[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۱۹
  • دوره جدید

صف هوشمند پلاک ، روزنامه شیراز نوین

 حسین فرزانه- گروه گزارش
 «فک پلاک»؛ همه آنهایی که خودرو خریده یا فروخته اند، با این کلمه به خوبی آشنایند و دردسرهایش را با تمام وجود درک کرده اند. صف‌های طولانی، ساعت‌ها انتظار در سرما و گرما، سرگردانی و... همه این کلیدواژه‌ها مولود خان هفتم معامله خودرو یعنی تعویض پلاک هستند. از سال‌ها پیش که انواع خودرو در ایران شماره‌گذاری شد، شیرازی‌ها فقط یک مکان با این کارکرد می‌شناسند؛ مرکز شماره گذاری شماره یک خودرو در شیراز واقع در انتهای بلوار امیرکبیر. تقریباً همه خودروهایی (حداقل تمام سواری‌های شخصی) که در این کلان‌شهر تردد می‌کنند، گذرشان به این مرکز افتاده است.
چه ساعت‌ها و حتی روزها که مردم برای ورود به این مرکز شبانه صف کشیدند. چه روزهایی که گرمای تابستان و سرمای زمستان با صف طولانی تعویض پلاک، تبانی کرد‌‌‌‌ه و به جان مرد‌‌‌‌م بی حوصله افتاد. چه پول‌هایی که «دلالان جا» به جیب زدند. حالا اما یک سالی می‌شود که نه از صف انتظار عریض و طویل خبری است و نه از دلال فرصت طلب!
با شیوع پاندمی کرونا در کشور و افزایش تعداد مراجعه کنندگان به مراکز تعویض پلاک، پلیس راهور از شهریور سال ۹۹ برای کاهش شلوغی‌‌ها و ازدحام مردم و افزایش سرعت دسترسی به خدمات مورد نیاز نوبت دهی این مراکز را اینترنتی کرد. مردم شیراز هر روز ساعت ۱۰ صبح می‌توانند با مراجعه به سایت nobatdehi.epolice.ir نوبت تعویض پلاک بگیرند. اما این کار به همین سادگی نیست. رأس ساعت ۱۰ سایت باز می‌شود و ظرف یک دقیقه نوبت‌ها تمام! نوبت دهی برای یک هفته آینده است. سایت مذکور برای یک روز کاری از ساعت ۸ تا ۱۴ برای هر ۲۰ دقیقه زمان یک نوبت در نظر می‌گیرد. یعنی هر روز تقریباً ۳۰ نفر! شانس با کسی یار است که سرعت اینترنتش بالاتر و سرعت عملش بیشتر باشد. به عبارتی ممکن است برای دریافت نوبت چند هفته پشت دیوار سرعت پایین اینترنت خود معطل بمانید!
در واقع با این شیوه، مکان صف و انتظار از کنار خیابان به درون خانه‌ها منتقل شده اما مشکل کماکان پابرجاست. «نه حضور فیزیکی و شب‌خوابی رانندگان»، «نه زوج و فرد کردن فک پلاک» و «نه نوبت دهی اینترنتی» هیچ‌کدام از این روش‌ها تاکنون نتوانسته است آن گونه که پیش بینی می‌شد، صف انتظار تعویض پلاک را بشکند.
در این بین همیشه ساخت مرکز شماره ۲ شماره گذاری در شیراز مطرح بوده است. سال ۱۳۹۲ پلیس راهور وقت استان فارس گفته بود: با هماهنگی‌های صورت گرفته دومین مرکز تعویض پلاک در شرق شیراز دایر خواهد شد. به گفته سرهنگ عباسی، قرار بود در این دو مرکز تعویض پلاک تقسیم کار شود. تعویض پلاک خودروهای شخصی در مرکز فعلی و تعویض پلاک خودروهای دولتی و ماشین‌های سنگین به مرکز شرقی شیراز واگذار شود. این مرکز هرچند خیلی دیر، سال‌ها بعد در محل بلوار ولایت خیابان سلامی جنوبی ساخته شد و اکنون تعویض پلاک خودروهای دولتی، ماشین‌های سنگین، تاکسی‌ها و موتور سیکلت در این مکان انجام می‌شود. در واقع مرکز شماره گذاری سلامی صف تاکسی‌ها و خودروهای سنگین و موتورسیکلت‌ها را از صف سواری‌های شخصی جدا کرد و از جنوب غرب شهر به شرق شیراز منتقل کرد؛ اما صف‌های فشرده همچنان برقرار است.
واقعیت این است که بیش از هر زمانی نیاز به توسعه مرکز شماره ۲ یا ساخت مرکز جدید شماره گذاری در کلان‌شهر شیراز احساس می‌شود. افزایش جمعیت و افزایش تعداد و تنوع خودرو و افزایش تعداد معاملات این نیاز را دوچندان کرده است. اردیبهشت امسال رئیس کمیسیون عمران، حمل و نقل و ترافیک شورای پنجم شهر شیراز با انتقاد از فقدان وجود چند مرکز شماره گذاری در شیراز گفت: احداث مرکز شماره گذاری شماره 2 شیراز در بلوار «ولایت» نیاز به مراجعه مردم از نقاط مختلف شهر تا مرکز شماره گذاری شماره یک در ورودی جاده بوشهر را رفع می‌کند و موجب کاهش تصادفات جاده ای نیز خواهد شد.
به گفته معاونت فنی و عمرانی شهرداری با هماهنگی معاونت حمل و نقل شهرداری و پلیس راهور برای تهیه نقشه فاز 2، برآورد اولیه و پیگیری مقدمات فرایند برگزاری مناقصه برای احداث مرکز شماره گذاری شماره 2 شیراز اقدامات لازم را انجام خواهند داد.
قطعاً تسریع در ساخت و عملیاتی شدن فاز ۲ مرکز شماره گذاری خودرو در خیابان سلامی ضمن سرعت بخشی به فرایند تعویض پلاک و کاهش زمان دریافت خدمت، باعث کاهش هزینه‌های مردم و افزایش رضایتمندی آنان به خصوص مردم ساکن شرق و جنوب شهر شیراز خواهد شد. آیا طولانی ترین و قدیمی ترین صف در این شهر بالاخره جمع می‌شود؟!

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی