[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۹
  • دوره جدید

ساخت بیمارستان‌ها تسریع می‌شود ، روزنامه شیراز نوین

به گزارش دریافتی شیرازنوین، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با ورود به شیراز، با اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز دیدار کرد. به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز، دکتر «بهرام عین اللهی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که به عنوان نماینده هیئت دولت به شهرستان‌های جنوبی فارس سفر کرده بود، در ادامه سفر خود وارد شیراز شده و ابتدا در مجتمع فرهنگی ولایت، با دکتر «مهرزاد لطفی» رئیس دانشگاه و دیگر اعضای هیئت رئیسه و مدیران ارشد دانشگاه دیدار و گفت و گو کرد.
در این نشست که با اعلام گزارش‌ها و اقدامات صورت گرفته در بحران کرونا و همچنین اولویت‌های مجموعه سلامت فارس از سوی رئیس دانشگاه همراه بود، برگزاری نشست‌های روزانه ستاد مدیریت کرونا در دانشگاه به عنوان محور تصمیم گیری‌های مدیریتی در این بحران معرفی شده که امکان مهار بهتر این بیماری را در استان به همراه داشته است.
به گفته دکتر «مهرزاد لطفی» رئیس دانشگاه، در طی بیش از ۴۲۰ نشست روزانه این ستاد، راهکارهای مهار این همه گیری از ابعاد عملیاتی و علمی مورد ارزیابی قرار گرفته و اقداماتی نظیر راه اندازی مراکز منتخب ۱۶ساعته به مدت دو هفته پیش از دیگر مناطق کشور، راه اندازی نخستین مرکز انجام تست PCR کشور پس از انستیتو پاستور ایران در نخستین روزهای شیوع بحران کرونا، راه اندازی سه بیمارستان پشتیبان در استان و نخستین مرکز خودرویی واکسیناسیون کشور در شیراز، از دستاوردهای این نشست‌های روزانه بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه از مجموع ۱۰هزار تخت بیمارستانی در استان، سه‌هزار تخت به بیماران کرونا اختصاص داده شده است، افزود: همچنین هم اکنون ۱۶ مرکز آزمایشگاهی در استان به انجام تست‌های تشخیصی کرونا در استان مشغول هستند و ۴۴ مرکز ۱۶ساعته نیز که در روزهای پیک بیماری گاه به صورت ۲۴ساعته فعال بوده اند، به طور متوسط پذیرای روزانه سه‌هزار مراجعه‌کننده بوده اند.
تشکیل تیم علمی تنفسی، کمیته علمی اپیدمیولوژی و تهیه گزارش‌های علمی ماهانه، راه اندازی سامانه CORONA LAB با هدف ثبت داده‌های آزمایشگاهی و سامانه برنامه ریزی برای مدیریت جامع واکسیناسیون در استان از جمله مواردی بود که دکتر لطفی در زمینه تصمیمات مدیریتی این ستاد در بعد علمی از آنها یاد کرد و گفت: همچنین با تلاش‌های صورت گرفته، میانگین آمار جان‌باختگان این بیماری در فارس، از میانگین کشوری و بین المللی پایین تر بوده است. او با اشاره به تلاش شبانه روزی تیم‌های واکسیناسیون فارس برای تسریع در پوشش گسترده واکسیناسیون مردم استان، ادامه داد: در طی بیش از ۱۹ ماه اپیدمی کرونا، مسئولان استانی و به ویژه امام جمعه شیراز همکاری بسیار خوبی با مجموعه سلامت داشته اند. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در بخش دیگری از صحبت‌های خود در دیدار با وزیر بهداشت به معرفی بیشتر این مرکز آموزش عالی پرداخته و افزود: دانشگاه علوم پزشکی شیراز با دارا بودن بیش از ۱۰هزار دانشجو، نخستین دانشگاه کشور است که موفق به واکسینه کردن دانشجویان شده است.
او فعالیت حدود هزار عضو هیئت علمی در این مجموعه، شامل ۱۷۸ استاد تمام، ۳۴۱ دانشیار، ۴۹۶ استادیار و ۴۹ مربی در ۱۸ دانشکده علوم پزشکی استان از جمله دانشکده مجازی و فعالیت حدود ۶۰ مرکز پژوهشی را از توانمندی‌های این مرکز آموزش عالی در حیطه‌های آموزش و پژوهش علوم پزشکی در کشور برشمرد.
دکتر لطفی همچنین با اشاره به فعالیت ۳۴هزار نیرو در بخش‌های مختلف دانشگاه علوم پزشکی شیراز، این مجموعه را از بزرگ‌ترین مراکز دانشگاهی کشور دانست و ادامه داد: در حیطه خدمات درمانی فارس نیز هم اکنون ۶۸ بیمارستان در حال خدمت رسانی به بیماران بوده که از این تعداد، ۴۳ بیمارستان دانشگاهی و مابقی به صورت غیردولتی، خیریه و خصوصی هستند.
دکتر عین اللهی وزیر بهداشت نیز در این نشست با دریافت نقطه نظرات اعضای هیئت رئیسه دانشگاه پیرامون اولویت‌های مجموعه سلامت فارس، از پیگیری برای پیشبرد پروژه‌های مهمی نظیر بیمارستان نمازی ۲، بیمارستان اعصاب و روان شهر صدرا، درمانگاه ویژه بانوان حضرت زینب(س) و بیمارستان حضرت صدیقه طاهره(س) میانرود خبر داد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی