[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

وزیر نفت: بابت واردات گاز به ترکمنستان بدهکاریم ، روزنامه شیراز نوین

وزیر نفت از برنامه وزارت نفت برای پرداخت بدهی گازی به ترکمنستان خبر داد و گفت: با تلاش صنعت نفت بیش از ۲.۸میلیارد لیتر سوخت مایع در مخازن نیروگاه‌ها و صنایع عمده ذخیره شده است. به گزارش ایرنا از وزارت نفت، «جواد اوجی» دیروز (سه‌شنبه، چهارم آبان‌ماه) پس از دیدار با هیئت ترکمنستانی به ریاست رشید مرادف، وزیر امور خارجه این کشور در جمع خبرنگاران افزود: ما دو قرارداد گاز با ترکمنستان در دو نقطه از جغرافیای ایران (خراسان رضوی و گلستان) داریم که این قراردادها ۲۵ساله است و ما روزانه از محل این دو قرارداد ۴۰میلیون مترمکعب گاز از ترکمنستان وارد می‌کردیم. وی با بیان اینکه در دولت گذشته به‌دلیل پرداخت نکردن مطالبات ترکمنستان، صادرات گاز این کشور به ایران قطع شد، گفت: این موضوع برخلاف روابط دوستانه دو کشور به دیوان بین‌المللی داوری کشیده شد و این دیوان، رقم دقیق بدهی ایران را مشخص کرد. وزیر نفت مذاکره با وزیر خارجه ترکمنستان و هیئت بلندپایه این کشور را که متشکل از بخش انرژی و بانکی بود، مثبت ارزیابی کرد و خاطرنشان ساخت: با برنامه‌ریزی که از قبل انجام داده بودیم، مذاکرات خوبی برای تسویه بدهی ترکمنستان انجام شد. عزم دولت سیزدهم تسویه این بدهی است. اوجی با بیان اینکه مذاکرات ایران و ترکمنستان در سطح کارشناسان شرکت ملی گاز ایران و بانک مرکزی در روزهای آینده ادامه خواهد یافت، افزود: با راهکارها و پیشنهادهای مطلوبی که ارائه دادیم، بی‌شک تسویه بدهی طرف ترکمنستان انجام خواهد شد و ما در این زمینه مصمم هستیم. وی با اشاره به اینکه احیای صادرات گاز ترکمنستان به ایران می‌تواند گام نخست برای ارتقای همه‌جانبه روابط دو کشور باشد، گفت: سیاست دولت سیزدهم گسترش سطح روابط دوجانبه با همسایگان از جمله ترکمنستان است. وزیر نفت با اشاره به اینکه هیئت ایرانی پیشنهادهای خوبی برای تسویه بدهی به ترکمنستان روی میز گذاشته و ترکمنستان هم راهکارهای خوبی ارائه داده است، ادامه داد: مطمئنم این موضوع (تسویه بدهی گازی ترکمنستان به ایران) قابل حل است و بر روابط دو کشور سایه نخواهد انداخت.
اوجی از آمادگی ایران برای صادرات خدمات فنی و مهندسی به ترکمنستان خبر داد و گفت: ایران دارای ظرفیت بالایی در صنایع پتروشیمی، پالایشگاهی، حفاری در خشکی و دریا، تجهیزات صنعت نفت و گاز است که می‌تواند به ترکمنستان ارائه دهد.
وی با تأکید بر اینکه هدف اصلی نشست دیروز ارتقای رابطه همه‌جانبه با ترکمنستان بوده که بخش انرژی و قراردادهایی که پیش‌تر با این کشور در زمینه گاز، سوآپ نفت، فرآورده‌های نفتی، خدمات فنی و مهندسی داشتیم یکی از این بخش‌ها بوده است، افزود: با برنامه‌ریزی خوبی که وزارت نفت انجام داده، بی‌شک این اتفاق‌های خوب در این دولت با دید مثبت و خوبی که از طرف ترکمن دیدیم، رقم خواهد خورد. وزیر نفت گفت: با تلاش و تدابیر مدیران صنعت نفت در بخش‌های مختلف بیش از ۲.۸میلیارد لیتر سوخت مایع در مخازن نیروگاه‌ها و صنایع عمده ذخیره شده است. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی