی بدون آب که تنها توان خود در بخش کشاورزی و صنایع وابسته را نیز از دست خواهد داد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی