[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۱
  • دوره جدید

خطر پنهان چاقی را بشناسید، روزنامه شیراز نوین

اگر روزبه‌روز چاق‌تر می‌شوید اما اضافه وزن برایتان اهمیت ندارد باید بدانید خطرات پنهانی چاقی در کمین شماست، خطراتی که ممکن است کشنده باشند.
به گزارش نمناک، بعضی از عوارض جانبی چاقی، بسیار آشکارتر از بقیه هستند. نرفتن روی ترازو خیلی راحت است اما نادیده گرفتن این موضوع که لباس‌هایتان در حال تنگ‌تر شدن هستند، به آن سادگی نیست.
اضافه وزن باعث فشار آمدن به قلب، مغز و بعضی از علائم در بدن شما می‌شود، به طوری که همیشه قابل دیدن نیستند تا زمانی که خیلی دیر شده باشد. در این قسمت از نمناک بعضی از عوارض جانبی چاقی آورده شده‌اند که تحقیقات علمی کشف کرده‌اند.
پیش دیابت و دیابت
چاقی می‌تواند باعث شود که تست دیابت شما بالا برود. این تست برای دیابت و پیش دیابت است و میزان گلوکز میانگین قند خونتان را در طی سه ماه گذشته، اندازه می‌گیرد. این چیزی نیست که شما بتوانید بفهمید مگر اینکه پزشکتان آن را برایتان اندازه بگیرد.
هر کسی که اضافه وزن دارد، تست دیابتش بالا نمی‌رود اما اضافه وزن، یک عامل مهم برای ابتلا به دیابت و اثرات منفی آن که می‌تواند شامل بیماری قلبی، سکته، کوری و قطع عضو باشد؛ است.
تجمع چربی دور قلب
هر کسی اضافه وزن پیدا کرده است، می‌داند که چربی معمولاً به طور مساوی در سراسر بدن پخش نمی‌شود و این چیزی بیش از مسئله زیبایی شناختی است. چربی اضافه می‌تواند در نواحی خاصی جمع شود که ممکن است خطرناک و حتی مرگ‌آور باشد.
یک تحقیق جدید به این نتیجه رسید که چربی اضافه پریکاردی (چربی ناحیه دور قلب) ریسک ناتوانی قلبی در زنان را دو برابر کرده است و در مردان 50 درصد افزایش داده است.
دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که داشتن چربی اضافه پریکاردی، ریسک ناتوانی قلبی را هم در زنان و هم در مردان افزایش می‌دهد (حتی پس از این که عوامل دیگر ایجاد ناتوانی قلبی مانند سن، استفاده از تنباکو، سبک زندگی کم تحرک، فشار خون بالا، قند خون بالا؛ کلسترول بالا و حملات قلبی پیشین، کاهش پیدا کرد.)
خطرات چربی دور شکم
چربی شکمی که به آن چربی اندرونی هم می‌گویند؛ دور اعضای درونی بدن پایین‌تر از قلب مانند کبد، معده و روده‌ها قرار می‌گیرد و این چربی برای سلامتی شما خیلی خطرناک است.
بر اساس تحقیقات دانشگاهی، چربی شکمی از نظر سوخت و سازی، بسیار فعال است یعنی اسید چرب، عوامل التهابی و هورمون‌ها را آزاد می‌کند که در نهایت باعث بیشتر شدن کلسترول LDL، کلسترول، تری گلیسیرید، قند خون و فشار خون بالاتر می‌شود. این یعنی ریسک بیشتری برای حمله قلبی، دیابت و مشکلات سلامتی دیگر که می‌توانند کشنده باشند.
نابودی مغز
ما معمولاً وزن را به سلامت مغز ارتباط نمی‌دهیم، مگر زمانی که اراده‌مان را برای مقاومت در برابر مصرف شکر و کربوهیدرات‌های ساده از دست می‌دهیم. اما چاقی ریسک بزرگی برای ابتلا به جنون است.
یک تحقیق در سال 2020 به این نتیجه رسید افرادی که اضافه وزن یا چاقی داشتند، بیشتر احتمال ابتلا به جنون در آن‌ها وجود داشت. چندین تحقیق پیشین نیز به همین نتیجه رسیده بودند. چاقی مثل بیماری قلبی عروقی و سکته، عامل ابتلا به جنون است اما قابل اصلاح است و می‌توان به کمک تغییرات سبک زندگی مانند رژیم غذایی و ورزش، با آن مقابله کرد.
افزایش ریسک بیماری روانی
بر اساس تحقیقات، چاقی می‌تواند ریسک ابتلا به افسردگی را افزایش دهد و افسرده بودن می‌تواند ریسک چاق شدن شما را افزایش دهد. افسردگی می‌تواند باعث شود که افراد دچار عادت‌های ناسالم مانند پرخوری یا دوری از فعالیت بدنی شوند که می‌تواند باعث چاقی شده و افسردگی را تشدید کند.
برای این که ریسک و احتمال را کم کنید، هم به بُعد فیزیکی و هم به بُعد روانی توجه کنید. مشاوران سلامت می‌توانند قدم درستی که باید بردارید را به شما بگویند که می‌تواند شامل داشتن یک رژیم متعادل، ورزش منظم و مراقبت از سلامت ذهن باشد.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی