[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

کرونا در کمین است ، روزنامه شیراز نوین

 حسین فرزانه- گروه گزارش
کرونا، بیماری عجیب و مرموزی که دو سالی می‌شود تمام دنیا را گرفتار کرده است. هر کشوری بسته به توان علمی و زیرساخت‌های بهداشتی اش سعی کرده تلفات کمتری بدهد و خسارت‌های ناشی از این اپیدمی را کاهش دهد. بعضی از برخی موفق تر و عده ای همچنان گرفتارند. حالا بعد از ساخته شدن واکسن گرچه از آن وحشت ماه‌های ابتدایی پیدایش این بیماری نوپدید دیگر خبری نیست، اما کرونا هر روز تغییر شکل می‌دهد و کماکان جان می‌گیرد.
برخی کشورها به سبب واکسیناسیون گسترده به وضعیت عادی برگشته اند و مردم تقریباً با شکل و شمایل قبلی زندگی می‌کنند؛ با این تفاوت که کماکان پروتکل‌های بهداشتی را به حد کفایت رعایت می‌کنند. ایران نیز از روز نخست ساخت واکسن هم از طریق تولید داخل هم با واردات تلاش می‌کند با سرعت جمعیت هدف را 
واکسینه کند.
اکنون بالای ۷۵ درصد مردم ایران دوز اول واکسن را تزریق کرده‌اند اما برای مصونیت و ایمنی جمعی هنوز فاصله بسیار است. در استان فارس نیز واکسیناسیون از ۱۹ بهمن ماه سال ۹۹ آغاز شد. آن طور که عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز می‌گوید: دومیلیون و ۸۵۸میلیون و ۸۲۶ دوز نوبت اول و یک‌میلیون و ۸۲۳هزار و ۵۶۲ دوز نوبت دوم واکسن به مردم استان فارس تزریق شده است. یعنی حدود ۷۴ درصد دوز اول را تزریق کرده اند و حدود ۴۰ درصد هر دو دوز را. تزریق واکسن کرونا در تمام شهرستان‌های فارس و شهر شیراز با سرعت در حال پیگیری است. در شهرستان جهرم ۶۵ درصد جمعیت هدف دوز اول را دریافت کرده اند. در شهرستان‌های لار، مرودشت، کازرون و آباده این آمار به بالای ۷۰ درصد هم می‌رسد.
در شهر شیراز بالغ بر ۱۸ مرکز برای تزریق واکسن کووید ۱۹ فعال‌اند و ۴ مرکز نیز ۲۴ساعته پذیرای مردم هستند. در کنار همه این‌ها ۴ مرکز نیز دانش آموزان ۱۲ تا ۱۸ساله را واکسینه می‌کنند. به گفته معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تاکنون ۲۰۶هزار نفر از ۳۱۰هزار نفر دانش آموزان استان که واجد شرایط دریافت واکسن کرونا هستند، دوز اول واکسن کرونا را دریافت کرده اند؛ بالغ بر ۶۶ درصد.
همه این تلاش‌ها قطعاً درخور تقدیرند. سمت و سوی همه تلاش‌ها مشخص است؛ عادی سازی. به این معنا که سازوکارهای اقتصادی جامعه، معیشت، کسب و کار و... در حداکثر ممکن بچرخد. مثل همیشه عده ای اما «نه سر خود می‌خواهند و نه سلامتی مردم را». با اینکه همه شرایط برای تزریق رایگان و سهل الوصول واکسن کرونا فراهم است، با عادی انگاری از تزریق واکسن به بهانه‌های واهی 
سرباز می‌زنند. 
در حال حاضر میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی به کمتر از 50 درصد رسیده است. صدای پای موج ششم به گوش می‌رسد. مسئولان بهداشتی نگران‌اند؛ می‌گویند در صورتی که مردم دو دوز واکسن را تزریق کنند و بیش از 80 درصد افراد در استان واکسینه شوند، می‌توان شاهد وضعیت مناسبی بود. آمارها نیز نشان می‌دهد تقریباً همه واکسن‌ها بیش از ۱۰ برابر احتمال بستری و مرگ و بیش از ۵ برابر احتمال آلودگی را کاهش می‌دهند. این بدین معنی است که مهم‌‌ترین راه حل همه ‌گیری و بازگشت به زندگی عادی تزریق واکسن کروناست. قطعاً در این مرحله، بهترین واکسن، اولین واکسنی است که در دسترس باشد.
استاندار فارس که خود روزی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بوده است، حالا در جایگاه نماینده ارشد دولت در استان، بیشتر از هر کسی به اهمیت واکسن و کنترل این اپیدمی آگاه است. او اعلام کرده از سوم آبان طرح «قرنطینه هوشمند» در سراسر استان فارس اجرا می‌‌شود. صدور و تمدید مجوز در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت و معدن، گردشگری و... در استان فارس با ارائه کارت واکسن کرونا امکان پذیر خواهد بود و ورود به سینماها، رستوران‌ها، سالن‌های ورزشی و... نیز تنها برای دریافت کنندگان واکسن کرونا امکان پذیر است.
پایگاه‌های واکسیناسیون در ترمینال‌ها و فرودگاه شیراز راه‌اندازی خواهد شد و استفاده کنندگان از وسایل حمل و نقل مانند قطار، اتوبوس بین شهری و هواپیما تنها با ارائه کارت واکسن یا تست پی سی آر منفی امکان استفاده از این وسایل را خواهند داشت. برای اصناف و اماکن و مراکز نیز بارکدخوان‌هایی در نظر گرفته خواهد شد. همچنین ورود دانشجویان به دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها مشروط به تزریق واکسن کروناست. هر نوع صدور و تمدید مجوز در حوزه فعالیت‌های مختلف منوط به تزریق واکسن است.
آن طور که پیداست، این اقدامات هوشمند می‌خواهد نقاط سیاه، گروه‌های پرخطر، جاهایی که شانس افزایش ابتلا و طغیان‌های بیماری و اپیدمی وجود دارد را شناسایی کند و به حداقل برساند. به جای اینکه محدودیتی برای مشاغل خاص و صاحبان مشاغل ایجاد کند، افرادی که از واکسیناسیون استقبال نکرده‌اند در انجام یک سری فعالیت‌ها و تعاملات اجتماعی محدود شوند.
البته درباره لزوم اجرای این طرح با توجه به تجربه موفق بسیاری از کشورها جای هیچ تردیدی باقی نمی‌ماند و بسته به کیفیت اجرا قطعاً قرنطینه هوشمند وقوع پیک‌های بعدی را به تعویق خواهد انداخت و در صورت وقوع، پیک بعدی ملایم و قابل کنترل 
خواهد بود.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی