[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۳۰
  • دوره جدید

بیماری قلبی در کمین این گروه خونی است، روزنامه شیراز نوین

طبق تحقیقات انجام شده گروه خونی با ابتلا به بیماری قلبی ارتباط دارد. این گروه‌های خونی باید بدانند بیماری‌های قلبی بیشتر به سراغشان می‌رود.
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایلنا، طبق بررسی‌های انجام شده، گلبول‌های قرمز A ، B یا AB و رگ‌هایی که از آن‌ها عبور می‌کنند چسبناک‌تر بوده و در برابر جریان خون مقاوم‌ترهستند. گروه خونی می‌تواند حقایق زیادی در مورد شما نشان دهد، حتی امکان ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله بیماری قلبی.
به هر حال، گروه خونی چیست؟
گروه‌های خونی A ، B ، AB وO به آنتی‌بادی‌های متصل به سلول‌های خونی مرتبط هستند. B, A دو گروه متفاوت هستند و AB شامل این دو گروه می‌شود.
به گروه O گروه صفر هم گفته می‌شود زیرا هیچ آنتی‌بادی در سطح آن وجود ندارد. اما چگونه بیماری قلبی را تشخیص دهیم؟ آنتی بادی‌های گروه خونی در سلول بسیاری از اندام‌ها پیدا می‌شوند اما نکته مهم وجود آن‌ها در سطح سلول‌هایی است که عروق خونی را پوشانده‌اند. آنتی بادی‌ها پروتئین‌های چسبناکی در خون هستند که مواد خارجی مانند ویروس‌ها، باکتری‌ها و انگل‌ها را می‌کشند.
گروه‌های خونی غیر از O و ریسک بیماری قلبی
بیماری قلبی بیشتر سراغ افراد دارای گروه‌های خونی A ,B ,AB می‌رود. دانشمندان دقیقاً چرایی این موضوع را نمی‌دانند اما برخی می‌گویند ممکن است به دلیل غلظت بیشتر عوامل انعقادی خون باشد که احتمال لخته شدن خون را افزایش می‌دهد.
گروه خونی AB
گلبول‌های قرمز A ، B یا AB و رگ‌هایی که از آن‌ها عبور می‌کنند چسبناک‌تر بوده و در برابر جریان خون مقاوم‌ترند. طبق تحقیقات گروه خونی AB بیشترین خطر بیماری قلبی عروقی را دارد زیرا دارای بیشترین آنتی‌بادی سطحی است و پس از آن A و B کمتر و O کمترین مقدار آنتی‌بادی را دارند.
در مورد گروه A , B
مطالعات نشان می‌دهد افرادی که دارای گروه خونی A یا B هستند؛ 51 درصد بیشتر در معرض لخته شدن خون در رگ‌ها و47درصد بیشتر در معرض لخته شدن خون در ریه‌ها هستند.
به طور کلی، گروه A حدود 6درصد ، B حدود 15درصد، گروه AB حدود 23درصد باعث ابتلای بیماری قلبی می‌شوند.
فون ویلبراند (VWF)چیست؟
شواهد زیادی وجود دارد که ارتباط بین داشتن گروه خونی غیر O و بیماری قلبی را نشان می‌دهد. از جمله سطح فون ویلبراند در خون ، سطح کلسترول یا خطر ایجاد لخته خون؛ فون ویلبراند یک پروتئین است که در روند انعقاد خون نقش دارد. سطح فون ویلبراند در افرادی با گروه خونی O کم است.
با این حال، گروه خونی تنها دلیل خطر نیست
طبق تحقیقات هر چیزی که خون را غلیظ کند (کم آبی بدن، داروهای تجویز شده، بیماری‌های خود ایمنی) می‌تواند خطر بیماری‌های قلبی عروقی مانند حملات قلبی، سکته مغزی و لخته شدن خون را افزایش دهد. یعنی اینکه گروه خونی تنها عامل بیماری‌های قلبی عروقی نیست. عواملی از جمله چاقی، ژنتیک، رژیم غذایی، مصرف ویتامین و ورزش نیز وجود دارند.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی