[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۹۵۰
  • دوره جدید

رأی ایران در صندوق‌های همدلی، روزنامه شیراز نوین

گروه گزارش - امین افشار

 استاندار فارس صبح دیروز در ساعات اولیه صبح و حدود نیم ساعت قبل از زمان رسمی شروع رای‌گیری در محل رای‌گیری واقع در صحن حرم مطهر شاهچراغ (ع) حاضر شد و اولین نفری بود که در این مکان رای خود را به صندوق ریخت.
به گزارش خبرنگار شیراز نوین، محمد علی افشانی بعد از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره شورای شهر شیراز در جمع خبرنگاران با ابراز امیدواری نسبت به مشارکت خوب مردم در این دوره گفت: مشارکت بالا پشتوانه ملی و بین المللی برای نظام، کشور و رئیس جمهور منتخب خواهد بود. استاندار فارس با اشاره به آگاهی مردم افزود: قطعا همه با احساس مسئولیت سرشار در انتخابات شرکت خواهند کرد و امیدوارم میزان مشارکت در این دوره نسبت به ادوار قبل بیشتر باشد تا مسئولین با پشتوانه این رأی بر مشکلات کشور فائق آیند.وی با اشاره به اخبار رسیده از بعضی حوزه‌های اخذ رأی تاکید کرد: با اعلام بعضی عوامل در برخی حوزه‌ها ساعت‌ها قبل از شروع زمان رسمی انتخابات مردم در صف‌های طولانی بی صبرانه منتظر هستند که رأی خود را به صندوق بریزند که این امر نشان دهنده آگاهی مردم است. افشانی ادامه داد: قطعا مردم از این فرصت با آگاهی استفاده می‌کنند تا خود سرنوشتشان را مشخص و رقم بزنند. استاندار فارس خاطرنشان کرد: این فرصتی مناسب برای مدیران اجرایی در حوزه شهری و همچنین شخص رئیس جمهور است که در آینده با میزان بیشتری رأی پشت میز مذاکره بنشیند و مطمئناً می‌تواند قوی تر عمل کند.
نظام در دنیا با رأی مردم حرف می‌زند
نماینده ولی فقیه در استان فارس بعد از ریختن رأی خود به صندوق در جمع خبرنگاران‌،  انتخابات را حق مسلم مردم دانست و گفت: امروزه بیعت در اسلام در قالب انتخابات است و لذا این حقی است که خداوند برای مردم قائل شده و چیزی نیست که غرب یا دیگران به ما اهدا کرده باشند.
آیت الله اسدالله ایمانی با تاکید بر حرف زدن نظام در دنیا با تأکید بر آراء مردم افزود: انتخابات در کشور ما، نشان از مردم سالاری دینی است و در دنیا نیز ارتباط مردم با نظام و انسجام درونی ملت را به رخ جهانیان خواهد کشید. وی ادامه داد: رابطه قوی یک ملت با دولت و نظام بهترین ارتباط و مؤثرترین اهرم قدرت برای هر کشوری  است که اکنون در اختیار جمهوری اسلامی است. امام جمعه شیراز با خاطرنشان کردن برگزاری انتخابات هر دو سال یکبار تصریح کرد: برگزاری هر دوره انتخابات با حضور یکپارچه مردم تجدید قوا و تولید قدرتی برای کار و تلاش بیشتر است.
سیاسی‌کاری در شورا، بهانه انجام ندادن کار است
به گزارش خبرنگار شیراز نوین، شهردار شیراز پیش از ظهر دیروز بعد از شرکت در انتخابات در جمع خبرنگاران با بیان اینکه کارهای اجرایی باید با کارهای سیاسی مقداری فاصله داشته باشد، گفت: در شوراها معتقدم افراد شورا نباید مسائل سیاسی را در شوراها دنبال کنند زیرا در این صورت مسائل اجرایی و مسائل مردم تحت شعاع قرار می‌گیرد و پیشرفتی حاصل نخواهد شد. علیرضا پاک فطرت عنوان کرد: ورود مسائل سیاسی به شوراها بهانه‌ای می‌شود برای انجام ندادن کار،  اعضا شورا باید افراد باتجربه باشند که تجربه کارهای اجرایی داشته و در شوراها باید از همه جناح‌ها و اقشار مردم حضور داشته باشند. پاک فطرت با بیان اینکه با شعار نمی‌شود چیزی را پیش برد، خاطرنشان کرد: افراد شورا باید کار را بشناسند و  قانون مدار باشند.
11مدیر و سه فرماندار در استان، متهم به انجام تخلف انتخاباتی هستند 
رئیس کل دادگستری فارس با شرکت در انتخابات در جمع خبرنگاران با تاکید بر صیانت از آرای مردم گفت: در شعبات ویژه انتخاباتی ۵۱پرونده در سراسر استان تشکیل شده است. علی القاصی افزود: ۷۹ نفر از افرادی که قوانین انتخاباتی را رعایت نکرده دستگیر و تفهیم اتهام شده و پرونده آنها در حال رسیدگی و طی مراحل قانونی است. وی ادامه داد: ۱۱نفر از این متهمین مدیران اجرایی بعضی از دستگاه‌ها و سه نفر دیگر نیز از فرمانداران و یک نفر از نیروی انتظامی هستند که پرونده برای همگی تشکیل و در حال رسیدگی است. القاصی اتهام این افراد را اینگونه توصیف کرد: استفاده از امکانات دولتی در جهت تبلیغ از یک کاندیدا و عدم حفظ بی‌طرفی بوده است. وی اضافه کرد: به ۱۳۲ نفر تذکر جدی داده شده که منجر به متعهد شدن همگی این افراد شده است.رئیس کل دادگستری فارس خبرداد: خوشبختانه آمارها حکایت از کاهش ۶۸ درصدی جرایم و تخلفات انتخاباتی نسبت به دوره مشابه در سال قبل دارد.
 بیش از یک میلیون و ۲۸۰ هزار واجد شرایط رای در شیراز
فرماندار شیراز دیروز جمعه 29 اردیبهشت در حاشیه حضور در شعبه اخذ رای واقع در حرم مطهر احمدی و محمدی(ع)، در جمع خبرنگاران، گفت: امیدوار هستیم که در این دوره بیشترین میزان مشارکت را در شهرستان شیراز شاهد باشیم. حیدر عالیشوندی با تاکید بر  اینکه تمام تمهیدات لازم برای برگزاری انتخاباتی سالم، منظم و با مشارکت بالای مردم پیش‌بینی شده، گفت: در شهرستان شیراز 725 شعبه اخذ رای پیش‌بینی شده است،  از کل شعب اخذ رای شهرستان شیراز، تعداد 542 شعبه در شهر شیراز قرار دارد که 10 شعبه سیار و 532 شعبه ثابت است. وی با تکذیب شایعاتی که در شبکه‌های مجازی پیرامون رد صلاحیت برخی از داوطلبان انتخابات شوراها در شهرستان شیراز، منتشر شده بود، گفت: از تاریخ 17 اردیبهشت که نتایج نهایی احراز صلاحیت‌ها اعلام شده است تاکنون هیچ کاندیدایی رد صلاحیت نشده است. فرماندار و رئیس هیئت اجرایی انتخابات شهرستان شیراز تصریح کرد: اگر صلاحیت فردی بعد از این تاریخ رد شده باشد به هیچ عنوان قانونی نیست و ما چنین اقدامی را نمی‌پذیریم.او با یادآوری اینکه در شیراز 554 کاندیدا برای تصاحب 13 صندلی شورای شهر با یکدیگر رقابت می‌کنند، گفت: در این دوره شاهد شور و اشتیاق زایدالوصف انتخاباتی در ایام تبلیغات بودیم، اگرچه تخلفات زیادی نیز مشاهده و مستندسازی شده است. فرماندار شیراز با بیان اینکه براساس قانون برخی اقلام تبلیغاتی جمع‌آوری شد، گفت: اقلام تبلیغاتی که بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های قانونی تهیه و منتشر شده بسیار زیاد بود و امکان جمع‌آوری تمام آنها وجود نداشت. عالیشوندی، شایعه بروز درگیری در یکی از ستادهای انتخاباتی ریاست‌جمهوری را تکذیب کرد و گفت: هیچ مستندی در خصوص وقوع این اتفاق به مراجع قانونی ارائه نشده است؛ هیچ بیمارستانی تایید نکرده که فردی در تاریخ مورد نظر به دلیل ضرب و جرح مراجعه کرده باشد. وی با تصریح اینکه در صورت بروز هرگونه تخلفی رسیدگی قانونی انجام شده و می‌شود، گفت: قطعاً تخلفات انتخاباتی مستند شده حتی بعد از اعلام نتایج انتخابات شوراها، ممکن است تاثیرگذار باشد. عالیشوندی ابراز امیدواری کرد که تا پایان روز یکشنبه 31 اردیبهشت نتایج اولیه انتخابات شورای شهر شیراز مشخص شود.
فارس در حوزه آمایش، عقب‌افتادگی جدی دارد 
فرمانده سپاه فجر با حضور در صحن حرم مطهر احمدی و محمدی در جمع خبرنگاران حضور پرشور مردم در انتخابات را تعیین کننده دانست و گفت: مشارکت بالا یک پیام روشن برای دشمنان دارد که مردم ما با هر نگرشی در تبعیت از رهبری پای صندوق‌های رای می‌آیند. سردار هاشم غیاثی افزود: استان فارس در بحث‌های آمایش یک عقب افتادگی جدی دارد که بایستی جبران شود. وی ادامه داد: لازم است در شورای پنجم تلاش شود که سند جامع تکمیل و برخی کاستی‌های موجود به جایگاه اصلی خود باز گردد.
علیرغم اینکه دیروز چهار شعبه اخذ رای برای راحتی شهروندان در صحن حرم مطهر احمدی و محمدی دایر شده بود صف‌های طولانی در چهار گوشه این صحن به چشم می‌خورد پیر و جوان زن و مرد همگی آمده بودند که سرنوشت چهار سال آینده شهر و کشور خود را به دست اصلح‌ترین‌ها بسپارند. در زمان برگزاری انتخابات دیروز در این مکان، گروهی توریست از کشورهای اروپایی برای بازدید از حرم احمدی و محمدی (ع)وارد صحن حرم شدند.توبیاس ۳۱ساله تبعه کشور آلمان که دیروز حین برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر از حرم مطهر شاهچراغ (ع) بازدید می‌کرد در گفتگو با خبرنگار شیراز نوین گفت: بسیار مهم است که مردم به جای در خانه نشستن برای آینده خود و کشورشان در انتخابات حضور پیدا کنند. 
وی در جواب سوال خبرنگار شیرازنوین پیرامون مقایسه فضا رای‌گیری و انتخابات در شهر شیراز و شهر خود گفت: ابتدا که وارد این مکان شدم برایم جالب بود که مردم شیراز مثل بقیه شهرهای اروپا سرنوشت شهر و کشورشان برایشان اهمیت دارد.
 ساریس زن ۲۸ساله اهل کشور فرانسه که یکی دیگر از توریست‌های بازدید کننده از حرم مطهر بود در گفتگو با خبرنگار شیراز نوین گفت: این مدل انتخابات برایم جالب توجه است که در یک مکان چندین محل برای رای گیری با صف‌های طولانی  وجود دارد. وی به انتخابات اخیر فرانسه اشاره و عنوان کرد: ایستادن مردم شیراز در صف‌های طولانی به مدت چند ساعت با وجود آفتاب سوزان برای شرکت در انتخابات قابل ستایش است. ساریس با اشاره به اهمیت انتخابات ریاست جمهوری ایران در رسانه‌های فرانسه بیان کرد: انتخابات ایران در مطبوعات و روزنامه‌های فرانسه بازتاب زیادی دارد و  به صورت ویژه آن را دنبال می‌کنند.
رئیس جمهور به وعده‌هایش عمل کند
رضا ملکی۱۹ساله که برای اولین بار در انتخابات شرکت می‌کند در گفتگو با شیراز نوین می‌گوید: دوست دارم در رقم زدن سرنوشت کشورم سهیم باشم و از رییس جمهور آینده توقع رسیدگی به وضعیت معیشتی همه مردم را دارم. رضا که به‌نظر می‌رسید به شرح وظایف شوراهای شهر آشنایی چندانی ندارد ادامه داد: به دلیل عدم شناخت افراد در انتخاب اصلح شورای شهر از دوستان و خانواده کمک گرفتم که آنها نیز یک لیست را پیشنهاد دادند.
 او با تند کردن لحن صحبت کردنش اضافه کرد: کاش رئیس جمهور آینده حرف‌هایش را فراموش نکند و پای تمام صحبت‌ها و عهدهایش با مردم بماند. محمد علی حیدرزاده یکی از شهروندان شیرازی که در حال صرف زمان انتظار در صف رأی گیری بود در گفتگو با خبرنگار شیراز نوین گفت: ۶۴سال سن دارم و در تمام انتخابات بعد از انقلاب شرکت کرده ام و در این دوره از رئیس جمهور آینده درخواست دارم به وضعیت اقتصادی و اشتغال جوانان رسیدگی کند.
وی چند قدم به جلو برداشت و دوباره ایستاد و  ادامه داد: بیکاری و درآمد کم به اغلب مردم فشار آورده و انتظار اکثریت مردم در این دوره بهبود وضعیت معیشتی است. مرد میانسال لحظه‌ای سکوت کرد و با نگاهش یکی از مدیران استان را که وارد صحن شد بدرقه کرد. فرد مسئول با چندین همراه، بدون توجه به صف طولانی مردمی که برخی چندین ساعت برای رای دادن منتظر مانده‌اند طول صف را طی کرد و بدون توجه به اعتراض برخی برای رای دادن وارد شعبه اخذ رای شد.
 حیدرزاده با اشاره به رفتار این مدیر گفت: متاسفانه بعضی مسئولین وقتی به پست و مقامی می‌رسند مردم را فراموش و حتی در برخی موارد صدای اعتراض و گلایه مردم را هم نمی‌شنوند.
وی ادامه داد: مردم ایران قدر امنیت کشورشان را می‌دانند و در تمام صحنه‌های انقلاب حضور فعال دارند، امیدوارم مسئولین نیز قدر این مردم را بدانند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی