[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

تبدیل تالاب‌ها به کانون غبار، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
نشست طرح حفاظت از تالاب‌ها با هدف کشاورزی پایدار در حوزه بختگان بر اساس برنامه اجرا شده در محدوده دریاچه ارومیه برگزار شد. این نشست یک روزه با حضور مدیر طرح ملی حفاظت از تالاب‌های ایران، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس و جمعی از نمایندگان دستگاه‌‌های اجرایی استان با همراهی اصحاب رسانه در محل اداره کل حفاظت محیط زیست فارس برگزار شد.
 اهمیت مدیریت منابع آبی
مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس در این مراسم گفت: مشکل اصلی و چالش عمده استان فارس به نحوه مدیریت منابع آبی و بهره برداری از آنها در توسعه استان مربوط می‌شود. حمید ظهرابی با بیان اینکه این نوع مدیریت در سطح کشور شرایط مشابهی را ایجاد کرده و حوضه‌های آبی طشک و بختگان نیز از این قاعده مستثنا نیستند، اظهار داشت: بهره برداری‌های فراتر از ظرفیت در این حوزه مشکلات بسیار عدیده‌ ای را ایجاد کرده و آینده تیره و تاری را پیش ‌روی مردم این منطقه که خاستگاه تمدن ایران زمین نیز است، می‌گذارد. وی افزود: تالاب‌های طشک، بختگان و کمجان به‌عنوان شاخص اقدامات درست این اکوسیستم بود که پیش تر نشان دهنده بهره برداری صحیح مردم منطقه در حوزه آبخیز بود و اکوسیستم‌های تالابی خدمات اکوسیستمی فراوانی را برای مردم ارائه می‌داد. اما امروزه نه تنها این خدمات تالاب از بین رفته، که ممکن است به زودی تالاب‌ها تبدیل به کانون ایجاد گرد و غبار شده و زندگی مردم و ساکنان اطراف آن و حتی مردم استان را به مخاطره بیندازد. در حال حاضر به جای اینکه جهت حرکت آب از سمت سفره‌های زیرزمینی به سمت تالاب باشد، جهت جریان برعکس شده و آب از تالاب به سمت سفره‌های زیرزمینی جریان یافته است که این به معنی شورتر شدن آب‌های زیرزمینی، از بین رفتن سفره‌های آب و به تبع آن از بین رفتن کشاورزی اطراف دریاچه و در نهایت کوچ، بیکاری و نابودی کامل اکوسیستم و زندگی مردم منطقه خواهد بود. این مقام مسئول اضافه کرد: اداره کل حفاظت محیط زیست فارس با همکاری دانشگاه شیراز و سایر اعضای ستاد احیای تالاب‌های استان فارس که متشکل از دستگاه‌های اجرایی به ریاست استاندار است، با مشارکت سمن‌ها و جوامع بومی و محلی که از این استان منشعب می‌شوند، تلاش‌هایی را برای نجات و احیای تالاب‌ها آغاز کرده‌اند و سازمان حفاظت محیط زیست از طرق مختلف تلاش‌های گسترده‌ای را برای نجات تالاب‌ها در کشور به صورت مداوم در دست انجام دارد که در یکی از این پروژه‌ها محیط زیست فارس با حمایت و همکاری سازمان حفاظت محیط زیست و با استفاده از کمک‌های بین المللی، برای رفع چالش‌های موجود در حوزه تالاب و اطراف آن اقداماتی را آغاز کرده است. وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست یک‌میلیارد تومان برای کشاورزی پایدار در نظر گرفته است، گفت: انتظار می‌رود سازمان جهاد کشاورزی حداقل سه برابر این بودجه را هزینه کند.
 هم‌افزایی برای حفظ محیط‌زیست
در ادامه اثناعشری مدیر ملی طرح بین المللی حفاظت از تالاب‌های ایران درخصوص شکل‌گیری ساختارهای اجرایی دفتر طرح تالاب‌ها و ستاد احیای تالاب‌های استان فارس و زمینه‌های برنامه‌ریزی مدیریت جامع تالاب‌های طشک، بختگان و کمجان که در سال 1394 با مشارکت کلیه دستگاه‌های اجرایی استان تدوین شده و به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان نیز رسیده است، سخنانی را ایراد کرد.وی گفت: این موضوع نشان‌دهنده این است که همه دستگاه‌های اجرایی در سطح استان فارس علاوه بر اینکه به مسئولیت خود در بخش‌های کشاورزی، صنعت و معدن منابع طبیعی، صنایع دستی و گردشگری و... پرداخته اند، در عین حال دغدغه تالاب را نیز داشته و به اهمیت مسئله حفاظت نگهداری و مدیریت از تالاب‌ها واقف‌اند و می‌دانند که حفاظت از تالاب‌ها تنها وظیفه یک دستگاه نیست و هر یک از بخش‌هایی که به نحوی فعالیت و بهره برداری از تالاب را در برنامه خود دارند، باید منطبق بر اولویت‌های توسعه پایدار برنامه ریزی کرده و اولویت‌های اجرایی و پروژه‌های خود را به نحوی اجرا کنند که منجر به مدیریت بهینه و بلندمدت منابع آبی در سطح حوضه شده و در نهایت بتواند معیشت و رفاه را برای جوامع محلی اطراف و حاشیه تالاب فراهم کند. مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌ها گفت: این طرح بیش از ۱۵ سال است که در سازمان حفاظت محیط زیست شکل گرفته و در این مدت در استان‌های مختلفی فعالیت‌هایی را به صورت پایلوت انجام داده است. همچنین از سال ۱۳۹۴ با توجه به بحرانی که در دریاچه ارومیه به وجود آمده بود، پروژه مشترکی با دولت ژاپن تعریف شد که مبنای آن برنامه مدیریت جامع حوزه آبریز دریاچه ارومیه شد که یکی از اهداف راهبردی آن تأکید ویژه‌ای به بحث مدیریت پایدار منابع آب و خاک حوضه داشت. بر اساس این گزارش، شایان ذکر است با توجه به اشراف کارشناسان دستگاه‌های اجرای استان، مقامات استانی و شهرستانی و همچنین جوامع بومی و محلی اطراف تالاب در این جلسه شهرستان‌ها و روستاهای پایلوت نیز انتخاب شد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی