[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۸
  • دوره جدید

درمان اعتیاد با نسخه اشتغال، روزنامه شیراز نوین

 سعیدرضا امیرآبادی- گروه خبر
دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر استان گفت: از معتادانی که در شیراز حضور دارند، تنها ۳۵درصد بومی شهر هستند.
سلیمان کرمی در جلسه صحن علنی این هفته شورای شهر با بیان اینکه برای جلوگیری از بازگشت معتادان متجاهر به خیابان‌های شهر شیراز بعد از درمان نیازمند ایجاد اردوگاه‌های کار هستیم، اظهار داشت: در بحث معتادان متجاهر خوشحالم که شورای جدید رویکردی مناسب در این حوزه دارد و نگاه مناسبی برای رفع این معضل قدیمی شهر دارند.
وی با اشاره به جلسه هفته گذشته وزیر کشور در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور و تأکید بر همکاری سایر دستگاه‌ها در زمینه پیشگیری و ریشه کنی اعتیاد، ادامه داد: وزیر کشور در این جلسه تأکید زیادی بر همکاری همه دستگاه‌های مرتبط و تلاش جدی برای جذب به موقع و استفاده از همه امکانات داشتند و همه ملزم به مقابله و پیشگیری هستند. وی با اشاره به مصوبه کمک‌ ده‌میلیارد و ۸۰۰میلیون تومانی شورای قبل در زمینه کمک به حوزه پیشگیری و درمان مواد مخدر گفت: امسال ۴میلیارد تومان برای نگهداری این افراد هزینه شده و سال قبل هم در شورای قبل برای نگهداری بیش ‌از ۱۵۰۰ نفر از معتادان در اردوگاه بیش‌از ۵میلیارد و ‌۶۰۰میلیون تومان هزینه شد. کرمی با اشاره به شرایط خاص دولت و محدودیت تخصیص اعتبارات گفت: با توجه به شرایط خاص دولت محدودیت‌های تخصیص اعتبار با دستور وزیر کشور نیازمند حمایت همه در این حوزه هستیم.
وی تصریح کرد: در زمینه مرکز نگهداری معتادان ماده ۱۶، پیش از این سهمیه این مرکز نگهداری ۲۴۰ نفر بود که با رایزنی‌های انجام شده این سهمیه به ۴۰۰ نفر افزایش یافت که این در مقابل ۳هزار معتاد متجاهری که در شهر حضور دارد و حتی گاه عدد بیش ‌از ۴هزار نفر هم مطرح می‌شود، کم بوده و قرار است در صورت موافقت ستاد کشوری ظرفیت نگهداری این مرکز ۲۰۰ نفر افزایش یابد. این در حالی است که هزینه نگداری هرکدام از معتادان در کمپ روزانه ۳۵هزار تومان و ماهیانه یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان است که عدد بالایی است. دبیر شورای مبارزه با مواد مخدر کشور تصریح کرد: در این راستا نیازمند حمایت همه جانبه شورا و شهرداری شیراز هستیم که اگر این همکاری صورت گیرد، ظرفیت این مرکز می‌تواند به ۱۲۰۰ نفر افزایش یابد. وی ادامه داد: از معتادانی که در شیراز حضور دارند، تنها ۳۵درصد بومی شهر شیراز هستند و ۳۸ درصد نیز بومی غیراستانی هستند اما هنوز در نگهداری این افراد محدودیت اعتباری داریم و نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها از جمله شورا و شهرداری هستیم. کرمی گفت: موضوع دیگر سامان‌دهی بافت‌های آسیب پذیر است که در این راستا کارهای خوبی در بافت تاریخی از جمله سنگ سیاه انجام شده و این در حالی است که به گزارش قرارگاه مربوط از طرف سپاه در شیراز ۲۴ محله پرآسیب شناسایی شده است و در کنار آن باید فکری هم به حال ضایعات فروشی‌هایی شود که پلمب می‌شود اما زود فک پلمپ می‌شود و البته تکلیف مخروبه‌های شهر هم باید مشخص شده و باید از ظرفیت خیران هم در این راه استفاده شود.
وی ادامه داد: موضوع دیگر اجرای طرح صیانت است که با توجه به ظرفیت‌های خوبی که در شیراز وجود دارد و با همکاری شهرداری و حوزه سرمایه گذاری می‌توان اقدامات خوبی را در این حوزه انجام داد. او ادامه داد: در حال حاضر کاری که ما در مرکز ماده ۱۶ انجام می‌دهیم، یک دور باطل است و گاه فردی داریم که ده بار به این مرکز آمده و باز هم به محلی که بوده بازگشته است. وی ادامه داد: در همین راستا ما نیازمند همکاری سرمایه گذاران و خیران در ایجاد اردوگاه‌های کار هستیم تا معتادان پس از اینکه در این مراکز پاک شدند، دیگر در شهر رها نشده و در محل اردوگاه‌ها نگهداری شوند که با این کار علاوه بر اشتغال‌زایی از حمایت مالی هم برخوردار شوند. وی خواستار استفاده از ظرفیت‌های حوزه فرهنگی شهرداری شد و ادامه داد: امروز آمار نگران کننده است و شاهد کاهش سن توزیع و مصرف مواد مخدر در شهر هستیم که برای رفع این معضلات باید تمامی دستگاه‌ها ما را یاری دهند تا شاهد ریشه کنی این معضل اجتماعی باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی