[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

آیا می‌دانید تفاوت زمان در زمین با سیاره‌های دیگر چقدر است ؟، روزنامه شیراز نوین

تفاوت زمان در زمین با سیاره‌های دیگر گاهی به قدری زیاد است که با اعداد و ارقام ما زمینی‌ها فاصله بسیار دارد، مثل سیاره‌ای که هر سالش برابر با 248 سال ماست.
به گزارش نمناک، تعریف روز یعنی چرخش یک جسم فضایی به اندازه یک دور کامل حول یک محور. در سیاره زمین یک روز برابر با 23 ساعت و 56 دقیقه است اما در سیارات دیگر مدت زمان روز متفاوت است. به عنوان مثال ماه هر 29.5 روز به دور خودش می‌چرخد یعنی ساکنان ماه در آینده نور خورشید را فقط به مدت 14 روز زمینی می‌بینند و شب نیز 14 روز مداوم طول می‌کشد.
دانشمندان همچنین روز را در دیگر سیارات هم اندازه‌گیری کرده‌اند و ‌این استاندارد برای سیستم خورشیدی وجود دارد تا از گیج شدن افراد جلوگیری کند و یک مقیاس و واحد مشخص داشته باشد. حال در ‌این قسمت از نمناک قصد داریم ببینیم که در سیارات دیگر هر یک روز به اندازه چند ساعت و چند روز ما طول می‌کشد؟
هر یک روز در سیارات دیگر چند ساعت است؟
یک روز در :
عطارد برابر با 1408 ساعت
ونوس برابر با 5832 ساعت
پلوتون برابر با 153.5 ساعت
مریخ برابر با 24 ساعت و 37 دقیقه
زحل برابر با 10 ساعت و 33 دقیقه
اورانوس برابر با 17 ساعت و 14 دقیقه
نپتون برابر با 15 ساعت است 
هر یک روز در سیارات دیگر برابر با چند روز ماست؟
تفاوت طول یک روز در کره زمین با طول روز در سیارات دیگر کاملاً متفاوت است، با خواندن ادامه توضیحات متوجه ‌این تفاوت خواهید شد.
عطارد
در عطارد 58.6 روز زمینی طول می‌کشد تا به دور خودش بچرخد. ‌این عدد طولانی به نظر می‌رسد اما جالب است بدانید که یک سال در آن جا فقط 88 روز است زیرا ‌این سیاره به خورشید نزدیک است. در واقع عطاردی‌ها در هر سال فقط دو روز را تجربه می‌کنند.
ونوس
سیاره ونوس چرخش بسیار آرامی ‌به دور خودش دارد که تقریباً 243 روز زمینی طول می‌کشد زیرا‌ این سیاره به نسبت زمین، به خورشید نزدیک‌تر است و یک سال آن 225 روز است. یعنی یک روز آن‌ها از یک سالشان طولانی‌تر است. ساکنان ونوس شاید هر سال دو بار طلوع خورشید را ببینند. از آن جایی که ‌این چرخش در مقایسه با زمین به سمت عقب است، در نتیجه طلوع خورشید از غرب و غروب خورشید از شرق است.
مریخ
طول روز در مریخ برابر با 24 ساعت و 37 دقیقه است و با زمین شباهت زیادی دارد زیرا یکی از نزدیک‌ترین سیاره‌ها به زمین است. از آن جایی که مریخ نسبت به زمین فاصله بیشتری از خورشید دارد، در نتیجه سال آن طولانی‌تر و برابر با 687 روز زمینی است.
مشتری
زمانی که به سیاره‌های بزرگ‌تر می‌رسیم، اندازه‌گیری طول روز در آن‌ها سخت‌تر می‌شود. لایه‌های بیرونی‌تر معمولاً سطوح جامد ندارند و قسمت‌های جامدشان نیز با ابر‌ها و لایه‌هایی از هلیوم و هیدروژن مایع متالیک در زیر ابر‌ها پر شده است. منطقه استوایی در مشتری روز‌هایی با طول 9 ساعت و 56 دقیقه دارد و در مناطق قطبی روز کمی‌کوتاه‌تر یعنی 9 ساعت و 50 دقیقه است.
زحل
زحل یکی از سیاراتی است که طول روزش از طول روز در کره زمین کوتاه‌تر است. اندازه‌گیری در بخش‌های مختلف زحل (یعنی لایه‌های ابری و آهنربایی ) نشان می‌دهد که طول روز در سیاره زحل برابر با 10 ساعت و 33 دقیقه است.
اورانوس
اورانوس یک جهان ناشناخته است. ناشناخته‌ترین چیز در مورد اورانوس ‌این است که فقط از یک طرف دور خورشید می‌چرخد اما طول روز در ‌این سیاره، یعنی چرخش آن به دور خودش 17 ساعت و 14 دقیقه طول می‌کشد.
نپتون
سیاره بزرگ نپتون تقریباً یک روز 15 ساعته دارد. البته محاسبه دقیق سال و روز در‌ این سیاره بسیار سخت است زیرا هیچ وسیله فضایی نتوانسته است از سال 1989 وارد ‌این منطقه شود و باید آن را از زمین مطالعه کرد.
پلوتون
این سیاره طولانی‌ترین سال را در مقایسه با بقیه سیاره‌ها دارد و برابر با 248 سال ماست. روز در آن جا نیز برابر با 6 روز زمینی و 9.5 ساعت است. زاویه پلوتون با خورشید برابر با 122 درجه است و چند روز کاملاً روشن و چند روز کاملاً تاریک است.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی