[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۸
  • دوره جدید

حاشیه‌سازی در پاسارگاد ، روزنامه شیراز نوین

فرماندار شهرستان پاسارگاد در واکنش به مطالب منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر مصوبه سفر استانی دولت برای حفر چاه در حریم آثار تاریخی پاسارگاد گفت: این مطالب صحت ندارد و حفر چاه در حریم این مجموعه ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو در هیچ بخشی از مصوبات سفر استانی دولت نیست.
صادق فلاحی دیروز سه‌شنبه در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: من صراحتاً عرض می‌کنم که این خبر شایعه ای بیش نیست و این جوسازی از سوی کسانی است که به دنبال ملتهب کردن فضای جامعه هستند.
فرماندار شهرستان پاسارگاد ادامه داد: به هیچ عنوان مجوز چاه زدن صادر نشده و چاه زدن در حریم پاسارگاد جزو مصوبات هیئت دولت در سفر به استان فارس نبوده است. فلاحی با بیان اینکه برای دستیابی به اطلاعاتی که به نیاز خبری جامعه پاسخ دهند باید به منابع موثق مراجعه شود، گفت: متأسفانه برخی از افراد در فضای مجازی اقدام به انتشار شایعات و اطلاعات نادرست می‌کنند. مردم نباید به این شایعات توجه کنند و اخبار موثق بایستی از طریق رسانه‌ها و خبرگزاری‌های معتبر دنبال شود. در پی مطالب منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر احتمال فرونشست زمین در پی حفر چاه در محدوده پاسارگاد، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ۲۵ مهرماه در سخنانی تأکید کرد: با اولویت پاسارگاد در دولت، اعتبار مصوب شده و درصدد حفر چاه در کنار مقبره کوروش نیستیم. سیدعزت‌الله ضرغامی در حاشیه بازدید از نمایشگاه فناوری‌های نرم، صنایع‌فرهنگی و خلاق، پیرامون حواشی اخیر در جمع خبرنگاران، افزود: ممکن است از یک سخنرانی کارشناسی دقیق، کسی استنباطی کند و تیتری بزند و بعضی آگاهانه و بعضی ناآگاهانه به آن بپردازند. آنچه برای ما مهم است حفظ میراث‌فرهنگی است، با همه قوت.
ضرغامی با اشاره به بازدید پنجشنبه ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ خود از مجموعه تاریخی پاسارگاد همزمان با سفر استانی دولت به فارس تأکید کرد: حل مشکلات مردم وظیفه ماست. مردم پاسارگاد ۲۵۰۰ سال است که از پاسارگاد و از مقبره کوروش حفاظت کردند. این مردم با ارزش‌اند. مسئله اصلی مردم هستند. اگر به پاسارگاد به‌خاطر مدنیتی که شکل گرفته و جزو هویت ایرانیان محسوب می‌شود، بی اعتنا باشیم کار درستی انجام نداده‌ایم. او ادامه داد: در بازدیدی که از پاسارگاد داشتم شاهد اعتراضات مردم بودم که بسیاری از امور جاری‌شان دچار اختلال شده بود. ما باید مشکل مردم را حل کنیم. وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تدبیر مشکلات مردم را حل می‌کند. وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با تأکید بر اینکه تحریف ماندنی نیست، گفت: در دولت با اولویت پاسارگاد اعتبار مصوب کردیم و در محل حاضر شدیم و نحوه هزینه کردن این اعتبارات را برای حفظ میراث‌فرهنگی توضیح دادیم.
شهرستان پاسارگاد به مرکزیت سعادت‌شهر در ۱۱۰ کیلومتری شمال شیراز واقع است. مجموعه تاریخی پاسارگاد ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو از جاذبه‌های گردشگری این شهرستان است.
هیئت دولت در هفتمین سفر استانی خود پنجشنبه ۲۲ مهرماه ۱۴۰۰ به استان فارس سفر کرد که در این سفر وزرا و معاونان رئیس‌جمهوری با حضور در شهرستان‌های مختلف استان فارس به بررسی مشکلات این مناطق پرداختند. محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نمایندگی از رئیس‌جمهوری در شهرستان پاسارگاد حضور یافت و پای حرف دل مردم این شهرستان نشست. وی در این سفر بر حل مسائل و پیگیری مطالبات مردم این شهرستان تأکید کرد. وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بر تکمیل موزه نیمه تمام پاسارگاد که نیم قرن از احداث آن می‌گذرد، تأکید کرد. ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز همزمان با سفر استانی دولت در بازدید از مجموعه تاریخی پاسارگاد تأکید کرد که دست کم ۲۰میلیارد تومان از اعتبارات سفر استانی دولت به توسعه گردشگری این منطقه اختصاص می‌یابد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی