[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

زیرساخت‌های گران، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

جالب است بدانیم با شروع فصل سرما و نیاز مبرم به گاز، اما احتمال قطع گاز و خاموشی برق به مردم یادآوری می‌شود. یکی از نمایندگان فارس در این‌باره گفته کمبود برق در کشور حدود 11 تا 12هزار مگاوات است؛ این در حالی است که در زمستان باید به‌منظور تأمین سوخت موردنیاز خانگی حداقل 30 درصد نیروگاه‌ها را خاموشی داد که این مسئله معضل قطعی برق در زمستان را ایجاد می‌کند و از آنجا که در این مدت کوتاه نمی‌توان نیروگاه ساخت، باید همچون سال‌های گذشته از منابعی مانند واردات گاز از  ترکمنستان استفاده کرد. (24 مهر 1400 خانه ملت)... 

باید به آرشیو رسانه‌ها سری زد؛ کاری که از نظر مدیران و برنامه‌ریزان کشوری دور مانده و آنقدر وعده داده اند که فراموش‌کار شده اند! (آبان 1398) کشف میدان جدید گازی «ارم» در جنوب فارس نویدبخش توسعه اجتماعی، اقتصادی و بهره‌گیری از مواهب توسعه پایدار به ویژه در شهرستان‌های جنوبی استان است. (خبرگزاری ایرنا) 
بی گازی و خسران آن دارای ابعاد گوناگونی است؛ یادآوری می‌شود که قدیمی ترین پتروشیمی کشور به عنوان پتروشیمی شیراز پس از پنج دهه فعالیت مستمر تولید و تربیت نیروی مجرب و متخصص همچنان در استان فارس فعال است. بسیاری از زیرساخت‌های توسعه پتروشیمی در ماهشهر و عسلویه ریشه در شیراز و استان فارس دارد و این استان یکی از خاستگاه‌های طرح‌های بزرگ تولید محصولات پتروشیمی با بهره‌گیری از خوراک گاز در استان‌های بوشهر و خوزستان است. در عین حال با همه توانمندی‌های موجود این استان بهره کافی از فرصت‌های موجود نبرده و تقریباً همه مواهب توسعه در این بخش را واگذار کرده است. آرشیو سال 1398 می‌گوید بیش از ۱۰ طرح پتروشیمی مصوب در استان فارس همچنان بر زمین مانده و از طرح‌های پتروشیمی ممسنی، جهرم، فسا، داراب و سایر طرح‌های مصوب تنها نامی بر کاغذ به جا مانده است.
۶ پتروشیمی در استان فارس تعریف شده که چهار واحد آن در فیروزآباد، جهرم و فسا قرار بود از خط اتیلن جنوب تغذیه شود.دو طرح احداث پتروشیمی دیگر در ممسنی و کازرون بود که قرار شد تغذیه آن از خط غرب تأمین شود.
بیش از ۱۱ سال گذشته و این پروژه‌ها مکان یابی شده و مقدمات کار به نظر آغاز شده بود و انتظار می‌رفت در این سال‌ها نتیجه ای حاصل شود؛ اما بر اساس گزارشات قبلی سرمایه گذار پیشنهاد تجمیع این مجتمع‌های پتروشیمی را ارائه داده ‌است. مسئولان استان نیز در همان سال‌ها گفته‌اند نتیجه نهایی را در آینده نزدیک اعلام می‌کنند! در واقع برای پتروشمی‌ها غیر از آب، با زحمت گاز تأمین می‌شود. مسئله مهم در طرح این موضوع کشف میدان‌های گازی در فارس است. میدان‌های گازی که فایده ای برای ملت نداشته اند و معلوم نیست پس از کشف این میدان ها، استخراجی صورت گرفته است یا خیر. طرح این سؤال ازآن جهت دارای اهمیت است که چرا باید واردکننده گاز از خارج باشیم در حالی که ایران دارای میدان‌های گازی بزرگی است و رؤسای جمهور خصوصاً دولت سیزدهم بر این موضوع در سفر به استان تأکید داشته اند. بدون گاز نیروگاه‌های فرسوده کشور فاقد کارایی هستند. برق هسته ای تولید نشده و در تمام این سال‌ها که داستان برجام را دوره کردیم، اسمی از تولید برق هسته ای برده نشده است. داستان تولید برق هسته ای به دوران حکومت پهلوی بازمی‌گردد؛ سال‌های پیش از انقلاب که شعار خودکفایی دادیم و پس از پیروزی فراموش کردیم اولویت انقلاب خودکفایی در تمامی زمینه‌ها بود. حالا باید روی سکوهای گاز بنشینیم و از ترکمنستان گاز وارد کنیم تا شاید در فصل سرما، گاز قطع و برق خاموش نشود. 
نماینده مهر و لامرد، حوزه انتخابیه جنوب ثروتمند فارس گفته برای جلوگیری از قطعی گاز و برق در زمستان پر کردن مخازن نیروگاه‌ها از سوخت مایع لازم است. همچنین باید نسبتی میان مصرف خانگی و صنایع ایجاد کرد؛ چراکه هر جا کم می‌آوریم گاز و برق صنایع قطع می‌شود و در نهایت با تشکیل یک سیکل معیوب آثار منفی آن را در کشور مانند گرانی محصولاتی همچون سیمان می‌بینیم.
باید به این نکته مهم در این مقاله اشاره کنیم که توجهی به زیرساخت‌ها نداشته ایم و نمی‌توان باور کرد مدیران و برنامه‌ریزان کشور چرا و به چه دلیل در این مهم تا این حد و اندازه بی توجهی کرده اند. قطع برق و گاز در زمستان با این تفاصیل حتمی است. در واقع روی رفاه و آسایش حداقلی ملت تفکری نشده است و می‌طلبد مدیران امر تکانی به خود بدهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی