[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۵
  • دوره جدید

رنج مضاعف، روزنامه شیراز نوین

سعیدرضا امیرآبادی- روزنامه‌نگار: 

چالش‌های اجتماعی و اقتصادی به شیوع ناامیدی در جامعه می‌انجامد. امروزه در کنار فقر و تورم، کرونا به بزرگ‌ترین مشکل مردم در دو سال اخیر تبدیل است. اما در حاشیه این ویروس مرگ‌بار، با چالش‌های عدیده‌ای در حوزه درمان روبه‌رو هستیم که تبعات آن گریبان‌گیر همه اقشار جامعه می‌شود. ما در حالی از شیراز به‌عنوان قطب پزشکی جنوب ایران و حتی خاورمیانه یاد می‌کنیم که سرانه تخت‌های بیمارستانی با استانداردهای روز دنیا فاصله زیادی دارد و هنوز بسیاری از بیماران در حالی که نسخه‌ای از داروهای نایاب را در دست دارند، در داروخانه‌ها سرگردان شده‌اند...

این چالش‌های عمده در حوزه دارو و درمان در حالی گریبان‌گیر بیماران می‌شود که مشکلات ثانویه نیز با نارضایتی‌های بزرگ همراه شده و دیگر درد جان‌فرسای بیماری یگانه رنج و عذابی نیست که جامعه دردمندان و خانواده‌های آنان را درگیر می‌کند.
اکر امروزه شیراز از مطرح ترین قطب‌های پزشکی ایران برشمرده می‌شود، این امر به دلیل وجود پزشکان حاذقی است که ماندن و خدمت‌ رسانی به هم وطنان را بر مهاجرت و رفاه در کشور‌های توسعه یافته ترجیح داده اند. خوشبختانه در سالیان اخیر با وجود همه تحریم‌های ظالمانه و جان‌فرسا، شاهد رشد علمی دانش‌آموختگان مبانی طب و دارو هستیم. هرچند که در زمینه سخت‌افزارهای پزشکی هنوز شاهد بروز کمبودها و نقصان‌هایی هستیم، اما در هر صورت این تجربه و تبحر نوابغ پزشکی ایران و شیراز است که سرپوشی بر کمبود امکانات گذاشته و نام شهر و کشور ما را همچنان به عنوان قطب اول گردشگری پزشکی خاورمیانه بر زبان‌‌ها جاری ساخته است. در سالیان اخیر تا حدودی شاهد تسهیل قوانین برای ورود بخش خصوصی به عرصه پزشکی بوده ایم؛ اما با مروری بر این گونه مراکز درمی‌یابیم که فعالیت آنان عمدتاً در حوزه پزشکی زیبایی که دستاوردهای مالی چشمگیری برای شهر و کشور دارد، 
صورت می‌پذیرد.
تعدد مراکز پزشکی خصوصی در شیراز بیانگر این مهم است که عرصه پزشکی دارای میزان سودآوری قابل توجهی برای سرمایه‌ گذاران بوده و ساز و کارهای حمایتی و برچیدن قوانین دست و پاگیر و حذف بوروکراسی‌های متداول تا حدودی در قانون و نگاه مسئولان نهادینه شده است. اما تبحر پزشکان به همراه برخورداری از تکنولوژی روز دنیا تنها گوشه ای از زوایای قطب توریسم درمانی شیراز است. این عنوان پرطمطراق، دارای زوایای پنهان زیادی است که در صورت اهمال و نادیده گرفته شدن می‌تواند به ناخرسندی جامعه بیماران داخلی و بدبینی مهمانان خارجی منجر شود.
متأسفانه سودجویان و شیادان در همه اقشار و اصناف وجود دارند و فعالیت آنها مقارن با بدبینی جامعه جهانی به تمامی خدمات بزرگی است که پزشکان حاذق این سرزمین به جامعه بیماران ارائه می‌کنند. در نگاهی کلان‌تر، سودجویی در عرصه توریسم درمانی می‌تواند پیشنیه تمدنی و تاریخی مردمان این دیار پرپیشینه را لکه دار کند. به همین دلیل وزارت بهداشت و درمان نقش مهمی در زمینه نظارت به خدمات مراجع خصوصی و دولتی دارد تا مبادا حق و حقوقی در زمینه‌های مادی و سلامت از جامعه بیماران تضییع شده و نام شیراز به عنوان پایتخت فرهنگی ایران و قطب پزشکی خاورمیانه خدشه دار شود. در حقیقت حاشیه‌های درمان ناشی از فعالیت غیراخلاقی سودجویان بر رنج‌های عدیده بیماران می‌افزاید و نتیجه آن بدبینی به نظام سلامت و شیوع ناامیدی در بطن جامعه است. به همین دلیل ابزار نظارت میدانی و رصد هوشمندانه بهترین راهکاری است که می‌توان با توسل به آن از سودجویی درصد محدودی از فعالان این عرصه پیشگیری کرد.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی