[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

آموزش کامل پرورش و رشد میوه پرخاصیت آناناس (بخش پایانی)، روزنامه شیراز نوین

نور مناسب:
آناناس در نور کامل خورشید حتی در گرم‌ترین آب و هوا هم به خوبی رشد می‌کند اما معمولاً ترجیح‌اش نوری است که از لابه‌لای درختان تشعشع پیدا کرده و به آن می‌خورد. 
گیاه آناناس را حداقل 3-4 ساعت در آفتاب مستقیم و ملایم قرار دهید.
دمای آناناس:
بهترین محدوده دمایی برای رشد آناناس بین 60 تا 75 درجه فارنهایت می‌باشد. گیاهان آناناس رشد خوبی در شرایط اقلیمی گرمسیر و نیمه گرمسیر خواهند داشت.
مراقبت از آناناس در فصل زمستان:
آناناس می‌تواند دمای بیرون از منزل را به خوبی تحمل کند اما اگر منطقه شما در فصل زمستان دارای هوای بسیار سرد می‌باشد، جهت حفاظت گیاه از یخ زدگی، آناناس را به داخل خانه منتقل کنید یا گیاهانی که در هوای بیرون کشت شده‌اند را با ورق‌های پلاستیکی پوشش دهید.
کود:
در فصل بهار و تابستان که گیاهان آناناس در بهترین حالت خود قرار دارند، مکمل‌های کودی به خاک اضافه می‌شوند. شما می‌توانید کودهای مایع و یا جامد را یک بار در ماه به خاک اعمال کنید، پیشنهاد ما این است که کود و NPK هیومیک اسید را مخلوط کرده و آن را در 2-3 لیتر آب نصف قاشق چای‌خوری از این مخلوط بریزید و نیم ساعت صبر کنید که کود در ظرف آب حل شده و سپس گیاه‌تان را به مقدار لازم با آن آبیاری کنید.
گیاهان در فصول پاییز و زمستان غیر فعال هستند پس هیچ کودی به خاک اضافه نکنید.
گلدان:
آناناس با رشد و پرورش داخل گلدان مشکلی ندارد. گلدانی که گیاه آناناس را در آن می‌کارید، باید حداقل 25 سانتی‌متر ارتفاع داشته و کف آن دارای چندین سوراخ باشد. کف گلدان را با سنگ‌ریزه یا پوکه‌های صنعتی سبک پر کنید تا آب اضافی گلدان هنگام آبیاری خارج شود. گلدان سرامیکی بهترین گزینه برای کشت آناناس هستند.
تعویض گلدان آناناس:
گلدان آناناس را دو بار عوض کنید، یک بار 3 ماه پس از کاشت پاجوش در گلدان و بار دوم یک سال پس از تعویض اول این کار را انجام دهید اما گلدان را خیلی بزرگ انتخاب نکنید و هنگام تعویض گلدان به علت تیز بودن تیغ‌های کنار برگ‌ها دستکش لاستیکی بپوشید.
گیاه آناناس چه زمانی میوه می‌دهد؟
بسته به آب و هوا، نوع مراقبت و شرایط آناناس، زمان متفاوت است اما معمولاً 24 ماه یعنی دو سال برای میوه دادن طول می کشد. اما شاید در بعضی از شرایط و بعضی از نقاط مختلف دنیا، این عدد به 18 ماه هم برسد. هنگامی که گیاه آناناس گل می‌دهد، باید 6 ماه دیگر صبر کنید تا میوه‌ها بالغ شوند.
هنگامی که میوه رنگ زرد پیدا کرد، یعنی آماده برداشت است و در غیر این صورت آناناس حالت آفتاب سوخته می‌گیرد که باید سریعاً آن را جدا کنید. اگر هم زودتر از حد موعد گیاه را جدا کردید، باید دوباره آن را داخل خاک بگذارید تا کاملاً رسیده و زرد شود. معمولاً هر چقدر که گیاه بالغ‌تر باشد، سریع‌تر میوه می‌دهد. اگر به اندازه کافی فضا داشته باشید، می‌توانید هر سال صدها آناناس پرورش دهید.
آفات و بیماری‌های آناناس 
رایج‌ترین مشکل آناناس در زمینه آفات عبارتند از:
حمله شپشک که توسط مورچه‌ها در گیاهان گسترش می‌یابند، پس برای رهایی از این شپشک‌های مخرب باید مورچه‌ها را کنترل کنید.
کنه، تریپس، سوسک و نماتد دیگر آفات خسارت‌زا به آناناس می‌باشند، برای حذف این آفات استفاده از آب و صابون روشی مؤثر و قابل اطمینان است.
نکات مهم 
گیاه آناناس به مقدار زیادی آب نیاز ندارد.
برگ‌های سفتی دارد، بنابراین آن‌ها از طریق تبخیر؛ آب از دست نمی‌دهند و حتی با آب کم هم دوام می‌آورند.
گیاه آناناس بیشتر آب و مواد مغذی خود را از طریق برگ‌هایش دریافت می‌کند.
آناناس خاک گِل شده یا خیلی خیس را دوست ندارد. اگر مقدار کود غلیظ باشد، برگ‌هایش می‌سوزد.
آناناس شبنم هم دوست ندارد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی