[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۹
  • دوره جدید

افق‌های تاریک، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه‌نگار:

چشم‌انداز پیش روی جوان ایرانی چیست؟ جوانی در چشم برهم‌زدنی می‌گذرد و میانسالی و سال‌های پیری با حسرت از راه می‌رسند. روزهایی که از آنها به‌عنوان بهار زندگی یاد می‌شود، شتابان عبور می‌کنند و اقتصاد ایران در چنان مهلکه‌ای گرفتار آمده که جوان ایرانی نمی‌تواند در این سال‌های باارزش آینده‌ای برای خود بسازد. با درک این ماجرا به جوان ایرانی می‌رسیم که با موانع بی‌شماری روبه‌روست و موقعیت‌های چندانی برای کامیابی و پیشرفت در بهترین سال‌های 
زندگی‌اش ندارد...

اگر از اقلیتی که در کشاکش بحران‌ها به موفقیت دست یافته و در زمره نوابغ قرار می‌گیرند عبور کنیم، به خیلی از نیروهای مستعد و تازه نفس در جلگه حاصلخیز ایران می‌رسیم که بهترین سال‌های عمرشان در تمنا و حسرت و انباشت نیازهای سرکوب‌شده می‌گذرد.
حسرت برای خرده امکاناتی که نمی‌توانند با سعی و تلاش و کوشش از مواهب آن برخوردار شوند و آینده روشنی پیش رویشان نیست. در حالی که اقشار جوان برای سازندگی و آبادانی کشور باید سرشار از انگیزه و انرژی‌های مثبت باشند و با نسلی خمود و گرفتارآمده در سلسله آسیب‌های اجتماعی روند زوال را می‌پیماییم. مهم‌ترین و برحق‌ترین خواسته نسل جوان همانا یافتن جایگاه شغلی مناسب برای خدمت‌رسانی به کشور و ساختن آینده و تشکیل خانواده است. متأسفانه درصد مطلوبی از فارغ تحصیلان دانشگاه‌های ایران در رشته‌هایی که در آن تخصص دارند، به فعالیت نمی‌پردازند و این بدین معناست که نظام آموزش عالی در ایران با توجه به نیازهای جامعه سیاست‌های خود را تبیین نمی‌کند. نتیجه کار چنین می‌شود که جوان ایرانی تخصص‌های تحصیلی خود را به کناری گذاشته و در بازارهای غیرمرتبط به دنبال یافتن هر شغلی که خرده‌درآمدی برای او داشته باشد، به این سو و آن سو می‌پرد. امروزه در تمامی خانواده‌های ایرانی نشانی از افراد بیکار و دارای شغل‌های موقت هست که مشکلات فراوانی را پیش روی خود می‌بینند و مستعد زانو زدن در برابر آسیب‌های اجتماعی و افسردگی و بیماری‌های روحی و روانی هستند.
در مرحله دوم با جوانان خوش اقبالی روبه‌رو می‌شویم که توانسته‌اند خود را از مهلکه شوم بیکاری رها ساخته و به بازار کار وارد شوند. اما در روزگار کنونی فاصله میان دستمزد و هزینه آنچنان رشد کرده که تهیه نیازهای معیشتی روزانه را تقریباً غیرممکن می‌سازد. در حالی که میزان دستمزد در بهترین حالت به مرز پنج‌میلیون تومان نمی‌رسد، خط فقر به مراتب بالاتر از 10میلیون تومان است. این روزها، به فراخور بحران‌های عدیده ای که در آنها گرفتار آمده ایم، متأسفانه جوان ایرانی تصور خریداری یک اتومبیل بی کیفیت، ناامن و تاریخ مصرف گذشته و حتی مستهلک را از سر بیرون کرده است؛ چراکه بهای آن مرز شرم اور یکصدمیلیون تومانی را درنوردیده و همچنان روند صعود را می‌پیماید.
در زمینه تشکیل خانواده هم رسم بر همین منوال است. وقتی نرخ مسکن و لوازم خانگی آنچنان نجومی می‌شود که رکود بر بازار سایه می‌افکند، دیگر تصور تشکیل خانواده و سرپناه به ذهن بسیاری از جوانان ایرانی خطور نمی‌کند و آنچه می‌ماند چیزی جز حسرت نیست. امروز نرخ تجرد و سلسله آسیب‌های روانی و مدنی در جامعه ما رو به افزایش است و آسیب‌های ناشی از آن در برهه‌های کوتاه و بلندمدت آثار شوم خود را نشان می‌دهد. به موازات بحران ازدواج در سال‌های اخیر با آسیب نرم و خزنده ای به نام خانواده‌های دونفره و تک فرزندی مواجه هسیتم که تبعات ناگوار آن در دهه‌های اتی گریبان‌گیر ما خواهد شد. امروزه پیک آماری نسل جوان جای خود را به ازدیاد میانسالان داده است و این بدان معناست که آینده ایران از نیروهای جوان و پرانرژی در مقیاس وسیعی محروم خواهد شد.
مواردی که به اختصار از آنها یاد شد، تنها گوشه ای از بحران‌هایی است که مسیر بن بست را پیش روی جوانان ایرانی قرار می‌دهد. وقتی با خیل عظیم بیکاران روبه‌رو باشیم، در شرایطی که فاصله میان درآمد و هزینه هر روز بیشتر شود، وقتی با کار و تلاش نمی‌توان یک اتومبیل حداقلی و منزل مستأجری در مناطق فرودست شهر حتی اجاره کرد، وقتی که پول‌های خارجی برای بازارهای ایران تصمیم گیری می‌کنند، هنگامی که در اوج بحران‌ها تسویه‌حساب‌های سیاسی را از یاد نبرده ایم، در برهه ای که توجه چندانی به گسترش نشاط اجتماعی و شادی‌های مدنی نداریم، همه این اما و اگرها می‌تواند جرقه آشوب و بزهکاری و عصیانگری را در ذهن جوان ایرانی که به بن بست رسیده، روشن کند.
در نظر داشته باشیم کشور ایران با انبوهی از ظرفیت‌های آشکار و نهان به مثابه کوچه بن بستی نیست که در انتهای آن گرفتار امده باشیم؛ بلکه شاهراهی پهناور است که می‌توان در آن مانور داد و مشکلات پیش روی مردم را مدیریت کرد. برای این کار باید اجرایی سازی اقتصاد مقاومتی و افزایش تعاملات بین المللی را به عنوان دو بازوی پرتوان بالندگی کشور در دستور کار قرار داد و سرنوشت مردم را به اما و اگرها و احتمالات سیاسی و اقتصادی نسپرد. اکنون بسیاری از جوانان ایرانی مستعد گرفتار آمدن در آسیب‌های اجتماعی هستند و چنانچه راهکاری برای خروج آنها از منطقه بحرانی اندیشیده نشود، آینده و امنیت و در نهایت یکپارچگی ایران بزرگ به خطر می‌افتد. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی