[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

با دیدن این علائم، نگران گوش‌هایتان شوید، روزنامه شیراز نوین

کاهش شنوایی ارتباط مستقیم با زوال عقل دارد، بنابراین بیماری بسیار خطرناکی است، شما می‌توانید با شناختن نشانه‌ها از بروز این بیماری جلوگیری کنید.
به گزارش نمناک، کاهش شنوایی فقط برای افراد سال خورده نیست، بنابراین اگر هر کدام از علائم زیر را داشتید، حتماً به متخصص مراجعه کنید. جالب است بدانید که 50 درصد افراد در سنین 13 تا 35 سالگی در معرض خطر مشکلات کاهش شنوایی هستند، به همین دلیل باید با علائم آن آشنا باشید.
گاهی این مشکلات نادیده گرفته می‌شوند و شما فکر نمی‌کنید که شاید این علائم و سیگنال‌های بدن به‌دلیل کاهش شنوایی باشد، علائمی که در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک به آن‌ها پرداخته‌ایم.
زنگ زدن گوش
زنگ زدن گوش هر از چند گاهی اتفاق می‌افتد که یکی از علائم اولیه کاهش شنوایی است. یعنی هنگامی که همه جا ساکت است، گوش شما در حالت ضعیفی زنگ می زند. هر چقدر که تشخیص این زنگ زدن بیشتر باشد و بیشتر اتفاق بیفتد، به معنای این است که عصب‌های گوش آسیب دیده است و باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. هدفون‌ها معمولاً بزرگ‌ترین عامل آسیب رساندن به گوش هستند و به همین دلیل نسل جوان باید توجه زیادی به کاهش سطح شنوایی خود داشته باشند.
کاهش دائم سطح شنوایی می‌تواند در عرض 8 الی 15 دقیقه گوش دادن به موسیقی در بالاترین حالت صدا اتفاق بیفتد. پس اگر گوش شما به صورت موقتی بعد از قطع کردن صدای موسیقی زنگ می زند، احتمالاً علامت این است که بیش از حد صدای موسیقی را بالا برده‌اید.
بهتر است در جاهای شلوغ مثل وسط ترافیک از هندزفری و هدفون استفاده نکنید، زیرا به خاطر نشنیدن صدای محیط اطراف، مجبور هستید که صدای آهنگ را بالا ببرید که همین باعث آسیب به گوش می شود و خطرناک است.
تعادل نداشتن
اگر تلو تلو می‌خورید یا تعادل کامل ندارید، احتمالاً می‌تواند علائم مشکلات شنوایی باشد. هنگامی که افراد در شنوایی مشکل پیدا کنند، برای این که حرف‌شان شنیده شود، باید خیلی تلاش کنند و تعادل و نقطه تمرکز و توجه در ذهن آن‌ها افت می‌کند.
کانال‌های درونی گوش شما سیگنال‌هایی را به مغز ارسال می‌کنند که به تعادل‌تان کمک می‌کنند؛ بنابراین آسیب به آن‌ها خطرناک است.
فراموشکار شدن
بیشتر بخش حافظه مربوط به شنوایی است. هنگامی که شما چیزی را نشنوید، نمی‌توانید آن را به خاطر بیاورید. با افزایش سن، کاهش شنوایی عامل اصلی افت توانایی ذهنی است و به همین دلیل کاهش شنوایی می‌تواند باعث انزوای اجتماعی باشد که عامل اصلی افت توانایی ذهنی خواهد بود.
اگر شنوایی شما دچار مشکل شده، یعنی مغز انرژی زیادی را برای شنیدن هدر می‌دهد و حافظه و فکر ضعیف می‌شوند، زیرا انرژی زیادی صرف آن‌ها نمی‌شود.
عذاب‌آور بودن صداهای بلند
گیر کردن در ترافیک و صدای بوق ماشین به شدت کلافه کننده است اما نباید دردناک باشد. اگر احساس کردید که این صداها برایتان درد ایجاد می‌کند، علامت کاهش شنوایی است.
هنگامی که شنوایی کاهش پیدا می‌کند، گوش نمی‌تواند صدا‌های عمیق را بشنود که علامت آسیب دیدگی در آن است که شرح و توضیح این درد کار سختی است.
پرسیدن مدام کلمه چی؟
اگر با شنوایی در مکان‌هایی که صدا زیاد است، مانند رستوران مشکل دارید، احتمالاً مرتب از دیگران سؤال می‌کنید که چی گفتی؟ یا چی؟ این کار نشان دهنده این است که شنوایی شما دچار مشکل شده، البته در صورتی که دیگران راحت همه چیز را بشنوند و فقط شما با این موضوع مشکل داشته باشید.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی