[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۱۹
  • دوره جدید

ارتش زرد پس از ۲۷۴۸ روز در لیگ برتر نساجی - فجرشهیدسپاسی؛ ساعت ۱۶ امروز در استادیوم شهدای ساری، روزنامه شیراز نوین

 میثم محجوبی - شیرازنوین
جمعه 22 فروردین 1393، روزی است که فجرشهیدسپاسی برای آخرین بار در لیگ برتر به میدان رفت و حالا پس از دو هزار و 748 روز دوباره در سطح اول فوتبال کشور به میدان خواهد رفت. برای اولین بار در تاریخ مقابل نساجی در لیگ برتر. 1275 روز پس از آخرین مسابقه با همین تیم. روزی که فجر برای صعود به لیگ برتر نیاز به پیروزی داشت و حتی مساوی هم امیدهایش را زنده نگاه می‌داشت، اما بازی ضعیفی انجام داد و شکست خورد تا تیم نکونام پس از 24 سال به لیگ برتر برسد و کلانتری دوباره در مسیر رسیدن به لیگ برتر ناکام شود.
حالا پس از سه فصل حضور نساجی در لیگ برتر، فجر هم با کلانتری راهی لیگ برتر شده و دو تیم برای اولین بار در سطح اول فوتبال کشور به مصاف هم خواهند رفت.
هدایت نساجی برعهده ساکت الهامی ‌است.  نساجی چند روز پیش و در دومین دیدار دوستانه با سپاهان، خیلی بهتر از بازی نخست بازی کرد،  به‌طوری که شکست 4-1 را تبدیل به مساوی یک بر یک کرد. نکته جالب در بازی‌های دوستانه نساجی تغییر شیوه بازی این تیم به نسبت فصل گذشته است. نساجی که فصل گذشته و در 13 هفته پایانی با ساکت الهامی ‌از نظر امتیازگیری تیم چهارم جدول بود با سیستم 3-3-4 بازی می‌کرد اما اکنون تیم مازنی با 3 دفاع بازی می‌کند و این در بازی با سپاهان محرز بود. اما نکته جالب در مورد ترکیب تیم نساجی استفاده از دو بازیکن جوان در کنار حامد شیری باتجربه بود. امیر مهدی جانملکی در جناح راست خط دفاعی؛ بازیکنی که در دوره مربیگری ساکت الهامی ‌به ترکیب اصلی تیم اضافه شد و در هفته‌های پایانی فصل گذشته چند گل هم برای نساجی به ثمر رساند. او به اردوی تیم امید هم دعوت شده بود اما به دلیل مصدومیت در زمان دعوت نتوانست در اردوی تیم امید حاضر شود و محمد قربانی که فصل گذشته به ترکیب تیم نساجی اضافه شد اما فرصت بازی در ترکیب تیم را پیدا نکرد.
بازی با سه دفاع در لیگ برتر ریسکی است که خیلی از مربیان به جان نمی‌خرند، چرا که این سیستم هنوز در فوتبال ایران غالب نشده است و حتی دیدید که تیمی ‌چون استقلال هم در بازی با الهلال به خاطر بازی با این شیوه ضربه خورد، به‌خصوص روی گل دوم و فضایی که وریا غفوری به حریف داده بود. البته که اکنون خیلی از تیم‌های صاحب نام در جهان با این شیوه بازی می‌کنند همانند چلسی، چرا که موجب می‌شود تیم با نفرات بیشتری حمله کند و اگر در بازگشت از حمله به دفاع با هوشیاری و سرعت صورت گیرد در دفاع هم پر تعداد خواهد بود.
با اتخاذ این سیستم از سوی ساکت الهامی ‌و حضور جوان‌ها در ترکیب نساجی نشان می‌دهد تیم مازنی در فصل جدید به چیزی بیشتر از ماندن فکر می‌کند، حضور در نیمه بالای جدول و ادامه سیر صعودی فصل گذشته در نیم فصل دوم. ساکت الهامی ‌به خوبی می‌داند برای موفقیت باید ریسک کند.
در طرف مقابل، هدایت زردپوشان شیراز را کاپیتان سابق برق شیراز برعهده دارد. کلانتری 53 ساله که از باتجربه‌ترین مربیان لیگ برتر محسوب می‌شود، در تجربه شخصی پس از یک دهه دوباره توانسته در لیگ برتر سکان هدایت یک تیم را بپذیرد؛ او پیش از لیگ بیست‌ویکم، در لیگ یازدهم عهده‌دار سکان هدایت فجرشهیدسپاسی در لیگ برتر بود که پس از مدتی جای خود را به مرحوم محمود یاوری داد و از سمتش کنار رفت.
حالا باید دید در لیگ بیست‌ویکم، علی‌اصغر کلانتری که تیمش پیش‌فصل خوبی را تجربه کرده، چه عملکردی را از خود به عنوان سرمربی فجرشهیدسپاسی نشان می‌دهد و زردپوشان شیرازی در بازگشت دوباره به لیگ برتر چه نتایجی را به دست می‌آورند.
علی اصغر کلانتری در بخش دفاعی میانی 4 بازیکن در اختیار دارد و از میان عرفان معصومی، محمد زینالی، محمد قنبری و علی مولایی دو بازیکن برای حضور در ترکیب دفاع چهار نفره و پوشش قلب خط میانی انتخاب خواهند شد. کادر فنی فجرشهیدسپاسی در پست دفاع چپ خدری و سیروان قربانی را در اختیار دارد، ولی انتخاب بازیکنی که بتواند عملکرد خوبی در پست دفاع راست داشته باشد، یکی از مشکلات فعلی زردپوشان شیرازی است و باید دید کلانتری این فقدان را چطور رفع خواهد کرد؟ او فعلاً چاره‌ای جز اینکه از بازیکنان دیگر در پست غیرتخصصی استفاده کند، ندارد و در ادامه باید به دنبال جذب بازیکنی مناسب در این پست باشد.
در پست هافبک دفاعی به نظر می‌رسد شرایط با جذب احمدرضا زنده روح که برای گذراندن خدمت سربازی به شیراز کوچ کرده، بهتر از سایر نقاط باشد. او علاوه بر زنده روح که یکی از بهترین هافبک‌های فصل گذشته مسابقات بوده، حمید نعمتی، سپهر شاهین و علی نبی‌زاده را نیز در اختیار دارد و با توجه به اینکه دو بازیکن از این 4 بازیکن بازی خواهند کرد، دست کادر فنی فجرشهیدسپاسی در پست هافبک دفاعی بازتر از سایر قسمت‌های زمین است. 
در پست وینگر شهرام گودرزی، سعید زارع، رضا خانی و رضا آقابابایی در دسترس کادر فنی قرار دارند و کلانتری می‌تواند از این بازیکنان برای چینش آرایش تیم خود استفاده کند، اما جذب حسین مهربان بازیکن سابق شهرخودرو که توانایی بازی در هر دو منطقه چپ و راست هجومی ‌زمین و همین‌طور مهاجم و پشت مهاجم را دارد، دلگرمی برای کادر فنی به شمار می‌رود. مهربان در بازی اول فجری‌ها حضور نخواهد داشت، ولی برای ادامه لیگ با حل شدن روند اداری برای سرباز شدن، مشکلی برای بازی ندارد. میلاد احمدی، اتابک زارعی و امیرحسین کریمی ‌هم سه بازیکنی هستند که می‌توانند در ترکیب 1-3-2-4 به عنوان هافبک هجومی ‌بازی کنند.
در نهایت در بخش هجومی ‌تیم فجرشهیدسپاسی شیراز نیز فرزاد دانا، سجاد عبدی و محمد کاظمی‌ حضور دارند و باید دید کدامشان می‌توانند نظر کادر  فنی را برای حضور در ترکیب اصلی جذب کنند.
به هر حال بازی در لیگ برتر و دست و پنجه نرم کردن با بازیکنان و تیم‌های شناخته شده فوتبال، فرصتی برای بازیکنان کم نام و نشان تیم‌ها به شمار می‌رود تا با درخشش، نام خود را بر سر زبان‌ها بیندازند و به نظر می‌رسد این فرصت با توجه به سرباز بودن اکثریت قریب به اتفاق فجری‌‌ها، در شیراز برای دیده شدن بسیار مناسب به نظر می‌رسد. کادر فنی فجر که با اطمینان از چند بازیکن مستعد نام می‌برد، معتقد است آن‌ها می‎توانند پدیده‌های لیگ 21 باشند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی