[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

سناریوی تخریب ، روزنامه شیراز نوین

اداره کل میراث فرهنگی فارس اعلام کرد که کارهای عمرانی در بافت تاریخی شیراز موجب شد یک سازه قدیمی آشکار شود که معاون این اداره کل از عبارت پیداشدن برای این سازه استفاده کرد ولی برخی در فضای مجازی گفتند شهرداری شیراز موجب تخریب سازه شده که این تشکیلات موضوع تخریب را رد کرد.
۲۴ مهرماه ۱۴۰۰ روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان فارس منتشر کرد با این مضمون که یک سازه قدیمی در بافت تاریخی‌فرهنگی شهر شیراز کشف شده است.
این مطلب به نقل از عبدالرضا نصیری، معاون میراث‌فرهنگی استان فارس بود که گفته بود این سازه‌ قدیمی هنگام خاک‌برداری نمایان شده که بلافاصله شهرداری شیراز این موضوع را به اطلاع میراث فرهنگی فارس رساند.
او گفت: قدمت و نوع این سازه تاریخی را که احتمال دارد حمام باشد، کارشناسان میراث‌فرهنگی استان دارند بررسی می‌کنند.
شهردار منطقه بافت تاریخی شیراز در این باره گفت: تخریب بنا در بافت تاریخی طی روزهای اخیر موضوعیت ندارد و تنها کف‌سازی کوچه انجام شده است.
مهدی قلندری افزود: کوچه برای اجرای فاضلاب در حال کف‌سازی بود و معمولاً حین عملیات عمرانی در بافت به مواردی مبنی بر میراثی بودن برمی‌خوریم.
او افزود: زمین کناری کوچه به صورت پارکینگ مورد استفاده قرار می‌گرفته و با تغییر سطح کوچه و برداشتن یک لایه آسفالت، همکاران ما با یک سری ابنیه برخورد کرده‌اند و با اطلاع پیمانکار، از واحد باستان شناسی میراث‌فرهنگی خواستیم که این مهم را استعلام کند.
شهردار منطقه بافت تاریخی فرهنگی شیراز ادامه داد: در چنین مواقعی روال کار این است که واحد باستان شناسی میراث فرهنگی به ما اعلام می‌کند که آیا عملیات عمرانی را ادامه دهیم یا نه؟
قلندری اضافه کرد: کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی یکشنبه ۲۵ مهرماه از موقعیت گزارش شده، بازدید کرده‌اند و هم‌اینک ما منتظر اعلام نظر میراث فرهنگی فارس هستیم.
او اضافه کرد: در حالی ‌که این عملیات در سطح کف کوچه انجام شده، اما در خبرها آمده که ساختمان تاریخی تخریب شده، ولی عکس هوایی آن موجود است که تنها کف‌سازی انجام شده و به یک سقف رسیده‌ایم و مابقی به صورت آوار زیر زمین وجود دارد.
شهردار منطقه بافت تاریخی فرهنگی شیراز بیان کرد: مالک خانه مجاور، ادعاهایی دارد که سند و مدرکی دال بر مالکیت آن هم ندارد اما در عین حال ما منتظر اعلام نظر میراث فرهنگی هستیم.
معاون اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس در واکنش به حواشی ایجاد شده در مورد تخریب یک حمام تاریخی در شیراز هنگام کف‌سازی کوچه گفت: آمادگی لازم برای ترمیم و مرمت این بنای تاریخی را داریم.
عبدالرضا نصیری دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: شهرداری چندین سال است که با نظارت اداره کل میراث فرهنگی فارس در حال اجرای طرح‌های مربوط به سامان‌دهی و کف‌سازی و بدنه سازی کوچه‌ها در محدوده بافت قدیمی شیراز است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس افزود: در یکی از این عملیات‌های عمرانی هنگام اجرای طرح‌های کف‌سازی مربوط به معابر محله سرباغ، بخشی از یک بنای قدیمی تخریب شد.
وی ادامه داد: شهرداری شیراز در عملیات عمرانی و خاک‌برداری از قسمتی از زمین برای زیرسازی با سازه‌ای برخورد کرد و به دلیل اینکه پیمانکار اطلاعی نداشت، بخشی از قسمت‌های فوقانی بنا که به احتمال زیاد یک حمام مربوط به دوران قاجار است، تخریب شد.
نصیری بیان داشت: پس از این اتفاق عملیات عمرانی متوقف شد و در حال حاضر بخش زیادی از بنا دفن است و قسمتی از سازه‌های فوقانی هم به خاطر این عملیات تخریب شده است.
وی عنوان کرد: نیاز است که مالکیت این محدوده مشخص شود تا ما بتوانیم اقدامات لازم را برای ترمیم این بنا انجام دهیم.
این مقام مسئول اعلام کرد: اداره کل میراث فرهنگی فارس همکاری‌های لازم را با شهرداری برای خاک‌برداری از حمام و مرمت دوباره این بنا خواهد داشت، اما اگر قرار باشد این محدوده در همین وضعیت باقی بماند، ما ترجیح می‌دهیم‌ بخش‌های بیرونی را با روش‌های تخصصی بپوشانیم و دوباره دفن کنیم‌.
وی افزود: مالک منزلی که در کنار این حمام تاریخی قرار دارد، مدعی است که این حمام جزئی از ملکش محسوب می‌شود. اگر این موضوع ثابت شود، ما با این شخص همکاری می‌کنیم و بخش‌های تخریب‌شده قابل مرمت است. معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان فارس در زمینه درج این خبر با عنوان «کشف یک بنای تاریخی در شیراز» که روابط عمومی این اداره کل مطرح کرده بود، گفت: واژه کشف واژه خوبی نبود و باید عنوان می‌شد که این سازه در عملیات عمرانی پیدا شده است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی