[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

دگردیسی بزرگ در قطب فرهنگی ایران، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی - گروه فرهنگ و هنر
اشاره: فارس قطب فرهنگی ایران است و شهر هفت هزار ساله شیراز همچون نگین انگشتری بر تارک آن می‌درخشد. با وجود میراث‌های گران‌بهایی که در عرصه‌های تمدنی و هنری در این دیار وجود دارد، اما زیرساخت‌های فرهنگی شهر نشانی از آوازه پایتخت فرهنگی ایران ندارند و در آتش نداری‌ها و بی‌مهری‌ها می‌سوزند.درکمال ناباوری کلان‌شهر شیراز با آن همه سبقه تاریخی و فرهنگی از کتابخانه مرکزی محروم است و عملیات احداث تالار مرکزی شهر در اولویت‌های عملیات‌های عمرانی قرار نگرفته است. سقف سینماهای نوستالژیک شهر یکی پس از دیگری فرو می‌ریزند و تابلو سینما بهمن جای خود را به مجتمع تجاری بهمن داده است. حال از دولت جدید که با شعار کار و کرامت بر مسند کار نشسته انتظار می‌رود که با رویکردی متفاوت به این وادی وارد شده و در مقام عمل به اهمیت ارتقاء فرهنگ عمومی ‌و نقش ارزنده مفاهیم هنری در رشد و تعالی جامعه پی برد. سفر ریاست جمهور و وزیر ارشاد به استان فرصت مغتنمی ‌بود تا لزوم سرمایه‌گذاری در این پهنه تاریخی به همگان گوشزد شود. اسماعیلی قول‌های مساعدی برای گسترش زیرساخت‌های فرهنگی داد که در صورت محقق شدن شاهد دگردیسی بزرگی در پهنه فرهنگی استان خواهیم بود.
 پروژه‌های فرهنگی در مسیر آبادانی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ اعلام کرد: مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار از محل سفر ریاست جمهوری به استان فارس برای تکمیل تالار مرکزی شیراز اختصاص یافت.محمد مهدی اسماعیلی گفت: قبل از سفر هیئت دولت به استان فارس جلسات کارشناسی متعددی با حضور مقامات ارشد استانی برگزار شد و پروژه‌ها و مواردی که پیش نیاز توسعه استان است بررسی و در این جلسات بیش از ۱۰۰ پروژه برای فارس مصوب شدکه از مهمترین آن در حوزه فرهنگ، تکمیل پروژه نیمه تمام تالار مرکزی شیراز است.وی با بیان اینکه این پروژه ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و متأسفانه چندین سال است که کار ساخت آن متوقف مانده است، اظهار داشت: شیراز مهد هنر و فرهنگ ایران زمین است و بایستی متناسب با این جایگاه تاریخی زیرساخت‌های فرهنگی در این کلان‌شهر فراهم شود که ۲۰۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات سفر استانی رئیس جمهوری برای تکمیل تالار مرکزی شیراز اختصاص یافته است. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌بیان کرد: ظرف ۳ سال آینده تالار مرکزی شیراز به بهره‌برداری خواهد رسید که پیگیری‌های لازم برای این مهم و تخصیص‌های سالانه انجام خواهد شد.وی  بیان کرد: در حوزه فرهنگ و ارشاد با مطالباتی از سوی حافظ پژوهان و اهالی فرهنگ شیراز برای ساخت مرکز حافظ شناسی مواجه بودیم که این وعده به اهالی شیراز داده می‌شود که این کار از محل منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌انجام شد و حدود ۲۵ میلیارد تومان برای ساخت این مرکز تخصیص یافت و تا پایان دولت سیزدهم هم تالار مرکزی شیراز و هم مرکز حافظ‌شناسی به بهره‌برداری خواهد رسید.
 شهرستان‌ها بر ریل توسعه فرهنگی
اسماعیلی در ادامه از پروژه‌های نیمه تمام شهرستان ارسنجان بازدید کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ در سفر به این شهرستان از بیمارستان در حال احداث ارسنجان،کتابخانه عمومی ‌در حال ساخت این شهر و جاده ارسنجان به خبریز بازدید کرد و نوید تأمین اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این مجموعه‌ها را داد و بر شتاب‌بخشی به توسعه این شهرستان تأکید کرد.
وی همچنین در سفر به شهرستان پاسارگاد بر توسعه این شهرستان با ظرفیت‌های بی‌بدیل در حوزه گردشگری و کشاورزی تأکید کرد و نخبگان و علمای بخش پاسارگاد نیز بهره‌گیری مطلوب از ظرفیت گردشگری میراث جهانی پاسارگاد در توسعه منطقه را از دولت سیزدهم خواستار شدند.اسماعیلی پس از استقبال رسمی‌ مدیران این شهرستان، بر سر مزار شهدای گمنام این شهرستان در دامنه کوه‌های سعادت‌شهر حاضر شد و به مقام والای شهدا ادای احترام کرد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی‌ در پی بازدید از مزار شهدای گمنام پاسارگاد که با طی کردن مسیر خاکی و سنگلاخ دسترسی به آن میسر بود، گفت: اعتبارات مورد نیاز برای ساخت و تکمیل مسیر آرامگاه شهدای گمنام و ساختمان فرمانداری شهرستان در اولویت قرار خواهد گرفت و بودجه مورد نیاز تأمین می‌شود. وی در ادامه این سفر از ساختمان در حال احداث فرمانداری شهرستان پاسارگاد بازدید کرد. 
این مقام مسئول در این بازدید گفت: ساختمان فرمانداری پاسارگاد ۲ هزار و ۵۰۰ متر زیربنا دارد و برای تکمیل، نیازمند اعتبار مناسب است که این مسئله در سطح کشور پیگیری خواهد شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی