[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

اختلالی در نوزادان که با کم کاری مادرزادی تیروئید به وجود می‌آید ، روزنامه شیراز نوین

مسئول بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشتی خراسان شمالی گفت: کم کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان می‌تواند باعث ایجاد عقب ماندگی‌های ذهنی شود.
به گزارش بهداشت نیوز، روح الله یزدانی اظهار کرد: غده تیروئید یا سپردیس، پروانه‌ای ‌شکل بوده و در قسمت عرضی حنجره، در جلوی گلو قرار دارد، همچنین این غده جزو بزرگ‌ترین غدد اندوکرین بوده که از دو لوب تشکیل شده است.
وی با بیان این که غده تیروئید در خانم‌ها بزرگ‌تر است، گفت: وزن این غده حدود بیست‌وپنج گرم بوده و در جلو و طرفین گردن و مقابل مهره‌های تحتانی گردن و اولین مهره پشتی قرار دارد.
یزدانی مهم‌ترین هورمون‌های تیروئید را تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) خواند و گفت: مقدار تیروکسین در بدن زیادتر بوده اما تری یدوتیرونین دارای اثر بیولوژیکی بیشتری است و هنگامی‌که هورمون‌های تیروئید در خون آزاد شوند، T4 تبدیل به T3 می‌شود.
وی ادامه داد: یک هورمون دیگر به نام کلسی تونین نیز توسط غده تیروئید تولید می‌شود؛ کلسی تونین توسط سلول‌های خاص در غده تیروئید تولید شده و بر خلاف T4 و T3، کلسی تونین در تنظیم سوخت و ساز بدن دخالتی ندارد و هورمونی است که در تنظیم کلسیم بدن دخالت دارد و به کاهش کلسیم خون کمک می‌کند.
یزدانی با بیان این که عملکرد تیروئید توسط غده هیپوفیز که در مغز جای دارد، تنظیم می‌شود، گفت: میزان تولید هورمون تیروئید توسط غده هیپوفیز کنترل و این غده نیز توسط غده هیپوتالاموس تنظیم می‌شود.
وی کم کاری تیروئید (هایپوتیروئیدی)، پرکاری تیروئید (هایپرتیروئیدی)، بزرگی غده تیروئید (گواتر)، توده‌های تیروئید، سرطان تیروئید، التهاب تیروئید (تیروئیدیت) و کم کاری تیروئید را شایع‌ترین مشکلاتی خواند که تیروئید را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
یزدانی درخصوص کم کاری تیروئید گفت: وقتی غده تیروئید کمتر از حد طبیعی فعالیت کند یا از بدو تولد ناقص شکل گرفته باشد یا به وسیله جراحی، همه تیروئید یا قسمتی از آن برداشته شده باشد و یا یُد کافی در رژیم غذایی موجود نباشد دیگر نمی‌تواند هورمون کافی تولید کند و به این حالت کم کاری تیروئید گفته می‌شود.
وی ادامه داد: در بعضی موارد کم کاری تیروئید ناشی از مشکلی در غده هیپوفیز است که در مرکز مغز قرار دارد، سایر دلایل کم کاری تیروئید التهاب موقت تیروئید و داروهایی است که بر کارکرد این غده تأثیر می‌گذارد.
یزدانی یادآور شد: کم کاری مادرزادی تیروئید در نوزادان می‌تواند باعث ایجاد عقب ماندگی‌های ذهنی شود.
وی بیماری ‌هاشیموتو را شایع‌ترین دلیل کم کاری تیروئید خواند و افزود: این بیماری یک اختلال خودایمنی است که در آن بدن به غده تیروئید حمله می‌کند و نتیجه این حمله، آسیب دیدن تیروئید و کاهش تولید هورمون است.
یزدانی خستگی و فرسودگی، کندی حرکات و تنبل شدن، مشکل در تمرکز و فعالیت‌های مغزی، افزایش وزن بدون علت مشخص، پوست خشک خشن و خارش‌دار، خشک شدن، خشن شدن و نازک شدن موها، احساس سرما مخصوصاً در انتهای دست و پا، یبوست، گرفتگی عضلانی و ناباروری و یا سقط جنین را از علائم کم کاری تیروئید عنوان کرد.
وی درخصوص درمان کم کاری تیروئید گفت: اگر تشخیص پزشک کم کاری تیروئید باشد هورمون‌های تیروئید را به صورت قرص تجویز خواهد کرد و بیشتر افرادی که کم کاری تیروئید دارند باید این قرص‌ها را تا پایان عمر استفاده کنند.
یزدانی خاطرنشان کرد: درمان کم کاری تیروئید در طولانی مدت باعث می‌شود فرد انرژی بیشتری داشته باشد، کلسترولش پایین بیاید و به تدریج کاهش وزن داشته باشد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی