[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

خطیب جمعه شیراز: سند مهندسی ملاک برنامه‌های فرهنگی باشد، روزنامه شیراز نوین

خطیب جمعه شیراز با تأکید بر ضرورت ترویج معنویت برای حل آسیب‌های اجتماعی، خاطرنشان کرد که از امروز همه اقدامات در عرصه فرهنگ باید با نگاه به نقشه مهندسی فرهنگی فارس انجام و دنبال شود.
به گزارش دریافتی شیرازنوین، آیت‌الله لطف‌الله دژکام در خطبه‌های نماز جمعه این هفته شیراز، ضمن تسلیت روز شهادت امام یازدهم امام حسن عسکری(ع) و با اشاره به حدیثی از آن امام همام، گام اول در مسیر معنویت را بیدار شدن از خواب غفلت دانست و گفت: اینکه برای دنیا گریبان می‌دریم و برای آخرت شرمنده اعمال و رفتارمان در پیشگاه خدا نیستیم، خواب غفلت است.
امام جمعه شیراز دلیل وقوع رخدادها و اعمالی نظیر شراب‌خواری و ربا و سگ گردانی و بی حجابی را غفلت دانست و خاطرنشان کرد که قدم اول در معنویت، بیدار شدن از خواب غفلت و قدم دوم، تفکر است.
امام جمعه شیراز با تأکید بر اینکه فکر کردن در کار خدا باید دل ما را روشن کند، گفت: کار خدا در عرصه آفرینش در علوم طبیعی و فیزیک و زیست شناسی از آن بحث می‌شود پس چرا ما با خواندن این کتاب‌ها یاد خدا نمی‌افتیم؟ چون فکر نمی‌کنیم، فقط حفظ می‌کنیم! باید یاد خدا باشیم و فکر کنیم همه اینها نشانه‌ای از خداست.
آیت‌الله دژکام در خطبه دوم، با قدردانی از زحمات شبانه روزی نیروی انتظامی، که همگی امنیت و آرامشمان را مدیون همت این عزیزان هستیم، گفت: اگر نیروی انتظامی نباشد چقدر با نا امنی و دزدی و... مواجه می‌شویم؟ مواجهه با نا امنی ما را متوجه قدر و اهمیت امنیت می‌کند. انفجار اخیر مسجد شیعیان افغانستان که جمعی از نمازگزاران مظلوم این کشور طی آن به شهادت رسیدند، به همه ما نشان می‌دهد امنیت چقدر اهمیت دارد.
او همچنین به سفر رئیس جمهور به شیراز و حضور 15 وزیر در استان فارس اشاره و خاطرنشان کرد: اگر من (به عنوان امام جمعه و نماینده ولی فقیه) برای رئیس جمهور نامه بنویسم، به اندازه اینکه شخص رئیس جمهور، حضوراً با مردم روبه‌رو شده و از مسائل مردم مطلع شود، اثر ندارد. آیت‌الله دژکام با اشاره به بازدید رئیس جمهوری از یک کارخانه تعطیل (آزمایش) در مرودشت و با یادآوری اینکه از این دست کارخانه‌ها در فارس فراوان است، گفت: سفرهای استانی موجب می‌شود زمانی که قرار است برنامه ریزی شود و بودجه توزیع شود، مسئولان تصمیم گیر درخصوص مسائل استان فارس دید واقع بینانه تری داشته باشند. او در بیان فواید سفرهای استانی، مشاهده دقیق واقعیت‌های موجود استان و تصمیم گیری بهتر از سوی مسئولان دانست و گفت: یکی از استان‌هایی که در تهران می‌گویند وضعیت خوبی دارد، فارس است، بحمدالله وضعیت فارس از خیلی جهات، خوب است و از جهاتی هم مشکلات عدیده و عقب ماندگی‌ها و محرومیت‌هایی داریم.
نماینده ولی فقیه در استان فارس خاطرنشان کرد که خوبی سفر رئیس جمهور و وزرا به فارس همین است که مشکلات را از نزدیک می‌بینند و درک می‌کنند. فایده دیگر آن آشنا شدن دولت با ظرفیت‌های بسیار خوب استان فارس است. فایده دیگر اینکه مردم مستقیماً با وزرا و مسئولان ارشد ارتباط می‌گیرند و رودررو سخن می‌گویند.
امام جمعه شیراز با بیان اینکه باید بدانیم که رئیس جمهور و مسئولان ارشد دولتی نمی‌توانند در همه امور مداخله کنند و کارهای قضایی و حقوقی باید به دستگاه قضا ارجاع شود، گفت: این بحث تقسیم کار اجتماعی را نخبگان باید برای مردم توضیح دهند تا توقع کاذبی در بین اقشار مختلف مردم ایجاد نشود.
او با اشاره به اینکه اقداماتی نیز برای توسعه و پیشرفت فارس در نظر گرفته شده و در سفر رئیس جمهوری، قریب به ۶۴۰۰میلیارد تومان برای مسائل مختلف استان تخصیص یافته است که در قالب پروژه‌ها و طرح‌های مختلف اجرا می‌شود، گفت: نکته مهم این است که این بودجه باید با دقت مدیریت و هزینه شود.
امام جمعه شیراز گفت: متأسفانه بعضی وقت در هزینه بودجه، ریخت و پاش می‌شود یا با رانت و ویژه خواری و مواردی از این دست مواجه می‌شویم؛ در حالی که اگر پول را صحیح خرج کنیم، خدا به آن برکت می‌دهد و موجب آبادی و تحول خواهد شد، خدا چگونه به پول ما برکت می‌دهد؟ با حلال خوری! باید زحمت بکشیم و جهادی کار کنیم و پول را در مسیر صحیحش هزینه کنیم و ریخت و پاش نکنیم تا پول برکت پیدا کند.
نماینده ولی فقیه در فارس با یادآوری اینکه ایران اکنون در محاصره اقتصادی است و آنقدر بودجه نداریم که در مصرف آن بی دقتی کنیم، گفت: اگر در محاصره اقتصادی و تحریم هم نبودیم باز هم باید در مصرف بودجه دقت می‌کردیم. همه پیمانکاران و مجریان و مدیران حواسشان باشد که تقوا پیشه کنند و مال حلال بخورند.
آیت‌الله دژکام با بیان اینکه در جلسه رئیس جمهور برای بارش باران دعا کرد و از خداوند استمداد طلبید، گفت: این حرکت صحیح است و باید از خدا برای حل مشکلات استمداد طلبید و البته همانطور که رئیس جمهور نیز گفتند به فکر رتق و فتق امور نیز بود.
نماینده ولی فقیه در استان فارس با اشاره به رونمایی از سند نقشه مهندسی فرهنگی فارس در جلسه شورای اداری استان توسط رئیس جمهور، گفت: این سندی است که جمع کثیری از فرهیختگان و نخبگان روی آن کار و تلاش کردند تا به سرانجام رسید. الان ما در این عرصه دقیقاً می‌دانیم به چه سمتی می‌خواهیم برویم و چه اتفاقی باید بیفتد. امام جمعه شیراز تأکید کرد که از امروز همه ما و دستگاه‌های مختلف استان موظفیم در عرصه فرهنگ با نگاه به این سند، اقدام و عمل کنیم. استان فارس تأثیرگذاری ویژه ای در عرصه فرهنگی دارد و امیدواریم این استان بتواند فرهنگ خود را به دیگر مناطق کشور صادر کند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی