[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۲
  • دوره جدید

بازار سیاه یارانه‌ها را بلعید ، روزنامه شیراز نوین

 فرزاد وثوقی- گروه خبر
طرح این موضوع که یارانه‌ها باید قطع شود و ارز 4200 تومانی نیز از گردونه خارج شود، این روزها به سوژه خوبی تبدیل شده است و تعاونی‌ها که سهمی اندک در اقتصاد ایران دارند، می‌توانند بهترین گزینه برای این آبروریزی بزرگ باشند. 
شاید این دومین بار است که در استان فارس یکی از تعاونی‌های مصرف ارزاق یارانه ای را به بازار سیاه حواله می‌دهد. مرتبه نخست شرکت تعاونی الف(!) که بعداً تخلفات خود را تکذیب کرد، متهم به دست‌کاری یارانه‌ها شده بود. اینکه تمام مفسده‌های اقتصادی در پس یک پرده معرفی می‌شود در حالی که اعضای تعاونی‌ها به صورت همدست منابع و منافع را بلعیده‌اند، بزرگ‌ترین ایراد در مبارزه با فساد است. در کشور ما اگر کسی فسادی انجام دهد، از افشای آن خودداری می‌کنند؛ در صورتی که اگر با مفسده با قاطعیت برخورد شده بود، تکرار آن غیرممکن به نظر می‌رسید. 
اما تکرار این مفسده‌ها حکایتی دیگر از نحوه برخورد دوگانه با آنان دارد. این سؤال مطرح است که چرا مدیران به نوعی مصونیت مبتلا شده اند که در دایره فساد قرار می‌گیرند و نحوه برخورد با آنان طولانی‌مدت است؛ سپس خبری از مجازات آنان اعلام نمی‌شود. هرچند حکم محکومیت آنان منتشر می‌شود اما بعضاً حکایتی دیگر از نوع و نحوه تحمل مجازات آنان به گوش می‌رسد. مثلاً فلانی به مرخصی رفته و باز نگشته، فلان معاون تراز اول به بیمارستان روانی منتقل شده و...!
نوع مجازات‌ها بازدارنده نیست و اینکه ملاحظه می‌شود در سطح مدیران همچنان فساد در جریان است، مربوط به این نکته است که اینان می‌دانند خطری تهدیدشان نمی‌کند. تعاونی‌ها در اقتصاد ایران شاید سهمی کمتر از دو درصد دارند. این اعلامی است که یکی از معاونان همین وزارتخانه در ماه‌های گذشته داشته است. تعاونی‌ها نه زمینه رشد دارند و نه می‌توانند اقتصاد را به رشد برسانند، اما موقعیت خاصی برای ارتکاب این نوع فساد‌ها دارند. درواقع کالای یارانه ای بگیرند و در بازار سیاه بفروشند. عدم نظارت‌ها باعث فساد است؛ هرچند در ادارات دولتی و سازمان‌های خصوصی نظارت‌ها توسط حراست‌ها در جریان است. به هر صورت انتشار این خبر می‌تواند بیانگر این موضوع باشد که فساد به صورت گسترده در تمامی ارکان در حال جریان است.
معاون بازرسی و حمایت از مصرف کنندگان سازمان صمت فارس از شناسایی تخلف عرضه خارج از شبکه کالاهای تنظیم بازار توسط یکی از تعاونی‌های مصرف ادارات مرکز استان فارس خبر داد.
مهدی حسنی با اعلام این خبر گفت: پرونده تخلف این تعاونی مصرف به ارزش بیش از ۹میلیارد و ۷۷۲میلیون ریال تشکیل و به منظور رسیدگی و صدور حکم به اداره کل تعزیرات حکومتی استان ارجاع شده است. به گفته حسنی این شرکت تعاونی ۳۷ تن شکر و ۳۰ تن انواع برنج طرح تنظیم بازار را خارج از شبکه مشخص شده توزیع نموده است. حسنی از مردم خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف موارد را از طریق تلفن 124 ستاد خبری سازمان صمت فارس اطلاع دهند تا بازرسان آن را مورد بررسی و رسیدگی قرار دهند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی