[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۱۹
  • دوره جدید

مخدرها ، روزنامه شیراز نوین

فرزاد وثوقی- روزنامه‌نگار:

به‌نظر می‌رسد اگر صنعت تولید و تجارت بزرگ و پرتقاضای مواد مخدر نبود، تا حالا گردش‌های مالی متوقف و اساس اقتصادی مختل شده بود.
باید پذیرفت که خود داستان مبارزه با مواد مخدر نیز بخشی از این سناریوست؛ چراکه این داستان پایانی ندارد و فعالان در این بازار همچنان پرشتاب فعالیت می‌کنند و رشد عرضه و تقاضا مبین آن است. 
بدون تعارف باید عرض کرد که این صنعت بزرگ مالیاتی هم برای تراژدی عمران در سطح ملی پرداخت نمی‌کند و فرار مالیاتی سران مواد مخدر به‌گونه‌ای است که با توجه به حجم گردش مالی اما رسوبات در قالب کشفیات مواد مخدر، چندان قابل‌توجه به‌نظر نمی‌رسد...

این در حالی است که این رسوبات برای ملت آب و نان نمی‌شود. پول‌شویی نقطه تلاقی همان فرضیه تبدیل پول کثیف به پاکیزه و دارای توجیه است. بعضی ساخت و ساز‌ها در دوران رکود شدید اقتصادی یا بعضی هدایا در شرایط قحطی کالا‌های اساسی در این زمانه سؤال برانگیز است. اما بعضی‌ها قادرند این هزینه‌های گزاف را تأمین کنند بدون آنکه پشتوانه لازم اقتصادی و تجاری آن را داشته باشند. در واقع این سؤال را باید مطرح نمود که بعضی هزینه‌های تأمین‌شده از کجا می‌آید؟ 
مع‌الوصف مرز‌ها همچنان در حال نشت مخدرهاست. مخدرها به لحاظ ماهیت اقتصادی و تجاری خود، تجارت جهانی اسلحه را در اختیار گرفته‌اند و در واقع تجارت سلاح زیرمجموعه و زیرشاخه مخدرهاست. 
برای نظم در این شریان بزرگ سامان‌دهی و سازمان‌دهی باند‌های بی پروا ضروری است؛ از این روست که در طول تاریخ شمار فعالان در این حوزه افزایش یافته و رونق در آن هیچ‌گاه با کسادی همراه نشده است. فعالانی که علی رغم شناسایی در محلات و مناطق خاص مرزی و درون مرزی اما همچنان لیدر باقی مانده اند! فعالانی که بین مرزها، بازار مصرف و زندان در حال گردش‌اند و این سیر را بخشی طبیعی از کسب درآمد خود می‌دانند. 
بازی با مرگ ضمن قرارداد شاغلان در این زمینه است و از بند‌های موردتوجه این قرارداد محسوب می‌شود. در هر حال مبارزه با مواد مخدر در هزارتوی اعتیاد، بیماری روانی، درآمد‌های درمان و بستری، تقاضای روزافزون مصرف، بازاریابی گسترده و این حجم از آلودگی انگار یک شوخی بزرگ است؛ چراکه سن اعتیاد در حال کاهش بوده و هنوز پاسخی برای آن ارائه نشده است. 
در شهر‌های مهم کره خاکی سناریویی وجود دارد به نام حاشیه نشینی و اسکان مهاجران و تا این روند حرکتی جمعیت در حوزه اجتماعی اقتصادی وجود دارد و از حل آن عاجزیم، روند تداومی مخدر نیز با قوت ادامه دارد. هرچند جلسات در این زمینه نیز نه اتلاف وقت که می‌توان از آن به عنوان یک زیرشاخه تولید درآمد یا همان اصطلاح اشتغال غیرمستقیم نام برد؛ جلساتی که خروجی آن احساس نمی‌شود و سیر عرضه مبتنی بر تقاضا 
ادامه دار است. 
خلاصه مطلب آنکه مخدر‌ها درصد اشتغال بالایی به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد کرده اند و باقی قضایا. اشتغالی که شاید گاهاً اعتبارات دولتی را نیز معطوف به خود می‌کند. 

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی