[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

دوباره سونامی، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه‌نگار: 

سناریوهای اقتصادی هم مثل تاریخ تکرار می‌شوند. دولت‌هایی که بی‌محابا حکم به گرانی حامل‌های انرژی دادند یا آنهایی که با عذر بدتر از گناه از افزایش نرخ خبر نداشتند، همیشه وعده می‌دادند که این گرانی‌ها گریبان‌گیر کالاهای اساسی نخواهد شد و سونامی جهش قیمت‌ها در راه نیست و مردم را به آرامش فرامی‌خواندند. اما سناریویی که مردم از آن هراس داشتند، هر بار اتفاق افتاد و با گرانی بنزین نرخ همه کالاها رشد چند برابری را تجربه کرد. با مشاهده این تجربه‌های تلخ بیم آن می‌رود که ماجرای گرانی یک‌شبه حامل‌های انرژی برای ارز 4200 تومانی هم اتفاق بیفتد...

دولت سیزدهم این توجیه را می‌آورد که دهک‌های متمول جامعه به میزان بیشتری از کالاهای یارانه ای بهره می‌برند و سهم فرودستان از سوبسید‌های دولتی به دلیل قدرت خرید کمی که دارند، کمتر است.
شاید این توجیه روی کاغذ برای مجلسی‌ها و تئوری‌های پاستورنشینان دقیق و عادلانه به نظر برسد؛ اما به طور حتم با حذف ارز 4200 تومانی شاهد آنچنان صعود قیمتی در همه بازارهای مصرفی خواهیم بود که دهک‌های فرودست را در همان روزها و ماه‌های اول قربانی خواهد کرد. برای پیشگیری از این سناریوی شوم قوای مقننه و مجریه راهکارهایی نظیر کالاکارت و بن‌های حمایتی و در حقیقت بازگشت اجناس کوپنی را برای اقشار نیازمند و طبقه میانی مطرح کرده اند و امیدوارند با این رویه شاهد توزیع متوازن ثروت در جامعه باشند.
به طور حتم توزیع عادلانه یارانه‌ها و سوبسیدها عملی پسندیده، راهگشا و منطقی در علم اقتصاد است. اما چنین دستوراتی چنانچه به صورت یک شبه و با دستپاچگی صادر شود، تبعات ناگواری برای دهک‌های فرودست خواهد داشت. در حقیقت جراحی‌های اقنصادی نیازمند مطالعات فراوان، شنیدن صدای کارشناسان موافق و مخالف، بررسی‌های کارشناسانه در حوزه‌های اقتصادی و اجتماعی، دانستن علم مدیریت بحران و شناخت عمیقی از جامعه است. باید در نظر داشت که بنیه دهک‌های فرودست آنچنان نحیف و رنجور است که توانی برای تحمل تکانه‌های بزرگ اقتصادی ندارد و هرگونه تنشی در این زمینه پیامدهای مهلکی را به همراه خواهد داشت.
در آن سوی میدان به گواه آمار و ارقام و مستندات اختصاص ارز 4200 تومانی هم فسادآفرین شده است و اقشار کم برخوردار جامعه کمترین ذی‌نفعان کالاهایی هستند که به واسطه یارانه دولتی در بازار توزیع می‌شود. بنابراین دولت چاره ای جز مدیریت این ماجرا ندارد و هرگونه تصمیمی باید از شاهراه خردمندی و با پرهیز از رفتارهای هیجانی عبور کند؛ چراکه سناریوهای اقتصادی هم می‌توانند مثل تاریخ تکرار شوند. وقت تصمیمات هوشمندانه 
رسیده است.

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی