[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۹
  • دوره جدید

قهرمان سابق جودوی فارس: کمبود سالن و تاتامی، روند توسعه را کُند کرده است، روزنامه شیراز نوین

شیراز نوین - جودو، این رشته محبوب رزمی ‌ایران و استان فارس، با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کند. از کمبود امکانات و کرونا که گریبان تمام ورزش‌ها را گرفته تا تعلیق این رشته که قهرمانانش را از شرایط آرمانی جسمی ‌و روحی دور کرده است. 
رئیس هیئت جودوی فارس می‌گوید: از سال گذشته یک برنامه پویش تمرین در خانه را در دستور کار قرار داده‌ایم، به این شکل که جودوکاران فیلمی ‌یک دقیقه‌ای از خودشان می‌گیرند و ارسال می‌کنند که این برنامه با جوایزی نیز همراه بوده است. یک مسابقه استانی هم به نام «نمایش هنرهای فردی» داریم که از استان‌های دیگر هم دعوت کرده‌ایم  که فیلم‌های خود را از طریق فضای مجازی ارسال کنند و سعی داریم از شرکت کنندگان این مسابقات نیز با اهدای حکم و مدال تقدیر کنیم. 
وی در پاسخ به این سؤال که برنامه‌هایی که صرفاً به صورت مجازی انجام می‌گیرد، تا چه اندازه می‌تواند مفید و راضی‌کننده باشد، گفت: برای برنامه‌هایی که بیشتر جنبه تئوری دارد، فضای مجازی فضای مناسبی است. شرکت‌کنندگان نیز از لحاظ زمانی می‌توانند بهتر مدیریت کنند. ما هم سعی می‌کنیم برنامه‌ها را شب‌ها برگزار کنیم که کسی هم مشغول کار نباشد و بتواند به راحتی برای این برنامه‌ها وقت بگذارد. استقبال خوبی هم از این برنامه‌های تئوری مجازی شده، اما خب از لحاظ کلی و با توجه به شرایط کرونا که باعث شده نتوانیم به صورت عملی و حضوری کاری انجام دهیم، خب مسلماً این عدم فعالیت باشگاه‌ها مقدار زیادی ورزشکاران را عقب می‌اندازد. بیشتر هم بچه‌هایی که در سطح حرفه‌ای کار می‌کنند، ضربه می‌خورند. آن‌ها هم بیکار نمانده‌اند و با تمرینات آمادگی جسمانی سعی می‌کنند شرایط خودشان را حفظ کنند اما به لحاظ تمرینات تخصصی جودو، قطعاً با کمبودهایی مواجه شده و خواهند شد.
زارع نژاد در خصوص وضعیت تعلیق جودوی کشور نیز گفت: متأسفانه توافق‌های بین فدراسیون ایران و فدراسیون جهانی صورت نگرفت و دادگاه حکمیت ورزش در این باره رأی صادر کرد. متأسفانه کرونا و تعلیق ضربات زیادی به پیکر جودو وارد کرده و اگر بخواهد ادامه‌دار باشد، با مشکلات بیشتری نیز مواجه خواهیم شد. 
متولی جودوی فارس درباره زیرساخت‌های این رشته در استان فارس گفت: با وجود افزایش جمعیت جودوکاران در سال‌های اخیر، ما فقط یک سالن تختی را در شیراز داریم که آن هم عمری نزدیک به 30 سال دارد و ظرفیتش نسبت به جمعیت علاقه‌مند به این رشته، خیلی کم است. برای برگزاری مسابقات و اردوهای تمرینی استان، نیاز است که اداره کل در صورت امکان یک سالن بزرگ‌تر در اختیارمان قرار دهد. در بعضی شهرستان‌ها هم پتانسیل بالایی وجود دارد اما در تمامی ‌آن‌ها سالن اختصاصی نداریم. شهرستان‌های استهبان، فسا، داراب و مرودشت فعال‌ترین شهرستان‌های ما در رشته جودو هستند و به تازگی در چند بخش شهرستان اقلید هم جودو را راه انداخته‌ایم اما آن‌ها هم مشکل کمبود سالن را دارند. این یکی از مشکلات جدی ماست. دیگر مشکلمان هم کمبود تاتامی ‌است. تاتامی ‌بسیار گران است و متأسفانه در این سال‌ها در این زمینه هم هیچ کمکی به جودو نشده. با وجود این مشکلات و با توجه به المپیکی بودن این رشته و جذابیت بالایی که دارد، همچنان علاقه‌مندان خاص خود را حفظ کرده و از سوی نوجوانان و جوانان، مخصوصاً در شهرستان‌ها و به ویژه در روستاها، علاقه‌مندان زیادی وارد این رشته شده‌اند. ظرفیت بالایی وجود دارد که این رشته توسعه پیدا کند اما یک سری کمبودها مثل سالن، محل تمرین و تاتامی ‌باعث می‌شود که این توسعه به کُندی پیش برود.
زارع نژاد که خود عنوان نایب قهرمانی آسیا در رشته جودو را در کارنامه دارد، از کیفیت نیروی انسانی فارس در این رشته ابراز رضایت می‌کند و می‌گوید: ما چه به لحاظ ورزشکار، چه مربی و چه داور، نفرات خوب و جایگاه بزرگی در سطح کشور داریم. قطعاً اگر توجه بیشتری به استعدادهای ما شود، حرف‌های زیادی برای گفتن خواهیم داشت. در آخرین اردوهای تیم ملی، سه نفر در تیم بزرگ‌سالان، سه نفر در رده نوجوانان، یک نفر در رده جوانان و چند نفر نیز در رده نونهالان داشتیم که این آمار نسبت به سایر استان‌ها راضی کننده است اما باز هم جا دارد که با افزایش بودجه و امکانات، این آمار را افزایش دهیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی