[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

تقویت اقتصاد روستایی، روزنامه شیراز نوین

استاندار فارس با بیان اینکه رئیس جمهوری بنای تخت جمشید را یادگار هنرمندانه و باعظمت تمدن ایران برشمرد، گفت: توصیه ایشان این است که از این میراث فرهنگی به شدت مراقبت شود و در این زمینه بودجه ای نیز به استان فارس اختصاص یافت.
به گزارش شیرازنوین محمدهادی ایمانیه با بیان اینکه حریم ممنوعیت ساخت و ساز و فعالیت اقتصادی در تخت جمشید باید به روشنی مشخص شود، افزود: برخی از ساکنان روستای کناره در نزدیکی تخت جمشید در سفر رئیس‌جمهوری این موضوع را مطرح کردند و باید با بررسی کارشناسی روشن شود که حریم ممنوعیت همان پنج کیلومتر است یا کمتر و بیشتر؛ این موضوع در فعالیت‌های اقتصادی و تأمین معیشت ساکنان این روستا مؤثر است.
ایمانیه افزود: رئیس جمهوری دستور داد که این حریم به صورت علمی و قانونی مشخص شود تا آسیبی به تخت جمشید نخورد و در عین حال ساکنان این روستا و روستاهای اطراف با بهانه‌های غیر علمی صدمه نخورند و 
آسیب نبینند.
استاندار فارس افزود: این موضوع باید در اماکن حاشیه حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) نیز لحاظ شود؛ در بازدیدهایی که از اطراف حرم مطهر صورت گرفت، مشخص شد برخی منازل و اماکن به بهانه میراثی بودن مانع از توسعه این منطقه شده است. در این منازل حتی یک کاشی که سابقه فرهنگی و میراث داشته باشد هم وجود ندارد. برای ۲۰۰ خانه موجود در این منطقه مقرر شده هیئت کارشناسی تشکیل شود و موضوع را بررسی کند.
استاندار فارس در ادامه گفت: در زمینه مقابله با محرومیت زدایی به مسئله پیشگیری از مهاجرت توجه خواهیم کرد. باید جلو مهاجرت از روستاها را با تکیه بر روش‌های علمی و کارشناسی بگیریم. اگر وضعیت اشتغال و اقتصاد روستاها مورد توجه قرار گیرد و کرامت افراد حفظ شود، زمینه پایداری جمعیت در روستا فراهم می‌شود و شاهد مهاجرت به شهرها نخواهیم بود.
ایمانیه با اشاره به اهمیت آزادراه شیراز- اصفهان، ادامه داد: تلاش می‌کنیم تا قبل از نوروز ۱۴۰۱ این محور زیر بار ترافیک برود.
ایمانیه با اشاره به اینکه گردشگری، سلامت، صنایع تبدیلی، گیاهان دارویی، نفت و گاز و صنایع پایین دستی و معدن با زنجیره تولید ارزش و صنایع الکترونیک از جمله مزیت‌های استان فارس محسوب می‌شوند، گفت: فارس سرزمین ظرفیت‌های بسیار بالایی است که باید با مدیریتی مناسب به آنها پرداخته شود.
استاندار فارس آب‌رسانی به روستاهای استان را از جمله اولویت‌های جدی خود برشمرد و اظهار داشت: با جدیت تلاش می‌کنیم حتی یک روستا بدون آب نماند و در فصل گرما مشکلات روستاییان عزیز کاهش یابد.
وی با بیان اینکه سند آمایش استان فارس باید در مدت یک ماه فوراً مورد بازنگری قرار گیرد، افزود: چشم انداز استان باید بازنگری شده و برنامه‌های واقعی برای مدیریت استان تهیه شود؛ همچنین باید رصد عملکردها و مطالبه‌گری موردتوجه باشد.
استاندار فارس با اشاره به اینکه در زمینه تحقق عدالت کاستی‌هایی داریم،‌ گفت: باید در مسیر صحیح رفع مشکلات قرار بگیریم و به تدریج این کاستی‌ها را رفع کنیم.
ایمانیه گفت: از همه سرمایه گذاران داخلی و خارجی که قصد فعالیت در هر حوزه ای در استان فارس داشته باشند، به صورت جدی حمایت می‌کنیم. وی ادامه داد: شورای برنامه ریزی نیازمند اصلاح است و تلاش می‌کنیم شورایی چابک و مؤثر و کارآمد برای پیشبرد برنامه‌های توسعه ای استان داشته باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی