[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۹
  • دوره جدید

از ظرفیت نخبگان برای دستیابی به توسعه پایدار استفاده شود ، روزنامه شیراز نوین

دکتر حسین افلاکی فرد رئیس دانشگاه فرهنگیان استان فارس به همراه جمعی از مسئولان این دانشگاه ضمن تشرف به حرم مطهر حضرت احمد بن موسی(ع)، با حجت الاسلام و المسلمین ابراهیم کلانتری، تولیت این بارگاه منور دیدار و گفت‌وگو کرد. به گزارش زهرا پناهی خبرنگار ما،‌ حجت الاسلام و المسلمین کلانتری در این دیدار ضمن تبریک ایام ولادت باسعادت حضرت محمد(ص) و امام جعفر صادق(ع)، اظهار کرد: حقیقتاً دانشگاه فرهنگیان که در سال۱۳۹۰ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و با تجمیع مراکز تربیت معلم سراسر کشور تأسیس شد، جزو نهادهای مهم و ارزنده در حوزه فرهنگی و آموزشی است و یکی از مهم‌ترین مراکز اثرگذار در تربیت و تأمین نیروی ‌انسانی بخش آموزش است.
وی تصریح کرد: نخبگان و دانشجویان مهم‌ترین سرمایه‌های انسانی هر کشور برای توسعه پایدار هستند و هیچ جایگزینی برای این سرمایه ارزشمند وجود ندارد. استعدادهای برتر که بحمدالله در کشور ما بسیار هستند، نقش و تأثیر بسزایی در توسعه همه جانبه داشته و می‌توانند زمینه‌های پیشرفت و تعالی را برای جامعه فراهم کنند. برای اینکه بتوانیم به توسعه پایدار در کشور دست یابیم، باید از ظرفیت‌های بالای نخبگان به نحو احسن بهره ببریم. وی با اشاره به نقش دانشگاه فرهنگیان در تربیت سرمایه‌های انسانی گفت: دانشگاه فرهنگیان با هدف تأمین، تربیت و توانمندسازی معلمان و نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش تأسیس شده و هرچند نوپاست، اما متکی به پیشینه نزدیک به یک قرن مراکز تربیت معلم در ایران است و یکی از مهم‌ترین زیرساخت‌های آموزشی کشور محسوب می‌شود.
وی ضمن تأکید بر لزوم ارتقای نظام تربیت حرفه‌ای معلمان در آموزش و پرورش گفت: معلمان نقش حساس و کلیدی در تربیت نیروی‌انسانی کارآمد و خلاق برای جامعه دارند و ارتقای نظام تربیت حرفه‌ای معلمان باعث می‌شود زمینه ای مناسب جهت رشد جامعه در تمام ابعاد آن فراهم گردد. تولیت حرم مطهر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به پدیده گسست نسل‌ها و نقش دانشگاه فرهنگیان در کاهش این گسست، گفت: امروز در سایه توسعه تکنولوژی و سرعت تبادل اطلاعات، فاصله و انقطاع بین نسل‌ها، افزایش یافته و اگر نسل‌های گذشته، ابزار و فنون هم اندیشی خود را با نسل جدید تطابق ندهند، زبان یکدیگر را نمی‌فهمند و تقابل فرهنگی شدت می‌گیرد و اخلاقیات آسیب می‌بیند، ارزش‌ها متزلزل می‌گردد و ناهنجاری‌ها جایگزین هنجارها می‌گردد و آداب و رسوم ملی و دینی در جامعه، جای خود را به فرهنگ بیگانه می‌دهد و تهاجم فرهنگی شیوع می‌یابد. 
وی ادامه داد: مراکز فرهنگی و مذهبی و به طور خاص، دانشگاه فرهنگیان با تربیت معلمان و کادر آموزشی متخصص و آشنا به زبان و روحیات نسل جدید، که مسئولیت خطیر تعلیم و تربیت را بر عهده ‌دارند، در نزدیکی نسل‌ها به هم، نقش مهمی می‌توانند 
ایفا کنند.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی