[ فردا را به امروز می آوریم ]
  • آخرین شماره ۱۴۲۲
  • دوره جدید

سخنگوی وزارت امور خارجه: منتظر اقدام و عمل واشنگتن هستیم، روزنامه شیراز نوین

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اقدامات و برنامه‌هایی که تا امروز توسط دولت بایدن پیگیری شده، مخالف اعلام نیتی است که آقای سالیوان اعلام کرده است، گفت: ما به اندازه کافی حرف شنیدیم؛ منتظر عملی هستیم که ماه‌ها به تعویق 
افتاده است.
به گزارش ایرنا، سعید خطیب زاده اظهار کرد: بین جمهوری اسلامی ایران و آمریکا مدت‌هاست گفت‌وگویی نبوده است. بعد از خروج ایالات متحده از برجام آن هم به عنوان کشوری که آن موقع عضو کمیسیون مشترک بود، تماس یا ملاقات مستقیم و یا غیرمستقیم نبوده است. موضع جمهوری اسلامی ایران هم روشن است.
خطیب‌زاده در پاسخ به سؤالی درباره اخذ تضمین از آمریکا اظهار کرد: باید اجازه دهیم مباحث فنی و تکنیکی در چهارچوب‌های خودش بحث شود؛ به ویژه اینکه این مسائل در فضای عمومی سوءتفاهم‌هایی را در انتقال ایجاد می‌کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران و اتفاقاً ۱+۴ به شمول روسیه و چین بیش از همه متقاضی این هستند که ایالات متحده بتواند با ارائه تضمین‌های درست نیت خود را در عمل ثابت کند و نشان دهد که هیچ کس دیگری در واشنگتن جهان را به سخره نخواهد گرفت.
وی افزود: آنچه ترامپ انجام داد، نه تنها به سخره گرفتن کشورهای عضو برجام، بلکه به سخره گرفتن حقوق بین‌الملل و سازوکارهای بین‌المللی بود.
خطیب زاده خاطرنشان کرد: البته درباره اینکه چه نوع تضمین‌های حقوقی و سیاسی را باید در برجام بگنجانیم، مباحثی مطرح شده است. ایالات متحده تا به امروز خود را خارج از دایره ارائه هرگونه تضمینی می‌دیده و تصورش این بوده که پلیس دنیاست و هر موقع که بخواهد می‌تواند از موقعیتش سوءاستفاده کند. سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: قطعاً درمورد برجام ما اجازه نمی‌دهیم اقتصاد ما که یک بار از آن شوک خارج شد، مجدداً در وضعیت تردید قرار بگیرد.
وی روابط ایران و آژانس را یک روابط فنی و حرفه‌ای توصیف کرد و گفت: دو سازمان انرژی اتمی ایران و سازمان بین المللی انرژی اتمی روابط منظم و دقیقی دارند. در سفرهای قبلی برخی ملاقات‌های تشریفاتی انجام شد. هرگاه سفری تنظیم شده باشد اگر در دستور کار ملاقاتی باشد، حتماً این ملاقات انجام می‌شود. اگر سازمان انرژی اتمی برنامه را نهایی کند، حتماً وزیر امور خارجه آقای گروسی را می‌بیند و منعی برای این کار وجود ندارد.
وی همچنین درباره اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا گفت: آقای سالیوان در دوره آقای اوباما یکی از مذاکره‌کنندگان بود. اگر این سخنان را از مقامات دولت ترامپ می‌شنیدیم، می‌گفتیم یا نمی‌دانند یا به آنها اشتباه گزارش شده یا نیت برهم‌زدن موضوع را دارند؛ اما وقتی این کلمات و این جملات را از آنها می‌شنویم، بین خود می‌گوییم که اینها نشان می‌دهد که آنها حتی در بیان هم صداقت و نیت 
درستی ندارند. 
خطیب زاده یادآور شد: انگلیسی آقای سالیوان حتماً خوب است و می‌داند LEFT به چه معناست. آن که از برجام لفت داد، ایالات متحده بود؛ ۱+۴ و جمهوری اسلامی ایران عضو برجام هستند. ما به آمریکا توصیه می‌کنیم که بر مسیر بازگشت به برجام توجه و 
تمرکز کند.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی در پاسخ به سؤالی درباره ادامه سیاست فشار حداکثری و تحریم‌های جدید آمریکا گفت: یک دلیل اینکه چرا گفت‌وگوهای وین به نتیجه رسیده همین اظهارات مقامات آمریکاست. اینکه شما بخواهید در آن واحد سیاست فشار حداکثری و تحریم را ادامه دهید و از نیت خوب و مذاکره صحبت کنید، قطعاً تناقض در طرف مقابل است. ما تناقض در رفتار، گفتار و اقدام خود نداشتیم؛ ما همواره به صورت یک دولت مسئول، تداوم دار، استدلال‌ها و محورهای خود را بیان کردیم. اساساً هم برای ما هیچ اهمیتی ندارد که ایالات متحده به چه سمتی در سیاست داخلی خود یا نسبت به جمهوری اسلامی ایران در سیاست اعمالی و اعلامی خود 
حرکت کند. 

تاکنون نظری برای این خبر ثبت نشده است!
ثبت نظر جدید
نام و نام خانوادگی  

آدرس ایمیل    

متن نظر  

کد امنیتی