[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۷
  • دوره جدید

کرونا خواهرخوانده تحریم، روزنامه شیراز نوین

اشاره:
شمار قربانیان کرونا در جهان از مرز پنج‌میلیون نفر گذشت و در ایران تا اینجای کار معادل جمعیت ورزشگاه یکصدهزار نفری آزادی کشته دادیم. اما این مرگ‌های مظلومانه که با واکسیناسیون زودهنگام قابل پیشگیری بود، پایان ماجرا نیست. قربانی شدن یکصدهزار نفر به معنای سوگواری میلیون‌ها نفری است که در چشم برهم‌زدنی عزیزانشان را در کمال ناباوری از دست دادند و حتی فرصتی برای سوگواری هم نیافتند. به طور حتم این عقده فروخورده تا ابد در روح و جانشان سنگینی خواهد کرد.
کووید 19 به هیچ کس رحم نکرد. این ویروس مرگبار کادر درمان، کارمندان، هنرمندان و ورزشکاران را در لحظه‌ای از میان ما به دیار باقی برد تا این دنیای فانی را ناامن تر از گذشته جلوه دهد. پس از تأخیرهای فراوان که به کشته‌های بی‌شمار انجامید، شاید به مدد واکسیناسیون حداکثری در مراکز 24ساعته بتوانیم از سونامی‌های مرگ در ماه‌های آتی پیشگیری کنیم، اما آسیب‌ها و تبعات پیدا و پنهان کرونا تا سال‌های آتی گریبان‌گیر ما خواهد بود و اثرات روانی و اقتصادی آن به راحتی از جوامعی که در گستره شیوع آن تلفات سنگینی دادند، زدوده نخواهد شد. در ادامه گروه گزارش شیرازنوین نیم نگاهی گذرا بر اثرات و پیامدهای شیوع بیماری کووید 19 بر حوزه‌های سلامت روان، گردشگری و حوزه‌های اقتصادی داشته است.
آشوب‌های روانی از پیامدهای کرونا
شیوع افسردگی‌های ناشی از قرنطینه و دورماندن از محفل‌های عاطفی و خانوادگی به آسیب‌های روحی و روانی عدیده ای انجامیده است که در صورت نادیده گرفتن پیامدهای ناگواری به دنبال خواهد داشت. رئیس بیمارستان اعصاب و روان ابن سینا در این زمینه به خبرنگار شیرازنوین می‌گوید: در ۶ ماه نخست امسال بیش از ۱۰هزار بیمار در این مرکز درمانی پذیرش شده و خدمات درمانی دریافت کردند. 
دکتر ابراهیم مقیمی سارانی با اعلام این خبر افزود: این مرکز در سال ۱۳۷۰ با ظرفیت ۲۰ تخت درمانی به بهره‌برداری رسید که پس از گذشت دو سال، بخش‌های آموزشی یک و دو مردان و بخش جانبی «ای سی تی» راه‌اندازی شدند. در حال حاضر بیمارستان ابن سینا با ۲۰۷ تخت فعال و ارائه خدمات با کیفیت و دارای استانداردهای لازم در حوزه روان‌پزشکی، پذیرای مراجعان و بیماران است. او با اشاره به شیوع ویروس کرونا و گسترش سریع آن در جامعه اظهار داشت: مجموعه همکاران ما در بیمارستان ابن سینا نیز همانند دیگر اعضای نظام سلامت کشور در این روزهای بحرانی بی وقفه به بیماران ارائه خدمت می‌کنند و بسیاری از همکاران این مرکز به بیماری کووید 19 مبتلا شدند. رئیس بیمارستان ابن سینا بیان کرد: از مجموع ۱۰هزار و ۲۷۶ بیمار پذیرش شده در بیمارستان ابن سینا در ۶ ماه نخست امسال، هزار و ۶۷۹ بیمار نیاز به بستری در این مرکز داشتند که از مجموع این تعداد نیز تعداد ۷۸ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ بودند. همکاران این مرکز آموزشی درمانی در بخش‌های روان‌شناسی درمانی، گروه درمانی، خانواده درمانی، گفتار درمانی، انواع تست، ای سی تی، آزمایشگاه، رادیولوژی، داروخانه، نوارنگاری، داروخانه و درمانگاه بیمارستان، به بیماران ارائه خدمت می‌کنند.
 صنعت گردشگری در مهلکه کووید
یکی دیگر از محورهایی که در پی شیوع کرونا ناگهان دچار رکود حداکثری شد، صنعت گردشگری بود. هیچ گردشگر خارجی به دلیل شیوع موج‌های پی در پی کرونا و امتداد وضعیت قرمز تمایلی به سفر به مهد تمدن خاورمیانه ندارد و محدودیت‌های ناگزیر سفر هم سبب شد تا بسیاری از فعالان این عرصه کرکره‌ها را پایین کشیده و با بحران‌های بی سابقه ای در این حوزه روبه‌رو شویم. نتیجه شوم این بحران فزاینده ازدیاد بیکاری بود که در میان فعالان بخش گردشگری بیش از بقیه اصناف خودنمایی می‌کند.
به همین دلیل است که مدیر گردشگری و زیارت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری شیراز به خبرنگار شیرازنوین می‌گوید: امروز در حالی به بقای گردشگری فکر می‌‌کنیم که سال‌های پیش مطالبه توسعه گردشگری اولویتمان بود. امیرحسین حکمت نیا با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد کسب و کارهای گردشگری تعطیل هستند و مابقی هم توانی برای ادامه فعالیت ندارند، اظهار داشت: امیدواریم با واکسیناسیون گسترده در استان فارس شاهد رکود این بیماری باشیم و هوایی تازه و آغازی نو در صنعت گردشگری رقم بخورد و شیراز دوباره میزبان گردشگران داخلی و خارجی شود.
 کرونا خواهرخوانده تحریم
اگرچه مرگ و میر انسان‌ها مهم ترین پیامد شوم بیماری کووید 19 است، اما آسیب‌هایی که این ویروس مشکوک و ناشناخته به اقتصاد ایران و جهان وارد کرده، کمتر از جنگ‌های جهانی و قحطی‌های فراگیر و بمباران‌های 
اتمی نیست.
عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی معتقد است: گسترش بیماری کرونا از دو جنبه بر عملکرد بنگاه‌های اقتصادی تأثیر گذاشته است؛ از یک طرف تقاضا را محدود کرده و دوم اینکه توان تولید بنگاه‌‌ها را کاهش داده است. رسام مشرفی در پاسخ به اینکه همه گیری کرونا چه تغییرات اقتصادی در ایران ایجاد کرده، تصریح کرد: کسب و کارهای کوچک به دلیل نبود تقاضا رو به تعطیلی است و در این بازار که همه در حال ورشکستگی هستند، کسب و کار کسانی که مبتنی بر آی تی و فضای مجازی است از رونق بیشتری برخوردار است. این گروه از مشاغل با استفاده از ابزارهای الکترونیکی و ارتباط غیرمستقیمی که با مشتریان خود داشته اند، محصولات خود را تا حدودی فروختند و با وجود همه محدودیت‌ها و شرایط قرنطینه توانستند با مشتریان در ارتباط باشند. اما کسب و کارهای کوچک این توانایی را ندارند. وی تصریح کرد: باید جهت تولیدات خود را به سمتی ببریم که در چنین شرایطی کمتر آسیب ببیند و ذخیره سازی داشته باشیم. واقعیت این است که اقتصاد ملی ما شانسی در دوران کرونا داشت که ما از یک سال پیش به دلیل تحریم‌ها شروع به ذخیره مواد غذایی، نفت و گاز کرده بودیم و ذخیره استراژیک خود را گسترش داده بودیم. زمانی که این اتفاق افتاد، در ایران خالی شدن فروشگاه‌ها را نمی‌دیدیم. اما در دنیای مدرن شلوغی فروشگاه‌ها و تخلیه مراکز خرید را شاهد بودیم. ما در واقع شرایط تحریم را داشتیم و این اتفاق ضربه جدی و سنگینی به اقتصاد ما وارد نکرد؛ زیرا اقتصاد ما در شرایط سخت بود و از قبل نیز ذخیره سازی کرده بودیم و توانستیم دوره قرنطینه را به خوبی بگذرانیم.
 اقتصاد جهان در آستانه رکود بزرگ
بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود درباره اقتصاد ایران از کاهش ۳.۵درصدی تولید ناخالص داخلی ایران در سال گذشته به ‌علت بحران کرونا و تحریم‌ها خبر داد و در عین حال تأکید کرد که این رقم نسبت به سایر کشورها تأثیر کمتری را نشان می‌‌دهد. بانک جهانی همچنان تأکید کرد که ایران با وجود تحریم‌ها توانسته است تولید ناخالص داخلی مربوط به محصولات غیرنفتی را ۱.۱ درصد افزایش دهد.پیش بینی بانک جهانی و نهاد ای ام اف این است که در سال‌های پیش رو اقتصاد دنیا به دلیل پیامدهای ناشی از ویروس کرونا رشد اقتصادی منفی را تجربه خواهد کرد و حدود ۵ درصد انقباض خواهد داشت. اگر چنین شود، این رکود عمیق ترین رکودی است که اقتصاد دنیا بعد از جنگ جهانی دوم تجربه خواهد کرد. بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت، ایران در رتبه دوازدهم از نظر ابتلا به کرونا و در رتبه یازدهم از منظر مرگ و میر در جهان قرار دارد و همچنان در برابر فشار تحریم‌های همه‌جانبه علمی، صنعتی، دارویی و سیاسی مقاومت می‌کند. هرچند که امید می‌رود با ادامه واکسیناسیون حداکثری شاهد بهبود آمار ایران در زمینه قربانیان کرونا و پیامدهای اقتصادی ناشی از آن باشیم.

 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی