[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۸
  • دوره جدید

خورش داوود پاشا، روزنامه شیراز نوین

 زمان آماده‌سازی: 30 دقیقه
 زمان پخت: 30 دقیقه

 مواد لازم برای 4 نفر
گوشت چرخ کرده: 500 گرم
پیاز متوسط: 1 عدد
بلغور: یک چهارم پیمانه
پوره گوجه فرنگی: 1 و یک دوم پیمانه
آب گوشت یا مرغ (یا آب): 2 پیمانه
رب انار: 1 قاشق غذاخوری (اختیاری)
فلفل: یک دوم قاشق چای‌خوری
نمک: 1 و یک دوم قاشق چای‌خوری 

شاید شما هم اسم خورش داوود پاشا را شنیده باشید. ما ‌این غذا را از غذاهای ترکیه می‌دانیم، ولی دقیقاً مشخص نیست که اصل آن متعلق به کجا باشد. از سوریه و لبنان گرفته تا ترکیه و ارمنستان خورش داوود پاشا را با کمی ‌تفاوت جزیی تهیه می‌کنند. حتی د‌ر ایران هم غذاهای مشابهی داریم (مثل کله گنجشکی). به هر حال ریشه ‌این غذا مربوط هر کجا که باشد آن قدر ساده و دوست داشتنی هست که حد و اندازه ندارد. پیشنهاد می‌کنم حتماً امتحانش کنید. 
اصل خورش گوشت قلقلی هست. حالا گاهی ‌این کوفته را همراه با سس گوجه می‌پزند، گاهی با رب انار. بعضی‌ها هم اصلاً رب استفاده نمی‌کنند. در بخش‌هایی از ترکیه از نعنا هم د‌ر این خورش استفاده می‌شود. لبنانی‌ها به‌ این غذا می‌گویند داوود باشا و در آن از دانه کاج هم استفاده می‌کنند.

 طرز تهیه
 مرحله اول: تهیه کوفته قلقلی
- بلغور را در مقداری آب خیس کنید و بگذارید 5-10 دقیقه بماند تا کمی ‌نرم شود. اگر بعد از ‌این مدت آبی باقی‌مانده بود، بلغور را آبکش کنید.
- به اندازه یک سوم پیمانه پیاز رنده کنید (پیاز باقی‌مانده را حلقه یا خلالی خرد کنید و کنار بگذارید). پیاز رنده شده را با گوشت چرخ‌کرده، بلغور خیس خورده، نمک و فلفل خوب مخلوط کنید. سپس به شکل کوفته‌هایی به اندازه گردو در بیاورید. حال باید کوفته داوود پاشا را کمی ‌تفت بدهید.
- یک قاشق روغن را در تابه‌ای بریزید و بگذارید داغ شود. هر طرف از کوفته‌ها را 3-4 بار تفت بدهید. نگذارید کامل پخته شود. چون در‌این صورت کوفته‌ها حالت خشک پیدا می‌کنند. کوفته را از تابه خارج کنید و کنار بگذارید.
 مرحله دوم: تهیه سس 
- پیاز خرد شده را در همان تابه با یک قاشق روغن تفت بدهید تا طلایی رنگ شود. (3 دقیقه روی شعله متوسط)
- پس از ‌این مدت، پوره گوجه فرنگی، آب یا آب مرغ/گوشت، نمک و فلفل و در صورت تمایل رب انار اضافه کنید. هم بزنید تا سس یکنواخت شود.
 مرحله سوم: پخت خورش
- بگذارید مواد سس چند دقیقه‌ای با هم حرارت ببینند و ترکیب شوند. سپس کوفته قلقلی‌های خورش داوود پاشا را اضافه کنید. در تابه را ببندید و 15 دقیقه صبر کنید تا گوشت پخته شود و سس غلیظ شود.
در صورتی که مایل باشید خورش غلیظ‌تر و جا افتاده‌تری داشته باشید می‌توانید در آخر در تابه را بردارید و بگذارید کمی ‌دیگر روی شعله بماند. خورشت داوود پاشا را با برنج ‌ایرانی سرو کنید. نوش جان!

 نکات کلیدی 
 برای لعاب بیشتر، می‌توانید در 15 دقیقه آخر یک قاشق چای‌خوری نشاسته ذرت را در آب حل و به خورش اضافه کنید.
 در صورت تمایل می‌توانید کمی ‌سیب زمینی خرد شده هم به خورش اضافه کنید.
 به جای پوره گوجه فرنگی می‌توانید از 3 قاشق رب گوجه استفاده کنید.
 بهتر است استاک (آب مرغ/گوشت) را خودتان در منزل تهیه کنید. اما اگر در دسترس نبود از عصاره‌های آماده هم می‌شود استفاده کرد.
‌این مقدار گوشت و بلغور حدوداً 25 عدد کوفته می‌شود.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی